Jak se přesazují květiny?

Kdy přesadit kvetiny

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii. Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu.
Archiv

Co dát na dno květináče

K jemnějším drenážním materiálům, vhodným do menších květináčů, patří písek, perlit a drobný štěrk nebo keramzit. Písek není příliš vhodný, protože je jemný a příliš propouští vodu. Šterk zase vodu poutá málo. Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit.

Jak namíchat substrát pro pokojové květiny

Propustnou zeminu bohatou na živiny potřebují téměř všechny běžně pěstované druhy zeleniny. Vhodná směs je např. kompost, zahradní zemina, rašelina a písek v poměru 2:2:1:1 či zahradní zemina, písek a rašelina 1:1:1 s přídavkem granulovaného hnoje či umělého hnojiva v doporučeném množství.

Kdy hnojit po přesazení

S hnojením opatrně

Čerstvě přesazené rostliny není třeba okamžitě hnojit. Nový substrát obsahuje živiny, které rostlinám po určitou dobu vydrží. Většinou je to v rozmezí šesti až osmi týdnů. Po uplynutí této doby je třeba začít jednat.
Archiv

Jak se množí květina

Nejvhodnější dobou pro množení pokojových rostlin je právě jaro a počátek léta. Kdy je dostatek světla a vyšší teploty. Rostliny množíme několika způsoby, řízkováním, pomocí výběžků, odnoží nebo dělením trsů. Každá rostlina má svou metodu, některé, dobře se množící, většinou pak několik nebo všechny.

Co dělat když Přeliju kytku

Vyjměte ji z květináče či jiné pěstební nádoby a odstraňte co nejvíce substrátu, tak abyste nezasáhli kořenový systém. Než ji znovu zasadíte, nechejte ji nejprve přes noc na teplém místě, kde není průvan. Mezitím proveďte dezinfekci květináče a dobře jej usušte.

Co použít místo keramzitu

Ideální je proto keramzit, který koupíte v každém hobby marketu. Jde vlastně o čistý jíl, jenž je v peci prudce vypálen a tím vznikne potřebná porézní a velmi stálá struktura. Místo keramzitu můžete použít perlit nebo kamínky obyčejného štěrku (v průměru maximálně 10 mm).

Co je Drenaz v Kvetinaci

Drenáž je propustná vrstva vytvořená na dně květináče, která zajišťuje adekvátní prosátí vody do kořenů i odvod té přebytečné. Drenáž je také název otvorů na dně květináče. Při výběru správného materiálu je důležitá hrubá struktura a propustnost.

Jaký je nejlepší substrát pro pokojové rostliny

Substrát pro výsev a množení by měl obsahovat vyvážené množství NPK živin pro rychlejší vývoj kořenů rostlin. Směsi vhodné pro pokojové rostliny dobře absorbují vodu a odolávají zhutňování. Vhodné jsou odlehčené substráty s vysokým obsahem perlitu či vermikulitu. Skvělou volbou je například Light-Mix od Biobizz.

Jak správně přesadit pokojové rostliny

Na dno květináče dejte drenáž, na ni vsypte vrstvu substrátu a na tu postavte kořenový bal přesazované rostliny. Pak postupně přisypávejte po obvodu zeminu, kterou přimáčkněte palci. Povrch pak dosypávejte a opatrně přimáčkněte tak, aby rostlina byla usazená stejně hluboko v zemi jako před přesazováním.

Čím hnojit květiny

Zvýšená vitalita rostlin posílíjejich ochranu proti chorobám a škůdcům. Kávová sedlina i čajové sáčky – někdo doporučuje k hnojení pokojových rostlin také kávovou sedlinu (lógr), popř. obsah čajových sáčků. Kávová sedlina by měla být předem vysušená, čaj je třeba vyjmout z obalu (čajových sáčků).

Jak hnojit květiny

Péče o pokojové rostliny se v průběhu roku liší. Od jara do podzimu přihnojujte jedenkrát za dva týdny, v zimě není přihnojování tak časté, obvykle stačí jednou za měsíc. Nejnáročnější na správné dávkování jsou tekutá hnojiva. Určitě dodržujte povolenou koncentraci a řeďte hnojivo vodou přesně podle doporučení výrobců.

Jak zastřihnout květiny

Zaštipování výhonků

I zde je zásah velmi jednoduchý – vždy nad očkem (nebo kolénkem) odštípneme jeden až tři centimetry výhonku. Pokud jsou očka velmi těsně vedle sebe, mělo by se zkracovat nad druhým očkem shora. Z oček pak vyraší nové výhonky, a tím dosáhneme hustého a keříčkového vzhledu rostliny.

Jak zakořenit Kvetinu

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Jak vypadá přelitá květina

Naopak všímat při výběru rostliny bychom si měli černých skvrn a map, které u mnoho rostlin značí výrazné přelití stejně tak jako extrémní žloutnutí listů. Kořeny v takovém případě začínají uhnívat a rostlina umírá.

Jak poznat Přelitou květinu

Hnijící rostlinu poznáte také podle toho, že navenek schne. V tom případě jste rostlinku zalévali více, než potřebuje, a je přelitá. Rostliny hnijí z důvodu přílišného množství vody v substrátu, ve kterém začnou hnít kořeny. Pak se rostlina navenek projevuje změnou listů.

Co dát pod květináč

Dalším způsobem, jak zabránit přemokření rostliny, je použití drenáže – písku, drobného štěrku nebo keramzitu. Ten je vhodný zejména do obalů na květináče, které neumožňují vizuální kontrolu přelití, ale lze jej použít i do podmisek.

Co použít jako drenáž

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.

Jakou zem na rajčata

Do kontejneru můžete nasypat jakýkoli kvalitní, nejlépe organický a lehký substrát pro zahrady i pokojové rostliny nebo také přírodní zeminu obohacenou o humus, ta by však měla tvořit asi jen 40 % objemu květináče. Někdo přidává i trochu (zahradního) kompostu.

Jaký je rozdíl mezi substrátem a rašelinou

Rašelina zajišťuje nasákavost a snižuje pH. Univerzální substrát má všechny složky namíchané v takovém poměru, který vyhovuje většině pěstovaných rostlin. Hodí se pro: balkonovky s běžnými nároky, například pelargonie, fuchsie, bidends, petunie.

Jaký květináč je nejlepší

Abyste s ní měli co nejméně práce, je třeba zvolit správný tvar pěstební nádoby. Pro pěstování většího počtu menších rostlin se skvěle hodí hranaté květináče, které lépe vykrývají prostor. Kulaté květináče udělají dobrou službu velkým rostlinám. I pro ty ale můžete zvolit květináče hranaté.

Kdy přesazovat sazenice

Obecně platí, že mladé rostlinky je nejlepší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už v této fázi poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte. Při přesazování samozřejmě také záleží na tom, o jakou rostlinu jde a jaké pěstební médium jsme zvolili pro předpěstování.

Jak si vyrobit vlastní hnojivo

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Kdy přestat hnojit

Kdy hnojiva vysadit a proč

Doba, kdy je vhodné vysadit hnojivo, může být různá. Nejčastěji se ale udává časový interval posledních 7-14 dní pěstování, a to podle toho, čím konkrétně a v jakém množství pěstitel rostliny hnojí. U šetrnějších biohnojiv můžeme počítat s dobou posledních 5-7 dní.

Kdy stříhat květiny

Kdy řezat, stříhat a upravovat Zaštipováním rostliny tvarujeme od počátku růstového období až do konce léta. Drastičtější řez bychom měli dělat pouze na začátku růstového období. Pouze tehdy je zajištěna tvorba nových výhonků ze spících oček.