Jak se pouziva WC v karavanů?

Jak funguje mobilni WC

Přenosné chemické WC

Ta zajišťuje, že zápach z odpadní nádrže zůstane uvnitř. Horní část lze pomocí jednoduchého mechanismu oddělit. Snadno se tak dostanete ke spodní části s nálevkou, přes kterou se do odpadní nádoby doplňuje modrá chemie a vypouští nahromaděný odpad.
Archiv

Kam s odpadem z chemického záchodu

To je látka biologicky odbouratelná, šetrná k životnímu prostředí, neničí bakterie. S klidným svědomím ji můžete vylít i do septiku či do odpadu doma. To je důvod, proč je "zelená". “Zelená chemie má biologický základ a její hlavní výhodou je, že se může vylévat do septiku, neboť nezabíjí tamější bakterie.
Archiv

Jak funguje suchý záchod

Chemické toalety nepotřebují elektřinu, vodovodní přípojku a nejsou připojeny na odpad. Některé modely mohou touto možností disponovat, hlavní princip chemického WC však tkví v tom, že odpad rozkládá speciální chemie. Voda v toaletě proto mívá typicky modrou barvu.

Jak funguje záchod

Za normálního stavu mísa obsahuje malé množství vody, které stačí na vytvoření vzduchového uzávěru v sifonové rouře. Po spláchnutí se do mísy dostane rychle takové množství vody, které způsobí dostatečný proud k zaplnění sifonu, což vede k vyprázdnění obsahu mísy.

Jak dlouho vydrží chemický záchod

Jako typické zástupce této kategorie si můžeme uvést: modrou chemii Thetford Aqua Kem Blue – silná chemie, nejpoužívanější. Je velmi účinná, a v závislosti na okolní teplotě a použití WC vydrží fungovat cca 4-10 dní.

Jak funguje separační toaleta

Separační suchá toaleta je záchodová jednotka určená k umístění buď na podlahu v interiéru nebo v samostatné záchodové budově. Separační suchá toaleta funguje na základě oddělování tuhé a kapalné složky odpadu v sedátkové části jednotky.

Kam vylit Suchy záchod

šedou vodu je možné vylít do kanálu, chemické WC např. do WC na benzince. Pozor, vylévat vodu mimo kanalizaci či jiné svody odpadních vod (např. na kompost) je možné pouze pokud používate mycí prostředky (šampony, jary apod.)

Jak se čistí chemické WC

Po aplikací rozkladové chemie párkrát spláchněte, aby bylo ve fekální nádobě vlhké prostředí. Všechny tyto fekální prostředky nejsou vhodné do vylévání do čističek odpadních vod. Pro tento účel jsou vyvinuty speciální ekologické přípravky: Aqua Kem Green Sachets, Aqua Kem Green a Aqua Kem Green concentrat.

Kde vypustit odpadní vodu z karavanů

Vypouštíme výhradně do kanálu. Pokud vím, že v odpadu není žádná chemie a saponáty, tj. pouze voda nebo třeba voda, která zbyla z vaření, pak i do škarpy. Já dávám pod karavan taky nádrž.

Co je separační WC

Narozdíl od běžných suchých záchodů nezapáchají, a to díky tomu, že moč je oddělena neboli separována od tuhého odpadu. Odtud také název separační WC. V běžných suchých WC se totiž obě složky mísí a pak kvasí, což způsobuje typický zápach, kterému se díky separaci vyhnete.

Kdy se hodí chemické WC

Hodí se na zahradu, chalupu, chatu i při kempování v přírodě. Chemická toaleta je nepostradatelným pomocníkem také v případě, že vlastníte pozemek bez připojení k inženýrským sítím a tudíž nemůžete klasický záchod připojit na odpad.

Jak dlouho vydrží voda v karavanu

Asi nejdůležitější, vodu i když tankujete pitnou, považujte z nádrže za pitnou až po převaření. Všechna naše vozy mají nádrž na vodu o objemu cca 100 litrů. Máme vyzkoušeno, že pokud se snažíme trochu s vodou šetřit, vydrží tato zásoba přibližně 3 dny.

Jak funguje voda v karavanu

Ponorné čerpadlo se do nádrže umisťuje pomocí vodní i elektrické průchodky. Vodní průchodka je plastová fitinka, kterou přišroubujeme do vyvrtaného otvoru. Zevnitř navlékneme hadici s čerpadlem, její délka musí být vyladěna tak, aby se čerpadlo nedotýkalo dna nádrže.

Jak kompostovat WC

Exkrementy ze shromažďovacích a sušicích toalet kompostujeme na zahradním kompostu. Zejména při malých objemech je nutné kompost nechat zrát alespoň dva roky. Z hygienických důvodů je nutné čerstvé fekálie na kompostu vždy zakrýt čerstvou vrstvou zeminy a kompost používat až po dostatečně dlouhé době.

Kde vypustit vodu z karavanu

Z karavanu odstranit všechnu vodu

Bojler po vyprázdnění nádrže povolit a povytáhnout výpustné ventily u bojleru. Odstranit zbytky vody pomocí kompresoru (pokud ho vlastníme). Pokud ne, vyzvedneme alespoň čerpadlo ze dna nádrže, trochu ho vyklepeme a zpět nepokládáme až na dno nádrže.

Jak doplnit vodu do karavanu

U zdroje vody naplnit nádobu, tu pak dopravit k obytňáku nebo karavanu a tam to přelít nebo pomocí hadice přečerpat do nádrže. Výhody jsou minimální náklady, nízká hmotnost "vybavení" a možnost odebrat vodu v podstatě odkudkoliv. Potok, studánka, hospoda, toalety u pumpy,….

Jak vypustit vodu z karavanu

Z karavanu odstranit všechnu vodu

Přenosný kanystr vylít, případně pevnou nádrž vypustit. Otevřít vodovodní baterii, aby do potrubí mohl vzduch. Bojler po vyprázdnění nádrže povolit a povytáhnout výpustné ventily u bojleru.

Kde se dá přespat v karavanu

Nouzovým řešením je i parkoviště

Jednu noc můžete přenocovat také na veřejných parkovištích. Pokud si vyberete parkoviště u supermarketu nebo třeba benzínky, pak je ideální zajít za obsluhou obchodu a na parkování přes noc se dohodnout. To samé platí o parkování na parkovištích v zimních střediscích.

Kde vylít šedou vodu

šedou vodu je možné vylít do kanálu, chemické WC např. do WC na benzince. Pozor, vylévat vodu mimo kanalizaci či jiné svody odpadních vod (např. na kompost) je možné pouze pokud používate mycí prostředky (šampony, jary apod.)

Kam pod stan v Beskydech

Nejlépe hodnocené:Koupaliště s kempem Dolní Bukovina. Dolní Bukovina 4.69 bodůAutocamping Pod Černým lesem. Žamberk 4.56 bodůTábořiště Čepice. Čepice 4.55 bodůCamp Horní Lipka. Králíky 4.48 bodůCamping Rožnov. Rožnov pod Radhoštěm 4.48 bodůStanové tábořiště Petrův palouk. Nekoř 4.45 bodů

Kde přespat v přírodě

V takřka jakémkoliv lese můžete jednu noc přespat (bivakovat pod širákem), pokud po vás ráno nezůstane ani smítečko. Tak praví české zákony. Povolený máte spacák nebo třeba hamaku a některé prameny uvádí i malý stan. Takto můžete přespat v chráněných oblastech a rezervacích (v rámci turistických tras).

Kde kempovat ve stanu

Kde smíte přespat

Začněme tím, kde stanovat nesmíte. V chráněných krajinných oblastech (CHKO) a národních parcích (NP), ve vojenských újezdech a na soukromých pozemcích. Jinak podle rozumného uvážení prakticky kdekoli, kde je vlastníkem stát nebo obec.

Co si sbalit pod širák

V podstatě jde pouze o základní vybavení na spaní: spacák, karimatka, případně jejich alternativa, jako je například hamaka. Pokud ponesete větší batoh, může se vám hodit i nějaké vybavení na vaření, abyste si ráno mohli ke krásnému výhledu udělat třeba dobrou kávu nebo čaj.

Co si vzít sebou na stanování

Baterka, nůž, prkýnko, repelent, sušené maso, tenká čepice, teplé ponožky, spacáky, deka navíc, polštářek, vlhčené ubrousky, toaleťák, nožík s vývrtkou, náhradní vývrtku, víno, tu vývrtku pro jistotu víckrát.

Kde se nesmí stanovat

Kde se nesmí stanovat či tábořit

Jednoduše řečeno, stanovat se nesmí tam, kde je to zakázáno. To jsou národní parky, chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace. Táboření tady umožňuje orgán ochrany přírody jen na místech k tomu vyhrazených. Na některých místech se totiž ani nesmí na území parku vstoupit.