Jak se pozná zralá mochyně?

Jak poznam zralou mochyni

Nezralé plody i zbytek rostliny jsou také jedovaté. Zralé plody poznáte podle toho, že lampionek zaschne a uvnitř zůstane oranžová třešnička.

Kdy zraje mochyně

V červenci mochyně začíná kvést

Po odkvětu se objeví malinký lampionek, ve kterém postupně roste a zraje třešeň. Plody ale dozrávají poměrně pozdě, až začátkem srpna do září.

Která mochyně je jedlá

Mochyně mexická (Physalis Ixocarpa) je u nás méně známá, ovšem ve své domovině velmi oblíbená. Její plody se užívají jako zeleniny, jsou světle žluté, zelené či fialové a jejich váha dosahuje 30–60 g.

Jak vypadá rostlina mochyně

Mochyně židovská je vytrvalá rostlina, silně odnožuje a tvoří souvislé porosty. Roste až do výšky 40–60 cm, má šroubovitě uspořádané listy 6–12 cm dlouhé a 4–9 cm široké, vejčité až trojhranné listy. Lodyhy jsou jednotlivé, nevětvené. Květ je nenápadný bělavý, typický pro lilkovité, podobný květu rajčete.

Jak se pěstuje mochyně

Rostlina vyžaduje slunné polohy (polostín) a ochranu před větrem. Sazenice mochyně mají stejnou pozici v osevním postupu jako rajčata. Před výsadbou je třeba záhon pohnojit, ovšem stačí i jen kvalitní kompost. Ven můžeme mochyni vysazovat až po polovině května – po ledových mužích.

Kdy se sazi mochyně

Teplomilná mochyně nesnese mráz, ven se vysazuje až v půli května. V té době můžete sazeničky zakoupit – ale nejsou ani zdaleka tak běžně k dostání, jako třeba rajčata nebo papriky. Když již koncem ledna nebo v únoru vysejete semínka, můžete si za oknem předpěstovat sadbu vlastní.

Jak se sazi mochyně

Rostlina vyžaduje slunné polohy (polostín) a ochranu před větrem. Sazenice mochyně mají stejnou pozici v osevním postupu jako rajčata. Před výsadbou je třeba záhon pohnojit, ovšem stačí i jen kvalitní kompost. Ven můžeme mochyni vysazovat až po polovině května – po ledových mužích.

Kdy se vysévá mochyně

Mochyně vyžaduje umístit na slunnou stranu záhonu nebo zahrady. Nejlépe na jižní stranu zdí. Daří se jí v hluboce zrytých půdách, které jí poskytnou dostatečný prostor a živiny. Výsev – semínka vyséváme v březnu až v dubnu, semínka rostliny jsou malinkatá.

Jak roste mochyně

Mochyně peruánská je až dva metry vysoká bylina. Je to impozatní dekorativní rostlina, jejíž plody jsou navíc velmi chutné a zdravé. Mochyně coby původem subtropické rostliny nepřežijí mráz, proto se u nás pěstují jako letničky. Nemají zvláštní nároky, bujně rostou a bohatě plodí.

Jak dlouho roste mochyně

Mochyně židovská (Physalis alkekengi) je u nás pěstována jako jednoletá (v domovině i jako víceletá). Dorůstá do výšky 1 metr a šířky až 1,8 metru, pokud jí poskytnete ty nejlepší podmínky.

Čím hnojit mochyni

Mochyni peruánskou někdo zbožňuje, jiný ji naopak nemusí. Rostliny potřebují výživnou půdu, proto na podzim zapravím do záhonu hnůj.

Jak se suší mochyně

Sušení mochyně

Její sušení je velmi snadné: větvičky trháme v době, kdy jsou lampiónky dostatečně vybarvené, většinou koncem září či počátkem října. při sušení pověsíme větvičku ve stejném směru jako rostla v přírodě – v opačném případě by vám uschlé lampiónky trčely nepřirozeně vzhůru.

Jak daleko od sebe sázet mochyni

Doporučujeme rostlinku přivázat k opoře, může vyrůst i do výšky 120 cm. Pro dobrý růst je pro mochyni optimální teplota 16-25°C. Rostliny vysazujeme do sponu 60 x 40 cm.