Jak se pozna vlna?

Jak se pozná bavlna

Bavlna je rostlinný materiál tvořený cca z 90 % celulózou (pro srovnání: ve dřevu je cca 40–50 % celulózy). Bavlna je hořlavá podobně jako dřevo nebo papír, při spalování je podobně cítit a po dohoření z ní zbyde jemný šedý popílek. Tento test můžete použít v případě pochybností o složení materiálu.

Jak hoří vlna

Vlna, hedvábí

Vlákna živočišného původu se netaví, hoří špatně (po vytažení z plamene zhasínají), škvaří se a silně páchnou, jako když se pálí vlasy. Vlna páchne ostřeji než hedvábí, protože obsahuje síru. Popel vypadá jako černé kuličky, když je zmáčknete, rozpadají se na černý prášek.
Archiv

Jak poznat bavlněnou látku

Umělá vlákna

V horku se natavuje. Po zapálení hoří a zároveň se taví; kouř je černý a má nasládlý chemický zápach. Zkusíte-li pálit větší kousek látky, může roztavená hmota odkapávat. Po shoření zbyde světlá nebo černá kulička, která se nedá rozdrtit na popel.
Archiv

Jak hoří len

Hoří jasným plamenem, zanechává šedý popel, zapáchá po spáleném papíru. Použití: často se směsuje s bavlnou, viskózou, polyesterem, méně s vlnou.

Jak změkčit bavlnu

Nic naplat, jak ručník saje poznáte po prvním vyprání v čistém pracím prostředku bez aviváže. Pro výraznější změkčení můžete ručníky vyprat v octu nebo citronové šťávě, urychlíte tím vyplynutí pravé podoby ručníku nebo utěrky.

Jak poznat lněnou látku

Lněná látka je chladivá na omak, má typickou povrchovou texturu a dobře odvádí teplo. Je velmi pevná – patří k těm nejpevnějším, které v textilním průmyslu známe, a také má dlouhou životnost. Dobře absorbuje vlhkost, proto se z lnu kromě oblečení vyrábějí také utěrky, ručníky, povlečení či jídelní textil.

Co je to vlna

Co je to vlna Odpověď je přece jasná – vlna je materiál, který se získává ze srsti ovcí, pletou se z něj svetry a šijí zimní kabáty.

Jak poznat kvalitní ovčí vlnu

Kožešina ze zvířete: nejspolehlivějším znakem při rozpoznávání pravé kožešiny je kůže (obvykle bílá nebo žlutohnědá, ale může mít i stejnou barvu jako kožešina, pokud byla barvena). Umělá kožešina: nejspolehlivějším znakem při rozpoznávání umělé kožešiny je látka/vlákna, na kterou jsou přichyceny „chlupy“.

Co se sije z Popelinu

Používá se na košile, halenky, sukně, šaty, ale i domácí textil a dekorace. Kromě bavlněného popelínu se můžeme potrkat i se směsovým, vlněným i hedvábným. Z popelínu si s námi můžete třeba ušít: zástěrku, tuniku, šaty, sukni, kalhoty, košilové šaty atd.

Co se šije z mušelínu

Z mušelínu lze ušít nejen oblečení, ale i dětské plenky a zavinovací dečky, přikrývky, utěrky, povlečení, osušky a spoustu dalšího. Díky jeho savosti a prodyšnosti je vhodný zejména na letní oblečení, kdy tyto vlastnosti nejvíce oceníme.

Kdy se sklízí len

Vegetační doba lnu je 90 až 100 dní. Sklízí se v rané žluté zralosti, tj. v době, kdy mají vlákna nejlepší kvalitu. V minulosti se len sklízel ručním trháním, v současné době je sklizeň mechanizována a v jedné operaci se stonky lnu vytrhávají, odsemeňují a pokládají ve vrstvě asi 8 cm silné k rosení.

Kde se pěstuje len

Z dlouhodobých sledování vyplývá, že v ČR je olejný len pěstován nejvíce v krajích Olomouckém, Středočeském, Královéhradeckém, Ústeckém a Pardubickém. Tyto oblasti jsou vhodné pro pěstování olejného lnu a plně odpovídají jeho pěstebním nárokům.

Proč je prádlo po vyprání tvrdé

Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.

Jak zjemnit povlečení

Ačkoliv hodně výrobců uvádí, že Vám použití aviváže ložní prádlo zjemní, za nás nepoužívat! Aviváž opravdu dodá povlečení jemnost a to proto, protože slepí bavlněná vlákna. Tyto slepená vlákna však ve finále pouze snižují savost a prodyšnost. Pokud chcete zjemnit povlečení, využijte k tomu žehlení.

Jak vysrážet úplet

Odborně se to nazývá vysrážet látku, znamená to, že ji namočíte do teplé vody a necháme uschnout,neždímat, raději mírně vlhkou vyžehlíme. Nedoporučuji úplně pračku, pokud chtete doplnit pračku , když perete, tím, že tam dáte metráž, taky to není úplně dobrý nápad. Namočit v teplé vodě stačí.

Na jakou teplotu prát len

doporučujeme prát při 40 ºC s volbou šetrného programu, některé výrobky je možné prát i při 60 ºC. Len je možné i vyvářet (vlákno se nepoškodí), ale je nutné počítat s větší srážlivostí materiálu (5–10 %). při praní používej ekologické prací prostředky nejlépe na bázi mýdla (Jelen, marseillské mýdlo apod.)

Jak se dělá vlna

Vlna vyvolaná větrem vzniká rotačním pohybem vodních částic při hladině. Částice vody rotují na místě, zatímco tvar vlny se přesouvá ve směru větru. Vrchol vlny se označuje jako hřbet, nejnižší bod jako důl. Délka vlny je vzdálenost mezi dvěma hřbety, výška vlny vzdálenost mezi hřbetem a dolem (viz obr.

Proč kouše vlna

Netradiční tkalcovna Na vlně

Nekouše samozřejmě každá vlna, ale zálěží na tom, z jakého druhu ovce je a z jak starého zvířete. Důvodem, proč vlna může kousat, je to, že povrch živočišných vláken (srsti) je pokryt odstávajícími šupinkami, které dráždí pokožku. Lidi s citlivější kůži pak vlna dráždí.

V čem vyprat ovčí vlnu

Místo běžného pracího prostředku použijte raději speciální prostředek určený speciálně na praní vlny. Nejlepší by bylo prát svetry a další vlněné oblečení ve studené vodě, ale pozor vlněné svetry, šály ani čepice neždímejte, jinak by ztratily tvar. Zbylou vodu z nich opatrně vymačkejte froté ručníkem.

Jak se pere ovčí vlna

Vlna je výjimečný materiál, který má mimo jiné samočistící vlastnosti, takže ji můžete prát minimálně a vydrží dlouho jako nová. Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů.

Co se šije z plátna

Látky a jejich využitíBavlna – plátno.Pro nás je nejlepší využití na tašky,závěsy, povlečení, polštáře, polštářky, kojící polštáře, kapsáře, plenkovníčky, mantinely do postýlky a většinu dekorací.Výborně se ale hodí i na šití sukýnek a šatiček.Plátno je nejjednodušší základní typ vazby tkaniny.

Co ušít ze 100 bavlny

Bavlněné látky všech možných vzorů a barev. Jsou vyrobeny ze 100% bavlny, také se jim říká "plátýnka", mají gramáž cca 130g/ m2. Můžete si z nich ušít závěsy, ubrus, sedáky, sukýnku, povlečení, zavinovačku, nebo třeba dekorační polštářky.

Jak poznat rub a líc

U všech látek nejspolehlivější určení rubu a líce je podle rozpínek, tj dírek v kraji látky. Dírky po rozpínkách jsou propíchnuté z rubu na líc, dírky na lícu jsou tedy hrubší na pohmat.

Jak prát mušelín

Mušelínové věci perte na 30°, nesušte a nebělte. Žehlete na nízký stupeň. Čím více jej budete prát, tím více bude mekčí. Materiál je 100% bavlna, můžete je prát na jemný program na 30°C.

Jak sušit len

Sušení, sesychací poměr Len se sklízí v době plné zralosti – semena v tobolce jsou hnědá a listy již opadané. Kosíme celou nať a vážeme do snopků. Po oschnutí se semena vymlátí, vyčistí a nechají dosušit. Suší se přirozeným teplem na vzdušných místech nebo na sušárně s teplotou do 40 °C.