Jak se projevuje tyfus?

Co způsobuje tyfus

Břišní tyfus neboli typhus abdominalis je závažné horečnaté střevní onemocnění způsobené bakterií Salmonella typhi. Přenáší se kontaminovanou vodou, mlékem nebo potravinami (v ČR jsou zdrojem většinou bacilonosiči). Inkubační doba je obvykle 7–14 dní (event. 3–60 dní).
Archiv

Jak poznam tyfus

Samotné onemocnění se projevuje vysokou horečkou (39–40 °C), bolestmi hlavy, nechutenstvím, malátností, vyrážkou, bolestmi břicha. Tyto příznaky jsou dále spojeny s ospalostí, vyčerpaností, zřetelně zastřeným vědomím během dne a s noční nespavostí. K průjmu dochází jen ve dvou třetinách případů.

Kam se Ockuje tyfus

Vakcína proti břišnímu tyfu, určena pro dospělé a děti od 2 let věku. Očkuje se do horní části paže.
Archiv

Jak dostat brisni tyfus

Přenos: Alimentární cestou, požitím vody a jídla. Bakterie z výkalů nemocného člověka, nebo nosiče kontaminují vodu, nebo potraviny. Dobře se šíří zejména v teplém a vlhkém klimatu a ve špatných hygienických podmínkách.

Co je to Zaskrt

Záškrt je závažné infekční onemocnění, které se nejčastěji projevuje jako těžká angína s tvorbou pablán. Ty způsobují zúžení hrtanu i hltanu, což může vést k následnému dušení. Záškrt se vyskytuje spíše v rozvojových zemích, u nás je díky povinnému očkování raritou.

Kdy očkovat proti břišnímu tyfu

Vakcína proti břišnímu tyfu je určena pro děti starší 2 let, dospívající a dospělé. Očkování se doporučuje všem cestovatelům putujícím do rizikových oblastí. Očkuje se jednou dávkou ve zvolený den, přeočkování se provádí každé 3 roky.

Co je to skvrnitý tyfus

Skvrnitý tyfus (též skvrnivka epidemická) je závažné infekční onemocnění způsobené obligátním nitrobuněčným (intracelulárním) parazitem Rickettsia prowazekii (aerobní G-bakterie, jeden z nejmenších buněčných organismů). Skvrnitý tyfus je přenášen vší šatní, blechou, klíštětem a krví nemocného.

Jak vypadá záškrt

Typicky se záškrt projevuje jako angína s tvorbou pablán, která vede k zúžení hrtanu i hltanu a následnému dušení. Dále mezi příznaky patří slabost, bolest v krku, horečka, zvětšené krční mandle a dýchací obtíže. Toxiny se mohou dostat do krevního oběhu a vážně poškodit srdce, ledviny a CNS.

Jak se přenáší záškrt

Záškrt se šíří kapénkami z dýchacích cest nakažené osoby, zejména kašlem nebo kýcháním. Pokud onemocnění postihuje kůži, může se šířit kontaktem s ranami nebo lézemi nakažené osoby.

Jak dlouho před cestou očkovat břišní tyfus

Detail očkování

Doporučená doba aplikace je minimálně 2 týdny před vycestováním. Informace k očkování: Výskyt břišního tyfu je hlášen v určitých oblastech nebo za určitých okolností.

Kde se vyskytuje žlutá zimnice

Žlutá zimnice (lat. febris flava) je zoonotické onemocnění způsobené virem z čeledi Flaviviridae. Virus se vyskytuje v tropických a subtropických oblastech Jižní Ameriky a Afriky. Virus je přenášen na lidi, opice nebo primáty poštípáním infikovanými komáry rodu Aedes nebo Haemagogus.

Jak vypadá skvrnitý tyfus

Charakteristickými příznaky jsou horečka, zimnice, třesavka, bolesti těla a hlavně vyrážka, která se tvoří na hrudníku, poté postupuje na končetiny, avšak nikdy nepostihuje obličej a dlaně. Při neléčené formě následuje kóma a smrt. Léčba spočívá v podávání antibiotik (tetracyklin, chloramfenikol).

Jak se léčí záškrt

Při podezření na záškrt se ihned podává antitoxická protilátka. V časných stádiích je možná léčba antibiotiky, u těžkých forem se za hospitalizace nitrožilně podává krystalický penicilin. Jedinou prevencí záškrtu je očkování, které je u nás povinné.

Co je to záškrt

Záškrt (též difterie či mázdřivka) je bakteriální infekční onemocnění člověka vyvolané bakterií Corynebacterium diphtheriae, která svým toxinem způsobuje těžkou angínu. V Česku jde od zavedení povinného očkování v roce 1946 o raritní onemocnění.

Jak se šíří záškrt

Infekce se šíří kapénkovým přenosem (při smrkání, kašlání, kýchání a mluvení), vzácněji nepřímým přenosem čili stykem s kontaminovanými předměty či otevřenou ránou. Vstupní branou infekce jsou nejčastěji mandle, případně nosní sliznice, spojivky, poraněná pokožka, sliznice hrtanu či genitálie.

Jak dlouho trvá zimnice

Onemocnění trvá obvykle 2–7 dní.

Jak se projevuje žlutá zimnice

Žlutá zimnice se projeví po tří až šestidenní inkubační době. U mnoha lidí se neobjeví žádné příznaky. Ale pokud ano, obvykle se jedná o horečku, bolesti zad, hlavy a svalů, nechutenství, nevolnost a zvracení. Ve většině případů tyto symptomy vymizí do tří až šesti dnů.

Kdo přenáší tyfus

SKVRNITÝ TYFUS – závažné infekční onemocnění způsobené nitrobuněčným parazitem Rickettsia prowazekii je přenášeno vší šatní, blechou, klíštětem a krví nemocného. Charakteristickými příznaky jsou horečka, zimnice, třesavka, bolesti těla a hlavně vyrážka, která se tvoří na hrudníku, poté postupuje na končetiny.

Co to je Difterie

Diftérie (záškrt) je závažné infekční onemocnění, které je vyvoláno působením toxinů koryneformních mikrobů. Podle klinického obrazu rozeznáváme pět forem. V současnosti se u nás vyskytuje vzácně, většinou jde o importovanou nákazu.

Co je Pablána

Pablána označuje povlak vzniklý na sliznici v důsledku zánětlivého procesu. Povlak obsahuje zbytky odumřelých buněk, mrtvé mikroorganizmy a leukocyty. Barva pablány bývá šedavá, nebo nažloutlá a doprovází typicky některá infekční onemocnění.

Kdy je teplota nebezpečná

Nebezpečná je teplota přesahující 40 °C a vyšší, kdy může následně i dojít k selhání organismu. Takto vysoké horečky lze účinně snížit studenými zábaly, studenou sprchou či vanou. Při déle trvající, nebo se opakující horečce doporučujeme konzultaci s lékařem.

Co znamená teplota 37

Normální tělesná teplota se pohybuje mezi 35,8 a 37 °C. O zvýšenou teplotu se tedy jedná, pokud překročí hranici 37 °C a nad 38 °C už se jedná o horečku.

Co to je zimnice

Zimnice je stav, kdy se člověk nemůže zahřát ani pod peřinou nebo přes několik vrstev oblečení a často ji doprovází třes. Organismus se tak vyrovnává s náhlou změnou teploty, a kvůli tomu se většinou střídají epizody zimnice s pocením a návaly horka.

Co nejčastější vyvolává infekční onemocnění u dětí

V dětském věku se nejčastěji setkáváme s infekčními onemocněními dýchacích cest (tedy například rýmou, záněty nosohltanu, středouší, průdušek a podobně), zažívacího ústrojí (infekční průjmy, zvracení), kůže či sliznic (dětská exantémová onemocnění, jako jsou neštovice, spála, pátá a šestá dětská nemoc, spalničky, …

Jak se šíří infekční onemocnění

Infekcí se tedy rozumí proniknutí choroboplodných zárodků do organismu. Příslušní parazité, nejčastěji mikroorganismy, vnikají do těla hostitele různými způsoby (kapénková nákaza, potrava, poranění, pohlavní styk, přenos krví, přenos z matky na plod, přenos kousnutím hmyzem – viz solenofágní hmyz, aj.).