Jak se provadi neurologicke vysetreni?

Jak vypadá vyšetření u neurologa

Vyšetření zahajuje lékař otázkou na Vaše problémy. Postupně se začne vyptávat i na další údaje potřebné k sestavení anamnézy. Vyzve Vás, abyste si odložili oblečení a začne s vlastní prohlídkou. Již během rozhovoru si všímá Vaší orientovanosti, chůze, pohybů a postavení Vašeho těla, stavu svaloviny.

Jak poznat neurologický problém

Hlavových nervů: především jde o test čichu, hybnosti svalů tváře a čití v dané oblasti. Dále se může hodnotit chuť a pohyblivost jazyka, zrak či sluch. Pohybového systému: oslabení nebo úplná ztráta hybnosti nebo naopak rigidita, křeče a záškuby svalů mohou být pro diagnózu podstatné.
Archiv

Jak dlouho trvá neurologické vyšetření

Neurolog vás vyzve k provedení určitých úkonů, například abyste se dotkli ukazováčkem svého nosu. Lékařskými úkony zjistí, v jakém stavu máte centrálním nervovou soustavu a periferní nervy. Základní vyšetření trvá celkově 30 až 40 minut.
Archiv

Co lze zjistit na neurologii

Neurologie je lékařský obor, který se zabývá prevencí, diagnosou, terapií a poradenskou činností pro nemoci centrálního nervového systému (mozku a míchy), periferních nervů, svalové a kosterní soustavy, pojivové tkáně a cévních onemocnění mozku.

Co všechno léčí neurologie

Neurologie (z řeckého νεῦρον, neuron, "nervy" a -λογία, -logie, „-věda) je lékařský obor zabývající se studiem onemocnění a poruch nervové soustavy především na organickém podkladě. Zabývá se diagnostikou a léčbou všech problému centrální, periferní a autonomní nervové soustavy.

Jak probíhá vyšetření hlavy

EEG se provádí jako ambulantní vyšetření. Pacientovi je na hlavu nasazena speciální čepice s elektrodami, na které byl předtím nanesen vodivý gel. Po umístění čepice a po jejím připojení k přístroji se pacient uloží na vyšetřovací lůžko. Celé vyšetření trvá do 45 minut.

Co jsou neurologické příznaky

Jako neurologický symptom se označují jakékoliv symptomy způsobené neurologickým stavem. Objevují se, když jsou narušeny normální procesy mozku a nervů. Některé z nich jsou mírné, jako například drobné bolesti hlavy či závratě. Symptomy však mohou být více vážné a mohou se projevovat jako migrény nebo opakované mdloby.

Co vše se dá zjistit na EEG

Indikace k EEG vyšetření

EEG indikujeme v neurologii především při diagnostice záchvatovitých onemocnění jako je epilepsie, při poškození mozku u cévních mozkových příhod, u mozkových nádorů a poúrazových stavů. K EEG je nutné doporučení specialisty – neurologa, psychiatra nebo psychologa.

Co je neurologické onemocnění

Jedná se o skupinu onemocnění, která se projevuje „předčasným stárnutím“ mozku. V současných podmínkách se dožíváme stále vyššího věku a tato skutečnost s sebou přináší také vyšší výskyt onemocnění, která naší předkové mnohdy ani neznali nebo se jich nedožili.

Kdy k neurologovi

Část populace trápí bolesti hlavy ve formě migrén pravidelně a neúprosně. Silné nebo náhle vzniklé bolesti hlavy mohou signalizovat i krvácení do mozku nebo nádor. Proto je v těchto případech namístě vyšetření neurologem.

Co vše se dá zjistit z EEG

Indikace k EEG vyšetření

EEG indikujeme v neurologii především při diagnostice záchvatovitých onemocnění jako je epilepsie, při poškození mozku u cévních mozkových příhod, u mozkových nádorů a poúrazových stavů. K EEG je nutné doporučení specialisty – neurologa, psychiatra nebo psychologa.

Kdy se chodi na neurologii

Pacienti s bolestí – často důchodci nebo lidé se sedavým zaměstnáním. Lidé, kteří manuálně pracují, například kopáči, stavební dělníci, zemědělci, se objevují zcela výjimečně. Často se jedná o chronické stavy s dominancí neuropatické bolesti. U dětí jsou to především problémy s učením, chováním a bolesti hlavy.

Co je lepší CT nebo magnetická rezonance

Magnetická rezonance je skvělá k zobrazení měkkých tkání, u jejichž vyšetření pak není ani potřeba kontrastní látka. U CT je naopak měkká tkáň spíš taková nevýrazně šedá, takže MR v tom bude vždy lepší. CT je zase lepší na kostěné struktury, plus má výhodu, že je to vyšetření kratší.

Co je neurologický problém

Neurologické poruchy zahrnují širokou škálu poruch, které postihují nervový systém. Neurologické poruchy mohou být způsobeny vrozenými vývojovými vadami (např. rozštěp páteře), infekčními agens (např. encefalitida), nádory (např.

Co muze ovlivnit EEG

Lékaři ale před vyšetřením oznamte všechny léky, které užíváte, protože některé mohou změnit charakter EEG záznamu a vést tak k mylným závěrům. Kromě toho ošetřující personál informujte, jestli jste si večer nevzali třeba prášek na spaní. I silné hypnotikum může ovlivnit výsledek vyšetření.

Jak dlouho trvaji výsledky z EEG

Výsledek vyšetření, tedy elektroencefalograf, je lékaři k dispozici ihned během vyšetření. Neurolog, který EEG provádí vás bude ihned informovat o výsledcích, detailní popis vyšetření s vytisknutým grafem bývá také k dispozici většinou ihned, popřípadě je zaslán lékaři, který vyšetření objednal.

Kdy jít na neurologii

Poruchy motoriky, neobratnost, špatná koordinace pohybů nebo přítomnost nechtěných a rušivých pohybů můžou být známkou poruch jak nervového, tak svalového systému. Upozornit na tento typ poruchy nervového systému mohou: Necitlivost nebo brnění. Jejich náhlý nástup může signalizovat mozkovou mrtvici.

Jak dlouho se čeká na výsledky z magnetické rezonance

Informace získané pomocí magnetické rezonance jsou v podobě snímků požadované oblasti k dispozici ihned po vyšetření. Snímky jsou hodnoceny lékařem specialistou a výsledek je znám od jednoho do tří pracovních dnů.

Co všechno ukáže magnetická rezonance

Vyšetření magnetickou rezonancí (MR) umožňuje lékaři lokalizovat a určit příčinu bolesti, otoku a krvácení v okolí kostí a kloubů. MR může odhalit i velmi malé trhliny a poranění šlach, vazů, menisků a svalů a dokonce i zlomeniny, které nejsou viditelné při běžném rentgenovém vyšetření.

Co vše odhalí EEG

Indikace k EEG vyšetření

EEG indikujeme v neurologii především při diagnostice záchvatovitých onemocnění jako je epilepsie, při poškození mozku u cévních mozkových příhod, u mozkových nádorů a poúrazových stavů. K EEG je nutné doporučení specialisty – neurologa, psychiatra nebo psychologa.

Jak dlouho trvaji výsledky EEG

Výsledek EEG. Výsledek vyšetření, tedy elektroencefalograf, je lékaři k dispozici ihned během vyšetření.

Kdo nesmí na magnetickou rezonancí

Kdo nesmí podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí (MR)

Kdokoliv s implantovaným kardiostimulátorem ("budík na srdce") je zcela vyloučen z vyšetření. Pro takového jedince je nebezpečné i samotné přiblížení se k přístroji. Výjimkou je nový druh kardiostimulátoru, který je tzv. "MR kompatibilní".

Kdy se dělá EEG

EEG indikujeme v neurologii především při diagnostice záchvatovitých onemocnění jako je epilepsie, při poškození mozku u cévních mozkových příhod, u mozkových nádorů a poúrazových stavů.

Kdy nechodit na magnetickou rezonancí

Pacienti, kteří mají implantovaný kardiostimulátor, kochleární implantát (elektronické naslouchadlo voperované ve vnitřním uchu), neurostimulátor, pacienti s kovovými úlomky v oku a s ferromagnetickým materiálem v těle a taktéž pacientky v 1. trimestru těhotenství nesmí podstoupit vyšetření magnetickou rezonancí.