Jak se seje špenát?

Jak pěstovat špenát doma

Osivo špenátu vyséváme do řádků 15 až 20 cm vzdálených, vřádku optimálně 1 cm od sebe a zhruba 0,5 cm hluboko. Mírně přihrneme zeminou apak pravidelně zaléváme. Záhon udržujeme po dobu klíčení rovnoměrně vlhký. Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období a mělkému kořenovému systému má špenát vysoké nároky na vodu.
Archiv

Kdy se seje špenát

Špenát je rychlá zelenina, po výsadbě jde velmi brzy do květu. Proto vysazujeme časně na jaře (březen, duben), nebo na podzim (konec srpna). Listy se dají sbírat již 45 dní po výsadbě. Nejlépe špenát zraje při teplotě 12-15°C.
Archiv

Jak hluboko zasadit špenát

Pokud se rozhodnete vypěstovat si vlastní špenát, nachystejte si nejdříve menší květináč na sazenice. Semínka zasejte přibližně 2 cm hluboko. Špenát klíčí 5 až 14 dní v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování.
Archiv

Jak pěstovat špenát v truhlíku

Špenát do každé zahrady, ale i do truhlíku

Vyséváme do připraveného řádku. Ty by měly být tak 15 cm od sebe, záleží tedy na velikosti zvolené nádoby. Semínka zahrneme, lehce přimáčkneme. Takto přichystané pravidelně a opatrně zaléváme, ovšem pozor na přelití a velký proud, abychom si klíčící rostliny nevyplavili.

Jak se sklízí špenát

Vzhledem ke krátkému vegetačnímu období a mělkému kořenovému systému má špenát vysoké nároky na vodu. Špenát sklízíme 45 až 65 dní od výsevu podle odrůdy. Listy se sklízí dříve, než začne špenát kvést, což je zhruba v době, kdy má vyvinuto minimálně šest listů. Sklízí se seřezáním zelených listů asi 2 cm nad zemí.

Jak Jednotit špenát

Špenát sejeme do řádků vzdálených od sebe v rozmezí 20 – 25 centimetrů, do hloubky 2-3 centimetry, abychom nemuseli jednotit. Sklízíme buď jednotlivé dobře vyvinuté listy, nebo vypichujeme celé rostliny. Na trhu existuje celá řada odrůd špenátu.

Co sázet po špenátu

Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Jak uchovat listový špenát

Pokud si přeci jenom chcete uchovat čerstvý špenát, je mu dobře v plastové mističce zalepené potravinovou folií, tam vydrží o nějakou minuto déle – no, trochu vtipkuji. Vydrží déle než třeba ve špajzu, třeba i týden.

Co pěstovat po špenátu

Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Čím hnojit špenát

Hnojení špenátu

Pokud předpokládáme dvojí sklizeň, přihnojujeme po prvním řezu ledkem vápenatoamonným. Udržujeme však stále dostatečnou závlahu a okopáváme. Špenát také napadají škůdci, a to především květilka řepná. Používáme proti ní ochranné sítě proti hmyzu a postřik proti mšicím.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Jak správně zmrazit špenát

Já osobně ráda špenát mrazím. Máte-li ho hodně, dejte ho do lavoru nebo většího hrnce s vodou a nechte klesnout písek a hlínu na dno. Pak dejte do sítka a propláchněte po menších množstvích, uložte do sáčků a do mrazáku.

Co s čerstvým špenátem

Díky jemné a nepříliš výrazné chuti je špenát ideální surovinou k plnění nejrůznějších palačinek a tortill. Jemně nakrájený špenát obvykle tepelně upravíme a ochutíme třeným česnekem. Přidáváme k němu sýry a uzeninu. Špenátem plněné palačinky můžeme ještě zapéct.

Jak stříhat špenát

V nejkratší době získáte co nejvíce mladých listů, budete-li rostlinky seřezávat 2,5 cm nad zemí, košťálek necháte v zemi a dáte přitom pozor, aby se při řezu nepoškodila srdéčka rostlin. Za 4-6 týdnů rostliny obrostou novými listy k dalším dvěma i třem sklizním.

Jak dlouho roste špenát

Špenát roste jako jednoletá rostlina. Tvoří nízkou růžici bublinatých nebo hladkých listů sytě zelené barvy. Vegetační doba rostliny je závislá na období výsevu. Zatímco u jarní výsevu je to 50 – 60 dní, u podzimního výsevu je to i s přezimováním 240 – 250 dní.

Co zasadit vedle špenátu

Druhou variantu zvolte, pokud má špenát slabé kořeny, je podmáčený, případně napadený nějakou chorobou. Na jeho místo se hodí karotka nebo hrášek, v teplých oblastech i pozdní mrkev. Z předpěstované sadby se zde bude dařit i póru, košťálovinám nebo celeru.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Jak uchovat špenát na zimu

Co když nemáte čas špenát sníst hned Já osobně ráda špenát mrazím. Máte-li ho hodně, dejte ho do lavoru nebo většího hrnce s vodou a nechte klesnout písek a hlínu na dno. Pak dejte do sítka a propláchněte po menších množstvích, uložte do sáčků a do mrazáku.

Co udělat s listovým špenátem

Ty nejlepší recepty ze špenátu na jednom místě. Zdravé, rychlé a chutné!⭐ Špenátová polévka s krutony.⭐ Krémové kuřecí gnocchi se špenátem.⭐ Roláda z mladého špenátu.⭐ Špenátové smoothie.⭐ Mechový dort s vanilkovou polevou.⭐ Tvarohová pomazánka se špenátem.⭐ Špenátové palačinky s ricottou, rajčátky a bazalkou.

Jak dlouho se dusí špenát

Se sáčkem špenátu o objemu 450g při nákupu počítejte pro dva lidi. Přípravu si můžete načasovat zhruba takto: Restovaný špenát je hotov za 8-10 minut, v páře mu stačí 3-4 minuty a na pánvi wok dokonce jen 1-2 minuty.

Jak sklízet špenát setý

Špenát sklízíme 45 až 65 dní od výsevu podle odrůdy. Listy se sklízí dříve, než začne špenát kvést, což je zhruba v době, kdy má vyvinuto minimálně šest listů. Sklízí se seřezáním zelených listů asi 2 cm nad zemí.

Co s hořkým špenátem

Pokud se podíváte na listy svého špenátu blíže, zjistíte, že skvrny jsou na horní straně listu žluté, dole jsou šedavé s jakýmsi povlakem. Pokud byste chtěli listy konzumovat, zjistili byste, že jsou hořké. Vzhledem k tomu nejsou vhodné ke konzumaci. Napadené listy tedy odstraňujte a likvidujte (nikoli v kompostéru).

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod. Navíc, cibule a česnek mohou ovlivnit i růst jahod, a to tak, že brání absorpci dusíku, což může vést ke slabému růstu rostliny a malým plodům.

Co nesnáší celer

Celer vyžaduje půdy hluboké, hlinité, hlinito-písčité, středně těžké a dobře zásobené humusem s dostatečným množstvím vláhy. Nesnáší slunné, horké pozemky, spíše mírně zastíněnné v nižších polohách. Hodnota pH by se měla pohybovat 6-7,5. V osevním postupu jeje zařazujeme minimálně s odstupem 4 roků.

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.