Jak se skloňuje král?

Jak se skloňuje příjmení král

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
dativ králi / královi králům
akuzativ krále krále
vokativ králi králové
lokál králi / královi králích

Co je za vzor král

Slova Francouz, kněz, vítěz, král, vyvrhel jsou měkká, skloňují se podle vzoru muž.
Archiv

Jak správně oslovovat příjmením

Kdybyste chtěla k oslovení připojit titul, nebo oslovit příjmením i jménem, musíte použít 5. pádu: pane doktore/inženýre Nováku; Petře Nováku, apod. Pokud jde o zakončení: vzor pán není striktním předpisem, jak skloňovat, nýbrž vybraným slovem, které má případy shrnovat.

Jak se skloňuje pytel

Skloňování spočívá v obměnách tvarů slovní jednotky (lexému), aniž by přitom došlo ke změně jejího základního významu. Děje se tak obvykle pomocí afixů, nejčastěji koncovek, anebo obměnami kořenů slov. Skloňování vedle dalších gramatických prostředků (slovosled, předložky aj.)

Jak se skloňuje příjmení

— Délka kmenové samohlásky se u příjmení neměnívá: Vítr — Vítra, Mráz — Mráze, Vrána — s Vránou, Lípa — s Lípou, Skála — s p. Skálou, u Skálů atd. Příjmení, která vznikla z obecných jmen osobních (Žák, Truhlář…), nemají ovšem příčiny měniti své původní skloňování. Změna významu však vytvořuje i zde některé zvláštnosti.

Jak oslovit pana krále

P. Vždycky oslovujeme – "voláme" 5. pádem – pane Králi, pane Nováku, pane Loužile, pane Zachariáši, pane Kouhoutku, pane Svobodo… schválně volím příjmení s různými koncovkami.

Jak se jmenoval první král

Skutečným prvním českým králem, byť pouze ad personam, byl přemyslovský kníže Vratislav II. (1061–1092). Narodil se jako syn knížete Břetislava I. a roku 1085 se stal prvním českým králem.

Jak se Sklonuje pán

Obecné poučení

Mužská životná podstatná jména (jak obecná, tak vlastní jména) skloňovaná podle vzorů „pán“, „muž“ a „soudce“ mají ve 3. a 6. p. j. č. koncovky ‑u/‑ovi (vzor „pán“) a ‑i/‑ovi (vzory „muž“ a „soudce“): inženýru/inženýrovi, Mojmíru/Mojmírovi, muži/mužovi, Hanuši/Hanušovi, soudci/soudcovi, zrádci/zrádcovi.

Jak oslovit když má dvě příjmení

„Když mluvíme v běžném hovoru o někom se dvěma příjmeními, často se užívá jenom to druhé, ale přímé oslovování je trochu citlivější. Jestliže se žena rozhodne užívat obě příjmení, tak jí na tom patrně záleží, a proto bych doporučoval oslovovat zdvojeným příjmením,“ radí.

Jak se skloňuje génius

Životná podstatná jména zakončená na ‑ius (typ génius)

jednotné číslo množné číslo
1. p. génius géniové
2. p. génia géniů
3. p. géniovi / géniu géniům
4. p. génia génie

Jak se skloňuje hrad

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
dativ hradu hradům
akuzativ hrad hrady
vokativ hrade hrady
lokál hradě / hradu hradech

Jak se skloňuje Nagy

Pokud jde o spřežku (-gy, -ty, -ny, -ly), je skloňování následující: Karácsony [karáčoň], 2. pád Karácsonye [karáčoňe]; Nagy [nať], 2. pád Nagye [naďe]; Király [kiráj], 2. pád Királye [kiráje]; přechylování Aranyová [araňová] apod.

Jak skloňovat jméno rys

Rys bez rysa (rysu)

Geometričtí rysi mohou být jen stěží k vidění v zoologické zahradě, stejně tak je s měkkým -i nikdy nepotkáte ani v jakémkoliv rozumném textu o analytické geometrii. Životní kočkovití rysi mají v 1. pádě měkkou koncovku -i, ostatní neživotné rysy tedy zákonitě tvrdou koncovku -y.

Jak zní 5 pád

Cvičení

1. pád nominativ Kdo Co
4. pád akuzativ Koho Co
5. pád vokativ Oslovujeme, voláme
6. pád lokál O kom O čem
7. pád instrumentál S kým S čím

Jak oslovovat když jsou dvě příjmení

„Když mluvíme v běžném hovoru o někom se dvěma příjmeními, často se užívá jenom to druhé, ale přímé oslovování je trochu citlivější. Jestliže se žena rozhodne užívat obě příjmení, tak jí na tom patrně záleží, a proto bych doporučoval oslovovat zdvojeným příjmením,“ radí.

Kdo by byl český král

Vratislav II. – první český král ad personam

Tento muž byl synem knížete Břetislava I. a královskou korunu včetně nedědičného titulu ad personam (pouze pro jeho osobu) mu udělil císař Jindřich IV. Vedle toho byl také v letech 1085–1092 titulárním polským králem.

Co se stalo v roce 1158

získává královský titul. Ačkoliv byli císaři Svaté říše římské z pozice svého titulu formálně svrchovanými vládci nad oblastí zahrnující území více než desítky dnešních států, museli nezřídka prosazovat svou vůli vojenskou silou.

Jak oslovit nepřechýlené příjmení

Jestliže se žena rozhodne užívat obě příjmení, tak jí na tom patrně záleží, a proto bych doporučoval oslovovat zdvojeným příjmením,“ radí. Ještě komplikovanější situace je u jmen nepřechýlených – tedy pokud se paní jmenuje například Anna Vrána.

Jak používat dvě příjmení

Z hlediska litery zákona je třeba používat dvě příjmení v pořadí: nové a po něm původní. V jakémkoliv úředním styku je poté nositelka povinna používat obě příjmení (zejména podpis). Ztrojené příjmení není možné použít.

Jak se skloňuje jméno Andrea

skloňováníEditovat

pád \ číslo jednotné množné
dativ Andree / Andrei / Andreji Andreám
akuzativ Andreu Andrey
vokativ Andreo Andrey
lokál Andree / Andrei / Andreji Andreách

Jak se skloňuje slovo koncert

skloňováníEditovat

Substantivum singulár plurál
akuzativ koncert koncerty
instrumentál koncertem koncertami
lokál koncercie koncertach
vokativ koncercie koncerty

Jaký vzor je hřib

Pravopis podstatných jmen rodu mužského

VZOR HRAD 1 3
rostou tu hřib _ i y v rybníc _ í ch
žijí v les _ í ch hluboké příkop _ i y
automobil _ i jely rostou tu jilm _ i y
kup dva chleb _ i y strom _ i usychají

Jak se skloňují cizí příjmení

Jména cizího původu zakončená ve výslovnosti i v písmu na ‑e skloňujeme podle toho, která souhláska koncovému ‑e předchází. Předchází‑li tvrdá nebo obojetná souhláska (kromě s, z), skloňujeme jména podle vzoru „pán“ nebo pomocí zájmenných koncovek.

Jak skloňování příjmení bez

sportovní zprávy: V turnaji zvítězil Novák – hráli jsme bez Nováka – obdiv patří Novákovi. Ne – přechýlené ženské příjmení zakončené na souhlásku skloňovat nelze. Pokud příjmení Novák nosí žena, budou věty takto: zvítě- zila Novák – hráli jsme bez Novák.

Jak se skloňuje příjmení kuře

Příjmení, která vznikla z obecných podstatných jmen skloňovaných podle vzoru „kuře“ (Poupě, Hrabě, Dítě, Kníže), můžeme skloňovat podle vzoru „soudce“, ale na základě jejich původu je lze v nepřímých pádech rozšířit o kmenotvornou příponu ‑et‑/‑ět‑ (2., 4.