Jak se slaví Velikonoce v Evropě?

Jak se slaví Velikonoce v zahraničí

Velikonoce se slaví téměř na celém světě v podobném duchu jako u nás. K nábožensky založených zemích jsou oslavy připomínkou znovuzrození ježíše Krista, v zemích ateistických především vítáním jara. Zvyky a tradice vycházejí z dávných kulturních zvyklostí, pověr a pranostik, pomlázka a vajíčka ale nechybí snad nikde…
Archiv

Jak se slaví Velikonoce v Německu

Dospělí se v Německu nenudí hledají velikonoční pivo. V mnohých německých domácnostech lze spatřit stromeček, na který se věší krásně zdobená vejce. Na spoustě míst se pořádají tradiční jarní trhy, na kterých se dá nakoupit spousta dekoračních předmětů, květin, proutěných košů nebo sladkostí.

Jak se slaví Velikonoce v Anglii

Velikonoce v Británii se nesou ve znamení čokoládových zajíců a vajec. Nejznámějším velikonočním zvykem je Hon za velikonočními vajíčky (Easter egg hunt). Na velikonoční neděli ráno děti hledají v domě a na zahradě čokoládová vajíčka, která jim tam ukryl velikonoční zajíc.

Jak se slaví Velikonoce v Australii

Australané jsou nábožensky založení lidé a mše v kostele považují za nedílnou součást velikonočních oslav. K velikonočním svátkům tedy patří mnoho církevních obřadů, a to nejen v podobě mší na Velký pátek a Hod boží velikonoční. Mše doplňují chorálové zpěvy a spousta doprovodných akcí spojených s konkrétním kostelem.

Jak se slaví Velikonoce v Chorvatsku

Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem, který v sobě nese silnou symboliku nového života a nového začátku. Chorvatsko je katolicky založenou zemí a Velikonoce, chorvatsky „Uskrs“ jsou spojeny s půstem, návštěvou kostelů, tradicemi a samozřejmě dobrým jídlem. Věřící se na Velikonoce připravují během 40 dnů půstu.

Jak se slaví Velikonoce v Japonsku

V Japonsku se křesťanské svátky, tedy i Velikonoce, nijak neslaví. Není pro ně ani japonské slovo, používá se pouze japonského čtení anglického výrazu Easter. Na druhé straně Japonci v Čechách rádi nakupují naše kraslice.

Jak se slaví Velikonoce v Rakousku

Kromě trhů se pořádají poutě a lidové slavnosti, často i různé sportovní akce s někdy i bizarními zvyky. Při nich se například velikonoční vajíčka přenášejí, koulí, rozbíjejí nebo házejí. Mezi oblíbené soutěže patří házení vajec do výšky nebo do dálky tak, aby se nerozbilo.

Jak se slaví Velikonoce na Ukrajině

Zatímco pravoslavné Velikonoce probíhají na Ukrajině v duchu připomínání si ukřižování a z mrtvých vstání Ježíše Krista, stále mezi lidmi přetrvává mnoho předkřesťanských pohanských tradic. Zahrnují vzpomínku na zesnulé, ´vítání jara i přání hojnosti a bohaté úrody.

Co se jí na Velikonoce v Americe

Velikonoce v USA a neposedný zajíček

Slaví se Velký pátek, Velikonoční pondělí je běžný pracovní den. Oslavy Velikonoc tedy končí slavnostním nedělním obědem, kdy se peče šunka, sladké brambory se zeleninou nebo jehněčí pečínka. Poté začíná honba za čokoládovými vejci ukrytými v domácnostech.

Jak se slaví Velikonoce v Mexiku

Muži se oblékají jako ženy, nosí masky, v ulicích se tančí a zpívá, tequilla teče proudem. Mexičané si rádi užívají života a podle toho i oslavy Velikonoc v Mexiku vypadají. Účastnit se jich, je opravdový zážitek.

Jak se slaví Velikonoce v Kanade

Velikonoce v Kanadě jsou mnohem skromnější. Mezi hlavní tradice patří Egg Hunt neboli hon na vajíčka. Tradičními pokrmy jsou míchaná vajíčka s javorovým sirupem a také Hot Cross Buns, což jsou nadýchané buchty podobné chlebu naplněné rybízem a kořením. Největší velikonoční událostí v Kanadě je zimní festival v Quebecu.

Jak se slaví Velikonoce v Bulharsku

Velikonoce v Bulharsku jsou spojeny především s bohoslužbami v chrámech a v kostelích. Před začátkem března posílají Bulhaři svým známým a blízkým tzv. marteničky. Martenička je červeno – bílý střapec, který se nosí buď na oblečení, nebo na zápěstí.

Kdo nosí dárky v Chorvatsku

Například ve Francii nosí dárky Pere Noel, v Holandsku Sinterklaas, v Bulharsku děda Koleda, ve Švédsku Jultomten, v Polynésii velký krab, v Sýrii velbloud patřící Třem králům, v Chorvatsku děda Božičnjak a například v Indii nikdo dárky nerozdává a lidé si je dávají osobně.

Jak se slaví Velikonoce v Madarsku

Jednou z maďarských tradic, které nejvíce hýří barvami, jsou Velikonoce. Na Velikonoce dívky malují a barví vajíčka a připravují se tradiční slavnostní pokrmy. Na Velikonoční pondělí se obléknou do svátečního a vyčkávají na návštěvu chlapců, kteří je pak pokropí vodou nebo voňavkou.

Jak se slaví Velikonoce na Slovensku

Slovensko. V křesťanských rodinách jsou Velikonoce mimořádně posvátným a důležitým svátkem. Hlavní jídlo je velice pestré a bohaté, protože na Zelený čtvrtek končí 40denní půst. Velký pátek se slaví v rodinném kruhu a na Velikonoční neděli chodí celá rodina do kostela na mši, kde si nechá vysvětit slavnostní oběd.

Jak se slaví Velikonoce v Itálii

V Itálii se na Velikonoce setkáváme jak s vařenými barevnými vejci, která jsou součástí slavnostního oběda na velikonoční neděli, tak s vejci čokoládovými. Děti obvykle dostávají jedno velké čokoládové vejce, které uvnitř obsahuje překvapení, většinou hračku.

Jak se slaví pravoslavné Velikonoce

Velikonoce jsou druhým největším církevním svátkem po Vánocích, a protože Pascha završuje předchozí 40 denní půst, nezapomíná se o Velikonocích samozřejmě hodně jíst. Podávají se však většinou jen jídla studené kuchyně, žádná teplá jídla ani ryby. Prostřeným stolům vévodí především mazance.

Jak se slaví Velikonoce ve světě

Na světě je řada zemí, kultur a společenství, které mají vlastní, a často i ojedinělé způsoby slavení velikonočních svátků. Někde se jedí čokoládoví zajíčci, „šlehají se a polévají“ ženy, jinde se hledají schovaná velikonoční vajíčka či se pouštějí draci.

Které země neslaví Velikonoce

V Mongolsku žije pouhé jedno procento křesťanů, velikonoční svátky se proto v této zemi spíše neslaví a nepatří ani mezi státní svátky.

Jak se slaví Pravoslavne Velikonoce

Velikonoční svátky se tak slaví v jinou dobu, neboť se stále řídí juliánským kalendářem a jejich vyvrcholení pak představuje noc z Bílé soboty na Velikonoční neděli. Jasně červená vajíčka, kuliči, naťukávání vajíček o zdi kostelů, to vše k pravoslavným Velikonocům patří.

Kdo nosí dárky na Ukrajině

V Dánsku děti obdarovává Julemanden, který je Santa Clausovi velmi podobný. S přípravou dárků mu pomáhají legrační vánoční skřítci. V Rusku a na Ukrajině zase dětem nosí dárečky Děda Mráz, který má také dlouhý plnovous, teplý huňatý kožich a kouzelnou ledovou hůl.

Kdo nosí dárky v Německu

Zatímco na severu Německa dostávají děti dárky od „starouška“ Weinachstmanna, jižní část Německa obdarovává Jezulátko, kterému se říká ChristKind.

Co je to Colomba

Colomba – tradiční velikonoční dvakrát dlouze kynutá bábovka ve tvaru symbolické holubice – vyrobená dle původní receptury pouze s kandovanou pomerančovou kůrou a posypaná sekanými mandlemi a cukrovou drtí. Balená v papíru s mašlí.

Kdy jsou Velikonoce na Ukrajině

Kalendářní data katolických a pravoslavných Velikonoc

rok Velikonoce
katolické pravoslavné
2021 4. duben 2. květen
2022 17. duben 24. duben
2023 9. duben 16. duben

Kdo nosí dárky v Rusko

století se Stalinovo vedení SSSR snažilo postavou Dědy Mráze nahradit Ježíška a vánoční oslavy přesunout na Nový rok. Děda Mráz nosí kožich dlouhý až k patě, v červené nebo modré barvě, půlkulatou kožešinovou čepici a na nohou válenky. Má dlouhé bílé vousy. Chodí s dlouhou kouzelnou holí a často jezdí na trojce.