Jak se správně starat o rozmarýn?

Jak správně pěstovat rozmarýn

Rozmarýn lze doma zasadit kdykoliv, ale venku počkejte na teplejší část jara, která již nepřinese ranní mrazíky. Nejlépe se rozmarýnu daří v drsné písčité půdě. Nemá příliš v oblibě vítr, proto je také vhodné místo v závětrném prostředí. Vydlabejte díru cca 15 cm hlubokou a vložte do ní rostlinku rozmarýnu.

Jak pěstovat rozmarýn na zahradě

Rozmarýn má rád slunné stanoviště, snese i stín. Daří se mu v dobře propustné, chudší, vlhké, ale nepřemokřené půdě s pH 6 až 7. Ochraňte ho před prudkým větrem. Venku zvolte teplejší část zahrady, třeba u jižní stěny domu.

Kdy a jak stříhat rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.

Jak zachránit rozmarýn

Rozmarýnu se dobře daří i v květináči s půdou obohacenou kompostem a s dobrou drenáží. Během sucha ho zavlažujeme a v sezoně i přihnojujeme hnojivem na bylinky. Máme-li ho během zimy vysazený venku a uhodí silné mrazy, navrstvíme na něj slámu, listí, seno a zakryjeme starým kobercem, čímž se ho pokusíme zachránit.

Co potrebuje rozmarýn

Má rád slunné stanoviště, toleruje ale i stín, daří se mu v dobře propustné a spíše chudší, dobře odvodněné, ale dostatečně vlhké půdě s pH mezi 6 a 7. Potřebuje chránit před prudkým větrem, proto při pěstování v květináči na parapetu v bytě, na balkoně nebo terase se rozmarýnu bude dařit.

Jak moc zalévat rozmarýn

Rozmarýn nemá rád vlhkost

Naopak nemá rád vlhkost, zemina v květináči nesmí být přemokřená a květináč by neměl stát ve vodě. Držte se pravidla, že další zálivku rozmarýn potřebuje až tehdy, když zemina v květináči téměř vyschne. Během vegetačního období nezapomeňte rostlinu přihnojovat.

Co odpuzuje rozmarýn

Možná jste ale nevěděli, že jeho aroma odpuzuje hmyz podobně jako levandule. Neváhejte si tedy větévky v sáčku dát do šatní skříně. Při nákupu rostlinky se nezapomeňte zeptat na kultivar dané rostliny.

Proč mi usychá rozmarýn

Pozor však na pěstování v zimě, rozmarýn nesnáší, když má v chladném ročním období přemokřené kořeny. To by se mu nemuselo líbit a začal by usychat. Buďte na něj tedy v tomto období opatrní. A pokud jej máte na zahradě, raději jej přikryjte netkanou textilií, aby byl chráněn.

Jak často hnojit rozmarýn

Dbejte na správné hnojení asi 1x za 14 dní a používejte tekuté, nejlépe organické hnojivo. Při úspěšném pěstování se rozmarýn „vytáhne“ z hlíny po 4-8 týdnech. Budete-li si chtít rozmarýn rozmnožit, odřízněte asi 15 cm dlouhé výhonky a odstraňte spodní listy. Výhonky potom zapíchněte do substrátu a jen mírně zalévejte.

Jak voní rozmarýn

Aromatická bylina vonící kafrem a borovicí, která je také součástí známého provensálského koření.

Kdy množit rozmarýn

Snadné množení bylinek řízkováním

Můžeme si proto namnožit i rozlišné kultivary a jejich vzhled, chuť i vůně budou zachovány. Srpen je ideálním časem pro odebírání takzvaných polovyzrálých řízků od dřenatějících bylinek, jako je myrta, rozmarýn, tymián, yzop, saturejka aj.

Čím hnojit rozmarýn

Rozmarýn totiž přelévání vyloženě nesnáší. Ke hnojení používáme tekutá hnojiva. Hnojíme pouze v průběhu vegetačního období, v intervalu 14 dnů. Na podzim před příchodem prvních mrazů je nezbytné rostlinu zazimovat.