Jak se starat o Čechravu?

Kdy stříhat Čechravu

Kdy stříhat čechravu Suché květy čechravy stříhejte brzy na jaře, odstraňte i mrtvé listy. Nestříhejte ji před zimou, její hnědá květenství jsou okrasou zimní zahrady.

Kdy přesadit Čechravu

Přesazení rostliny omladí

Nejvhodnější dobou je jaro: Rostliny vyryjeme ze země, trsy pečlivě probereme a všechny staré či uschlé oddenky odstraníme.

Jak je vysoká Čechrava

Stonky jsou hustě olistěné a nesou hluboce dělené ostře pilovité listy. Na jaře jsou často zbarvené dobronzova. Roste v trsech, které lze snadno na jaře nebo na podzim dělit. Rostlina je vysoká od 0,4 – 1 m.

Proč nekvete Čechrava

Čechrava ke svému úspěšnému růstu potřebuje jediné – stín.

Polostín nebo dokonce přímé slunce totiž rostlinu příliš vysiluje, a ta poté neprospívá a samozřejmě ani nekvete.

Čím hnojit čechravy

Přihnojujeme je kompostem a při výsadbě je ukládáme do rašeliny. Vysazujeme-li čechravy do méně kyselých půd, dodáváme do jejich okolí rašelinu pravidelně. Aby čechravy vydatně kvetly, jedenkrát vždy za 4 až 5 let rostliny zmlazujeme, a to tak, že dělíme jejich trsy, buďto na jaře nebo na podzim.

Čím hnojit Čechravu

Hnojení: Hnojíme plnými hnojivy s kyselou reakcí. Množení: Čechravy se množí dělením trsů na jaře nebo na podzim.

Jak často zalévat trvalky

Vychovejte si své trvalky

Nejdřív každý druhý den, pak třetí, pak každých pět dní. Chápete princip. Rostlinám dáte čas zvyknout si a pošťouchnete je, aby zapustily kořeny hlouběji, kde se drží voda. Interval zálivky samozřejmě nejde paušalizovat.

Kdy kvete čechravy

Jedním z hlavních lákadel čechravy je její schopnost kvést v období, kdy jiné rostliny již vykvetly. Většina druhů čechravy kvete od června do srpna, čímž do zahrady přináší novou vlnu barev a vitalitu.

Jak vypadá Čechrava

Čechrava neboli tavolín (Astilbe) je trvalka, patřící mezi lomikamenovité. Má dvojčetně až trojčetně dělené, zpeřené listy. Kvete dlouhými latami květů, převážně v létě. Zkombinujeme-li více odrůd, lze docílit plynulého kvetení od poloviny června až do září.

Jak sázet Šuškardu

Pro výsadbu šuškardy je vhodným obdobím podzim nebo jaro. Sázíme do hloubky 8-10 cm a od sebe v dostatečné vzdálenosti a to kolem 40 cm. Šuškardy jsou velmi oblíbené u škůdců a to zejména u hrabošů. Doporučujeme proto, v místech s vyšším výskytem těchto škůdců, sázet hlízy v ochranných košících.

Kdy je lepší zalévat ráno nebo večer

Obecně je nejvhodnější zalévat těsně před východem slunce nebo naopak později večer. Zkrátka v době, kdy je teplota vzduchu nejnižší. Nejnižší teplota je právě těsně před východem slunce, kdy je také největší vzdušná vlhkost, takže se opět minimalizuje výpar.

Jak daleko od sebe sázet trvalky

Lepší je ale ranější podzim, protože rostliny mohou do zimy dostatečně zakořenit. Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.

Kdy kvete Suskarda

Klasnatá květenství, nejčastěji fialové nebo růžové, ale pěstuje se i bílá varianta, tvoří drobné kvítky nahusto nahloučené okolo stonku. Květy se objevují v červenci a šuškarda postupně kvete až do září.

Jak množit Šuškardu

Nejčastěji se množí generativně pomocí nažek, ale kultivary je možné množit dělením ze starších trsů. Výsev je také možný, ale nové rostlinky nebudou mít nikdy stejný vzhled jako původní mateřská rostlina. Při patřičné péči bude tato zajímavá květina ozdobou vaší zahrady, skalky nebo vázy.

Jak často zalévat zahrádku

Někdo doporučuje zalévat jednou za týden, ale opravdu pořádně (asi tak, aby záhony vodu už téměř nepobíraly). Jiní preferují zálivku pravidelnou, každodenní. Každá půda a každá zahrada se bude chovat odlišně, takže režim zalévání upravte podle potřeb svých záhonů.

Jak správně zalévat

Voda, kterou zaléváme, by měla být odstátá a mít pokojovou teplotu. Nikdy nepoužíváme ledovou rovnou z kohoutku. Nejčastějším způsobem je zalévání přímo shora do květináče. Nalitá voda se brzy vsákne do země a případný přebytek steče do spodní misky.

Jakou zeminu na trvalky

humusovitá půda, hluboká a bohatá na živiny.povrch zeminy udržujte rytím a mulčováním v provzdušněném stavu.kombinace hlavních a doplňkových trvalek ve skupinkách.slunné místo.

Co je Čechrava

Čechravy, latinsky astilbe – jsou plně mrazuvzdorné trvalky pěstované pro husté laty květů, které se hodí pro řez, sušení, vypadají vysoce dekorativně na záhonech – před květem i po odkvětu, ba dokonce i přes zimu.

Jak stříhat Šuškardu

Nechcete-li z květenství získat semena, odstřihněte ho hned po odkvětu, zbytek stonku ale rostlině ponechte až do úplného zaschnutí, aby z něj odčerpala do hlíz asimiláty. Pro nejčastěji pěstovanou šuškardu klasnatou je ideální stanoviště v mírně vlhkém záhonu na plném slunci.

Kdy stříhat Šuškardu

Šuškarda je medonosná, její nektar mají v oblibě včely i motýli. Můžeme ji řezat do váz, a to ve chvíli, kdy rozkvetou vrcholy klasů ( ostatní postupně pokvetou ve váze).

Jak zalévat když nejsem doma

Na trhu je například jednoduchý na principu vzlínání vody, kdy vedle květináče postavíte lahev s vodou (na 10cm květináč stačí litrová lahev) a ponoříte do ní jeden díl zavlažovače. Přes knot integrovaný do bužírky je voda přiváděna do samotného zavlažovače zapíchnutého ke kořenům květiny.

Proč zalévat večer

Lépe večer než odpoledne

Pokud nemůžete ráno, zalévejte večer. Odpolední nálož studené zálivky způsobí rozpáleným rajčatům, kedlubnám nebo salátům šok. Večerní kropení má jednu nevýhodu – voda se nestačí vypařit. Rostliny zůstávají mokré po celou noc, což vytváří podmínky pro plísně a choroby.

Proč zalévat odstátou vodou

Odstátá voda

K zalévání používejte odstátou vodu. Tzn. vodu na zalévání si připravte minimálně den předem odstát, vyprchá tím z vody chlór, který pokojovky příliš nemilují. Ideální je pro rostlinky pokojová teplota zálivky.

Kdy nejlépe sázet trvalky

Sázení na podzim

Záleží na počasí, ale až do poloviny listopadu bývá půda stále přístupná k rytí a sázení rostlin. Toto období je pro výsadbu trvalek nejlepší. Rostliny mají čas zakořenit a na jaře se už plně věnují své nadzemní části.

Jak daleko od sebe trvalky

Období výsadby závisí i na kvalitě půdy. Některé druhy nesnášejí vysazování v těžších půdách vůbec. Větší rostliny se sází na vzdálenost 0,8 – 1,2 m, středně velké do vzdálenosti 0,5 – 0,6 m a menší trvalky do vzdálenosti 0,3 – 0,4 m.