Jak se Zaštipují dýně hokaido
Nároky a péče o rostlinu
Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.
Jak zalévat dýně hokaido
Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, potřebnou vláhu si proto obstarají samy. Ale dopřejeme jim vydatnou zálivku hlavně z počátku růstu, pak během tvorby květů a plodů a také v případě dlouhodobého sucha. Zaléváme ke kořenům, ne na listy, abychom se vyvarovali šíření plísní.
Kdy je zralé Hokkaido
U dýně poznáme zralost tak, že začne usychat stopka. Dokud je zelená, stále přijímá živiny. Zralé dýně nenechávejte příliš dlouho na záhoně, mohly by hnít, nebo je napadnout slimáci.
Jak kvete dýně hokaido
Samčí květy se rodí na rovném zeleném stonku, zatímco samičí květy sedí na vrcholu malé tykve. Plody dávají jen samičí květy. K produkci musí být pyl ze samčích květů fyzicky přenesen do samičích květů – k tomu slouží včely.
Jak se starat o dýně
Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.
Jak se pěstuje dýně Hokaido
Stačí zasadit dvě semena do písčité půdy a udržovat je v dostatečné vlhkosti. Sazeničky porostou velmi rychle. Pokud tedy máte doma v květináčích nebo truhlících sazenice dýně Hokaido, přesaďte je ven nejlépe v květnu. Když sazenice přesazujete na záhon, platí pro ně stejná pravidla jako pro semena.
Jak vypadá sazenice Hokkaido
Plazivá dyně hokaido, s jasně oranžovými plody, má ploše kulovitý tvar o průměru 20–25 cm. Předností odrůdy je vysoký podíl dužiny v poměru k semeníku s vysokým obsahem karotenu.
Jak se pozná že je dýně zralá
Jak poznat zralou dýní
Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.
Jak dlouho roste Hokaido
Vegetační doba většiny odrůd je od 110 do 130 dní. Zimní tykve sklízíme plně vyzrálé až tehdy, kdy je slupka plodu tak tvrdá, že do ní nezaryjeme nehet. Na dlouhých výhonech nasazuje tykev plody postupně. Ty nejmladší, ještě s měkkou slupkou, nebudou dostatečně vyzrálé před příchodem prvních mrazů.
Jak pěstovat Hokaido v květináči
Jak na pěstování dýně na balkóněPotřebujeme dostatečně velký květináč anebo nádobu.Dýně potřebuje dostatečnou zálivku.Dýně Hokaido pro svůj růst potřebuje světlo a teplo.Půda v květináči by měla být propustná.Zalévání musí být vydatné a pravidelné.K dýni dejme do květináče oporu.
Jak opylovat květy
Zatímco samosprašné rostliny nevyžadují při opylování žádnou péči, rostlinám cizosprašným musí pěstitelé pomáhat buď pravidelným třesením, nebo přenášením pylu ze samičích rostlin na samčí, aby mohl vzniknout zárodek nových rostlin. K přenášení je nejvhodnější použít kousek vaty nebo malý štěteček.
Jak zalévat dýně
Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat. Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, která zasahuje hluboko do půdy, a většinou si potřebnou vláhu obstarají samy. Při jejich zalévání dejte pozor, abyste nekropili listy, které by pak začaly uhnívat.
Jak vyklíčit semínka dýně
Jako první odstraňte dužinu ze semínka uvnitř dýně, které následně přesuňte do cedníku. Cedník vložte pod tekoucí vodu a pořádně propláchněte. Nechejte vodu volně téct po dýňové dužině a začněte pečlivě z dužiny vybírat jednotlivá semínka, které následně ještě opláchněte pod tekoucí vodou.
Jak dlouho vydrží Hokaido
Jak skladovat načaté dýně
Máme vyzkoušeno, že načatá dýně vydrží v lednici 3-5 dní. Protože nemá ráda vlhko, může začít po čase plesnivět. Snažte se proto dýni spotřebovat co nejdřív.
Jak dlouho se vaří Hokaido
Vaříme do měka cca 40 minut. Já osobně vařím 15 minut v tlakovém hrnci. Do uvařené dýně Hokaido přidáme protlačený česnek, nastrouháme muškátový oříšek a vše do hladka rozmixujeme tyčovým mixerem přímo v hrnci nebo v klasickém mixeru.
Kdy se sklízí dýně
Nicméně, obecně lze konstatovat, že sklizeň dýní začíná koncem srpna a končí koncem října. Pomocí několika málo triků můžete rychle zjistit, kdy máte vaše dýně sklízet. Po ukončení růstové fáze dýně jsou stonky suché a dřevnaté. Pokud je stonek zcela dřevnatý, můžete dýni sklidit bez váhání.
Jak se pěstuje dýně
Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.
Jak vypadá dýně Hokaido
Dýně Hokaido je japonská odrůda a existují dva druhy. Jeden má oranžovou barvu a druhý má slupku jen světle zelenou. Pokud si tyto dýně nepěstujete sami, musíte být při nákupu obezřetní. Zralý plod by měl mít tvrdou a hladkou slupku a být sytě zbarvený.
Co opyluje květy
Kdo všechno rostliny opyluje Kromě velkého množství různých druhů včel jsou to v rámci celé planety také netopýři, motýli, můry, mouchy, ptáci, brouci, vosy, mravenci a jiný hmyz.
Kdy včely opylují květy
Život včel Včely přezimují v úlu. Na jaře včely opouštějí úl, na květech sbírají nektar a pyl. Přitom květy opylují. Pyl zachycený na jejich těle z jednoho květu pomůže opylovat květ druhý.
Jak dlouho sušit dýňová semínka
Dýňová semínka se nejlépe suší v předehřáté troubě na 180 stupňů Celsia, na papíře by se neměla vzájemně překrývat a vždy po několika minutách je vhodné jimi zatřást, aby se nepřipékala. Sušení trvá jen několik minut a po vychladnutí se mohou promnout v ruce, aby se zbavila tenkého zaschlého povlaku.
Kdy vyséváme dýně
Dýňová semena můžeme vysévat přímo na záhon v druhé polovině května do předem připravených jamek do hloubky 3 až 5 cm a ve vzdálenosti 1,2 až 1,5 metru od sebe. Musíme počítat s tím, že se hokaidohodně rozroste a potřebuje dostatek místa. S předpěstováním sazenic začneme zhruba začátkem dubna.
Jak se dělá polévka z hokaido
Postup přípravy
Na másle osmažíme cibulku do zlatova. Přidáme dýni a společně chvíli dusíme. Cibulku a dýni zalijeme zeleninovým vývarem a dle chuti osolíme. Vše vaříme, dokud nebude dýně měkká – cca 20 minut.
Jakou dýni na prvni Prikrm
Existuje několik druhů dýní, k dětským příkrmům, především těm prvním, se nejvíce hodí máslová dýně případně dýně hokaido. Máslová dýně je díky dobré stravitelnosti a absenci alergenů skvělá jako první příkrm. Navíc má nasládlou chuť a vodnatou konzistenci.
Jak často zalévat dýně
Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat. Dýně mají bohatou kořenovou soustavu, která zasahuje hluboko do půdy, a většinou si potřebnou vláhu obstarají samy. Při jejich zalévání dejte pozor, abyste nekropili listy, které by pak začaly uhnívat.