Jak se starat o Komuli Davidovu?

Kdy se Striha komule Davidova

V předjaří je vhodný čas pro řez komule Davidovy a Weyerovy. Tyto dva druhy poznáte poměrně snadno. Komule Davidova (Buddleia davidii) patří k nejčastěji pěstovaným druhům.
Archiv

Čím hnojit komuli Davidovu

Motýlímu keři prospívá půda vápenitá, dobře se však v tomto ohledu přizpůsobí. Hnojení – rostlinu přihnojujeme pouze na jaře (pokud tedy nepěstujeme v květináči, v tomto případě hnojíme častěji). K přihnojování můžeme použít kompost nebo klasické tekuté či granulované hnojivo pro kvetoucí rostliny.

Jak tvarovat motýlí keř

Pokud budete chtít tvar tohoto keře upravit, je nutné provést řez po odkvětu. Jedině tehdy do konce sezony narostou výhony, které v dalším roce pokvetou. Abyste udrželi pěkný tvar a získali co největší množství kvetoucích větviček, ostříhejte komuli střídavolistou tak, že zachováte pevnou kostru keře.
Archiv

Kdy zkrátit motýlí keř

Motýlí keř se stříhá na jaře. Staré větve se během stříhání odstraňují hned u země, protože květy vyrůstají z jednoletého dřeva a takto radikální zmlazení rostlině velice prospívá. Budete se pak divit, jak bujně zase narostla. Motýlí keře můžete sázet 50 centimetrů od sebe.
Archiv

Jak stříhat Komuli Davidovu

Komule Davidova

Řežeme ji vždy na jaře, když začíná rašit, protože vidíme, které výhony pomrzly a které jsou vitální. Ponecháme jen silné a zdravé, slabé a poškozené odstříhneme u země. Zbylé sestříhneme ve výšce 30–50 cm nad zemí.

Jak množit Komuli Davidovu

Motýlí keře se množí řízkováním během pozdního léta, nejčastěji od července až do října. Koncem léta jednoduše nařežte ideálně jednoleté konce výhonů, na bázi odstraňte listy a zbytek listů zkraťte. Můžete použít stimulátor nebo výsevní substrát, ale není to nutné, jelikož komule velmi dobře zakořeňují.

Kam zasadit Komuli Davidovu

Není vhodné zkoušet ho vysazovat do nadmořské výšky přes 500 m a do mrazových kotlin. Půda je nejlepší humózní, dobře zásobená živinami včetně vápníku. Vysloveně nevhodná je těžká, jílovitá, sléhavá zemina. Místo vyhovuje vlhčí, i když tato komule snáší i suchá období.

Jak se množí komule Davidova

Motýlí keře se množí řízkováním během pozdního léta, nejčastěji od července až do října. Koncem léta jednoduše nařežte ideálně jednoleté konce výhonů, na bázi odstraňte listy a zbytek listů zkraťte. Můžete použít stimulátor nebo výsevní substrát, ale není to nutné, jelikož komule velmi dobře zakořeňují.

Jak zalévat motýlí keř

Co se týče zálivky, nemusíte to přehánět. Snese spíše mírný přísušek, nežli přemokření. Motýlí keř není náročný ani na živiny v půdě. Lépe se mu bude dařit v propustnější půdě s dostatkem humusu, ale nemusíte si tím lámat hlavu.

Kdy kvete komule Davidova

Komule Davidova kvete od konce července do září.

Kdy sázet Komuli Davidovu

Rostlinu, kterou si koupíte v zahradnictví můžete vysadit klidně na podzim, v průběhu října nebo i začátkem listopadu. Jenom si před koupí zkontrolujte, jestli má dostatečně vyvinutý kořenový systém. Mladý keřík na jaře obrazí. Zaschlé větve, které nevyraší můžete ostříhat.

Kdy obráží motýlí keř

Motýlí keř dobře snáší radikálnější jarní řez, který zlepší násadu květů. Můžeme však též po odkvětu, čili v září, pouze ostřihat uschlá květenství spolu s proschlými konci větviček. Motýlí keř vždy kvete na letorostech, tedy na nových, mladých výhonech vyrostlých na jaře.