Jak se starat o liči?

Jak pěstovat liči

Litchi potřebuje k zdravému růstu dostatek světla, avšak mladé rostlinky nevystavujeme přímému slunci. V létě je vhodné přenést litchi do venkovního prostředí. Liči má rádo vlhko, nikoli však mokro. Pokud rostlině hnědnou listy, může to být způsobeno nedostatkem světla nebo přemírou hnojiva.

Jak naklíčit liči

Semínko je třeba zasadit včas

Ale i zdravé semeno ztrácí již po 3 až 5 dnech svou klíčivost! Proto je hned po vyjmutí z plodu a očistění od zbytků dužniny vyséváme. Osvědčený je výsev naležato do směsi rašeliny a písku v poměru 1:1 zhruba 2 cm hluboko. Udržujeme stálou vlhkost substrátu a teplotu kolem 20 °C.

Jak dlouho roste liči

Liči je plodem stálezeleného majestátního stromu, který může dorůstat 15–20 m a dožít se i přes 200 let.

Odkud je liči

Odkud liči původně pochází Dvouslivák lahodný pochází z jihu Číny, kde je znám již více než 4 000 let. Odsud se liči rozšířilo do celé Jihovýchodní Asie. Jeho plody jsou tu považovány za symbol lásky.

Jak často zalévat liči

Liči by mělo naklíčit během 1 až 4 týdnů. Každý den plastový poklop na chvíli nadzvedněte, aby se liči mohlo aklimatizovat na normální podmínky. Jakmile dosáhne rostlinka přibližně 10 cm, můžete semenáčky přesunout do větraného a částečně zastíněného studenějšího rámu. Zalévejte jednou za týden přibližně do 2/3.

Jak správně oloupat liči

Liči vložte do dlaně, sevřete ji a celou pěst obejměte ještě druhou rukou. Jemně zmáčkněte a ozve se puknutí. V tu chvíli pěst rozevřete a slupku z liči nadvakrát stáhněte. Tato metoda je opravdu velmi snadná, a během chviličky tak můžete oloupat celou misku.

Kdy se prodava lici

Liči zraje od července do října, dozrává přibližně 100 dní po odkvětu stromů. Zralé plody jsou pevné, slupka z nich jde snadno oloupat. Přezrálé plody mají hnědou dužinu.

Jak dlouho vydrží liči

Jak dlouho tedy liči vydrží Při pokojové teplotě vydrží plody liči 2 až 3 dny. Pokud je však teplota v místnosti vysoká, můžete očekávat, že vydrží pouze jeden den.

Jak zpracovat liči

Plody jsou nejlepší syrové, lze je přidat i do koktejlů a dezertů. Labužníci mohou zkusit náplň do palačinek, kdy se dužnina nejprve lehce podusí na másle a likéru. Vyzkoušet můžete také lahodný salát s liči. V Číně je liči považováno za nejjemnější ovoce a také za pokrm lásky.

Na co je dobré liči

Umí posilovat imunitní systém, zlepšuje celkově trávení, podporuje pevnost kostí. Liči také díky draslíku udržuje oběhovou soustavu v dobré kondici a reguluje také hladinu krevního tlaku. Vysoké množství vitamínu C funguje na imunitu, vaše tělo se díky tomu lépe vyrovnává s různými infekcemi.

Na čem roste liči

Liči, nebo také litchi je malé oválné ovoce s načervenalou tvrdší slupkou, bílou dužinou a tmavou peckou, které pochází z Asie. Tyto malé sladké plody pomáhají například při kašli nebo bolestech žaludku. Rostou na tropickém stálezeleném ovocném stromě, který ve své domovině dorůstá až do 10 metrů.

Jak skladovat liči

Spotřeba, zrání, skladování

Zralé plody jsou pevné, slupka z nich jde snadno oloupat. Přezrálé plody mají hnědou dužinu. Liči je možné skladovat v chladnu maximálně 5 dní po sklizni, a proto je potřeba při případném nákupu čerstvých plodů dávat pozor na datum sklizně. Sušené liči je možné skladovat až jeden rok.

Jak se jí lici

Liči koupíte čerstvé, kompotované nebo sušené. Čerstvé liči oloupejte a dužinu snězte. Pecky liči se nejedí. Liči se hodí i do šťáv a kompotů.

Jak se jí liči

Liči koupíte čerstvé, kompotované nebo sušené. Čerstvé liči oloupejte a dužinu snězte. Pecky liči se nejedí. Liči se hodí i do šťáv a kompotů.

Proč jíst liči

Liči má velmi málo kalorií a hodně vlákniny, což pomáhá očistit trávicí systém a pomáhá udržet váhu pod kontrolou. Navíc také umí udržovat elektrolytovou rovnováhu organismu. Umí posilovat imunitní systém, zlepšuje celkově trávení, podporuje pevnost kostí.