Jak se starat o muškáty?

Čím nejlépe hnojit muškáty

Obzvláště dobře dělá kávová sedlina nejen muškátům, ale i růžím, andělským trumpetám, oleandrům, hortenziím, rododendronům a azalkám. Jde zároveň o hnojivo šetrné k životnímu prostředí, protože přitahuje žížaly, které uvolňují půdu a obohacují zeminu a rostliny živinami ze svých exkrementů.

Co na muškáty aby kvetly

Během vegetačního období muškáty pravidelně přihnojujeme speciálním hnojivem pro kvetoucí balkonové rostliny – je podmínkou bohatého kvetení, ideální je zakomponovat zásobní hnojivo do substrátu už při výsadbě a po rozrostu rostliny ještě dodatečně přihnojovat.
Archiv

Jak často zalévat převislé muškáty

Muškáty zalévejte jednou denně. A to buď ráno, anebo večer. Když teplota přesáhne třicet stupňů Celsia, můžete je zalévat klidně dvakrát denně. Sledujte, jak rychle se substrát při vysokých teplotách vysušuje.
Archiv

Jak se Zaštipují muškáty

Velice důležité je zaštipování. Konec každého výhonu zaštípneme, a donutíme tak rostlinku, aby se rozvětvila. Sotva narostou nové dva až tři lístky, zase zaštípneme a tak dál, dokud nedáváme muškáty ven. Postupně je pak necháme přivyknout venkovním teplotám i sluníčku a v květnu už zdobí náš balkon.
Archiv

Jak zalévat muškáty

Je třeba, aby byl substrát stále vlhký, ale nikdy přemočený či naopak dlouhodobě vyschlý. Muškáty zaléváme ráno a k večeru, stačí i jednou denně a pokud je deštivé počasí, zkontrolujeme zeminu a případně zálivku i vynecháme. Výživu aplikujeme jednou za 14 dní hnojivem s vysokým obsahem živin a minerálů.

Jak podpořit kvetení muškátů

Hlavním předpokladem bohatě kvetoucích balkónovek, muškáty nevyjímaje, je pravidelné přihnojování. Vybírejte hnojiva s vysokým obsahem fosforu, který má na kvetení příznivé účinky. Pozor ale na obsah dusíku, který by měl být co nejnižší, protože jinak může zastavit tvorbu nových květů.

Jak zachránit muškáty

Pomůže teplo a zálivka

Nejprve odstřihněte suchou část rostlinky, přičemž stříhejte až na živé, zelené části stonku. Ten se zhruba během dvou týdnů zacelí. Zkrátit je třeba i muškáty, které přečkaly zimu v dobré kondici. Muškáty vyndejte z květináčů a přesaďte je do větších nádob.

Proč zasychají květy muškátů

Příliš suchá nebo přelitá půda způsobí, že se květy budou vyvíjet mnohem pomaleji a nebo začnou poupata zasychat ještě před vykvetením. Čas od času rostlinu přihnojte buď hnojivem určeným pro kvetoucí balkonové rostliny, případně domácím hnojivem z banánových slupek.

Jak stříhat muškáty na zimu

Rostlinám je potřeba seříznout letošní výhony. Jeden po druhým stříháme ostrými nůžkami těsně nad kolénkem tak, aby rostlina zachovala jen asi 1/3 své velikosti. Odstraníme všechny zbylé květy a uschlé listy a muškáty důkladně prohlédneme, abychom se ubezpečili, že nejsou napadeny plísní nebo škůdci.

Kdy probudit muškáty

Jak muškáty na jaře probudit

První přihnojení muškátů můžeme provést již na začátku března, do konce března je pak vyloženě nezbytné. Zároveň začneme zvyšovat zálivku a také zvýšíme rostlinám teplotu. Je také vhodné zastřihnout jednotlivé výhony a zasadit takto získané řízky.

Jak oživit muškáty

Je proto třeba muškáty seříznout a odlomit květy, zároveň však ke každé rostlině dáme cedulku s označením druhu a barvy květů. Podle toho pak budeme muškáty přesazovat. Právě díky seříznutí získají rostliny příští rok krásný tvar, navíc nám v zimě nezaberou na místě uskladnění mnoho místa.

Jakou hlínu na muškáty

K výsadbě použijeme speciální zeminu (substrát) se startovací dávkou hnojiva a vysokou dávkou humusu. Jde o substrát určený speciálně pro pelargonie. V opačném případě je dobrá též kvalitní zemina z kompostu doplněná o muškátové hnojivo.

Proč červenají u muškátů listy

Zpomalený či nedostatečný růst, žlutozelené zbarvení, načervenalý okraj nejstarších listů a postupné odumírání – to jsou symptomy celkového nedostatku živin. Přestože nedostatek dusíku nepatří mezi nejčastější poruchy, občas je zaznamenán u rostlin v lehkých substrátech.

Kdy ji uklidit muškáty

Muškáty musíme uchránit již před prvními mrazíky. Zároveň muškátům dopřejeme i dostatek prostoru, což bude především prevencí před plísněmi a chorobami.

Jak dlouho vydrží muškáty

Muškáty potom vydrží v plném květu tři roky. V dalších letech nakvétají méně a méně. K řízkování vybíráme kvalitní muškáty, které jsme měli uložené přes zimu nejlépe ve skleníku nebo jinde v chladu a na světle.

Co kombinovat s muškáty

Je proto dobré pěstovat je s rostlinami, které je nejen zajímavě tvarově nebo barevně doplňují, ale které také k růstu a kvetení potřebují podobné podmínky. Jsou to například aksamitníky, krásnoočka, ostálky, dvouzubce, gerbery, dvoutvárky nebo libory (lantany).

Co s Přelitými muškáty

Přesuňte rostliny za teplem a světlem

Prvním krokem při přelití je rostlinu přesunout do teplejší místnosti, anebo na slunné, teplé a dobře větrané místo. Přebytečná voda se na takovém místě rychleji vstřebá. Rostlinu byste zároveň měli zkusit méně zalévat, případně zvyšovat pouze vlhkost jejího okolí rosením.

Co přidat k Muškátům

Dobré je také doplnit oblé rostliny muškátů jemnými plazivkami, které svými stonky vyplní prázdné prostory mezi nimi. Pro tento účel jsou vhodné třeba barevně výrazné vitálky, minipetúnie (million bells) a sporýše (verbeny). Decentnější kombinaci vytvoří s bakopami, oblakem květů je zkrášlí drobné tařinky nebo lobélie.

Kdy se začínají hnojit muškáty

První přihnojení a zároveň mírné zvýšení zálivky aplikujeme až na konci února, do konce března pak zálivku postupně zvyšujeme na jednou týdně. Od začátku dubna též jednou týdně přihnojujeme. Nové výhony zkrátíme, načež si z řízků vypěstujeme nové sazenice.