Jak se starat o tlustici Vejčitou?

Jak se starat o tlustici

Péčedostatek světla.snáší přímé slunce.zvládá suchý vzduch.v létě vydatná zálivka.v zimě omezit zálivku na minimum.má ráda zimní vegetační klid, t <15°C.pozor na přemokřováníkorunu tzaštipujeme.

Jak zachránit tlustici

Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia. V tomto případě je pomoc jednoduchá. Rostlinu umístěte na světlé místo, kde jsou teploty trvale nad 10 stupňů Celsia. Optimální teplota je v zimě kolem 15 stupňů Celsia.

Jak omladit tlustici

U tlustic a jim podobných rostlin řežeme vždy nad tzv. kolénkem, což je místo na větvi, kde dříve vyrůstaly listy. U mladších a plně olistěných větví tedy vždy těsně nad párem listů.
Archiv

Jak přesadit tlustici

Tlustice vyloženě nesnáší přesazování, to proto provádíme až v době, kdy se rostlina do malého květináče již nevejde. Doporučujeme substrát, který je určen pro pěstování kaktusů. V těch letech, kdy rostlinu nepřesazujete, je třeba přisypávat do květináče shora trochu čerstvého substrátu.
Archiv

Kdy Letnit tlustici

Chcete-li tlustici pěstovat jako bonsaj, pak má na rozdíl od ostatních rostlin tu výhodu, že už během několika let jí naroste pořádný kmen. S letněním během dne se může začít už v dubnu, po zmrzlých necháváme rostlinu venku trvale.

Proč padají listy u tlustice

Zvadlý vzhled a pomačkané listy může mít rostlina i v létě, když zapomeneme na její zálivku. Na rozdíl od přelití se ale z takového hříchu velmi rychle vzpamatuje, když ji opět začneme přiměřeně zalévat. Plísňové onemocnění, které může rostlinu napadnout, je-li na stanovišti příliš vlhkém nebo příliš studeném.

Jak zalévat tlustice

Zaléváme ji tedy pouze tehdy, když je kořenový bal dobře proschlý, zhruba jednou za týden. Zrádné jsou vysoké teploty při letnění, pokud máte tlustici někde, kde je více než 30 °C, buďte se zaléváním opatrní, v této době jí nezalévejte a počkejte, až teplota klesne, třeba večer.

Kdy dát ven tlustici

Tlustici sice můžeme přesadit kdykoli během roku, na přesazování je však choulostivá. Vlastně je nejlepší přesazovat až když se tlustice svými kořeny nevejde do květináče. Doporučujeme substrát vhodný pro sukulenty a kaktusy, který můžeme v ostatních letech v rozumné míře přisypávat.

Jak vytvarovat tlustici

Náročnější a zajímavější tvar kmene tlustice získáte zaštípnutím mladé rostliny asi patnáct centimetrů nad zemí; pak při přesazení nakloňte kmínek šikmo, nejlépe v úhlu asi třiceti stupňů. Pokračováním kmene bude jedna z vrchních větví, druhou vrchní nechte růst do boku jako obláček.

Jak začít tvarovat tlustici

Náročnější a zajímavější tvar kmene tlustice získáte zaštípnutím mladé rostliny asi patnáct centimetrů nad zemí; pak při přesazení nakloňte kmínek šikmo, nejlépe v úhlu asi třiceti stupňů. Pokračováním kmene bude jedna z vrchních větví, druhou vrchní nechte růst do boku jako obláček.

Jak rychle roste tlustice

Sukulent je rostlina, která uskladňuje zásobu vody ve stoncích a listech, takže její silný kmínek už po třech až pěti letech správného tvarování vypadá jako letitý veterán. Abychom vypěstovali z tlustice bonsaj, potřebuje mít hodně světla (pozor na šok z přímého slunce po přenesení z bytu ven!)

Co léčí tlustice

Tlustice však dovede léčit také různé záněty (např. ledvin), strie, abscesy, popáleniny a zmírňuje artrózu kloubů. Pomáhá také při bolestech v krku, pomůže s drobnými ránami a oděrky a též s žaludečními vředy.

Proč tlustici opadávají listy

Tlustice vyžadují trochu zvláštní způsob pěstování než běžné pokojové rostliny, jsou však vhodné i pro nezkušené pěstitele. Potřebují dostatek světla, zalévat musíme jen opatrně (snesou dobře i delší období sucha). Při nedostatku světla začne tlustice chřadnout, její lístky začnou žloutnou a postupně opadávat.