Jak se uchovává bílý fosfor?

Který fosfor je Jedovaty

Bílý fosfor (CAS 12185-10-3)

Bílý fosfor je tvořen z molekul P4, které jsou příčinou jeho vysoké reaktivity. Je to měkká látka nažloutlé barvy (někdy se proto označuje jako žlutý fosfor), kterou lze krájet nožem; je značně jedovatý a na vzduchu samovznětlivý.

Jak se vyrábí bílý fosfor

Zajímavosti. Fosfor byl objeven roku 1669 poněkud odpudivým způsobem. Alchymista Hennig Brandt nechal několik dní rozkládat moč z nedalekých kasáren, pak ji varem zahustil a nakonec destiloval při vysokých teplotách za nepřístupu vzduchu. Z par mu zkondenzovala bílá voskovitá látka, která na vzduchu ve tmě světélkovala …

Na co se používá fosfor

Bílý fosfor se využívá zejména ve farmacii a pro výrobu zápalné munice. Červený fosfor k výrobě zápalek, v pyrotechnice a k výrobě celé řady sloučenin fosforu. Černý fosfor slouží k výrobě polovodičů. Fosfor je důležitým legujícím prvkem při výrobě řady slitin.

Jak se vyrábí fosfor

Černý fosfor

Vzniká zahříváním červeného fosforu pod tlakem za teploty přes 400 °C nebo zahříváním bílého fosforu za teploty 200 °C a tlaku 12 000 atmosfér nebo pohodlněji zahříváním bílého fosforu za teploty 380 °C a přítomnosti jemně rozptýlené kovové rtuti.
Archiv

Jak vycistit fosfor

Přidáním železitých, železnatých či hlinitých solí je možné dosáhnout chemického srážení fosforu. Pomocí specifických bakterií, které dokážou akumulovat fosfor do buněk, je možné odstranit fosfor z odpadní vody biologickou cestou.

Kde se bere fosfor

Fosfor se vyskytuje téměř ve všech potravinách, kde se nalézá ve formě tzv. fosfátů. Potraviny bohaté na proteiny mají obvykle i vysoký obsah fosfátů. Dobrými zdroji fosforu jsou játra, maso, uzeniny, mléko a mléčné výrobky, chléb a vejce.

Jak hoří fosfor

Extrémně hořlavá látka, nebezpečí samovznícení na vzduchu!!! Rychle hoří a uvolňuje přitom husté, bílé, toxické a dráždivé dýmy. Látka může být přepravována v roztaveném stavu. Může dojít ke znovuvznícení ještě po uhašení požáru.

Jak vypadá fosfor

Elementární fosfor vytváří řadu alotropických modifikací, nejběžnější je bílý a červený fosfor. Známe celkem dvanáct alotropických modifikací, jak krystalických, tak i amorfních.

Jak se dostane fosfor do vody

Do vodního prostředí se anorganický fosfor dostává zejména z hnojiv, čistících a pracích prostředků, organicky vázaný fosfor pak z rozkladných procesů biomasy, živočišného odpadu a z některých chemických látek používaných v zemědělství (pesticidy, koenzymy ATP apod.).

Jak odstranit fosfor z vody

Odstraňování fosforu z odpadní vody srážením

Používají se především trojmocné soli železa a hliníku, dvojmocné soli železa a vápníku. Aplikujeme-li srážení na čistírnách odpadních vod, existují tři místa, kam lze srážedlo aplikovat.

Jak dlouho svítí fosfor

Mnoho hodinek využívá spíše fosforescenci, kde světélkování zajistí elektrony vybuzené do zakázaného stavu, ze kterého luminofor svítí déle než zlomky sekund.

Jak zabránit eutrofizaci

Jak se dá eutrofizaci zabránitzabránit přísunu nadbytečných živin do prostředí (omezit používání průmyslových hnojiv a fosfátových pracích a čistících prostředků)zabránit erozi půdy a splachu zbytků hnojiv do vodních tokůodstraňovat dusík a fosfor v čistírnách odpadních vod.

Jak se zbavit fosforu ve vodě

Přidáním železitých, železnatých či hlinitých solí je možné dosáhnout chemického srážení fosforu. Pomocí specifických bakterií, které dokážou akumulovat fosfor do buněk, je možné odstranit fosfor z odpadní vody biologickou cestou.

Jak člověk znehodnocuje vodu

U vod povrchových se jedná o znečištění odpadními vodami ze živočišné výroby, z netěsnících žump a septiků, splachy z pastvin a komunálními odpadními vody včetně odpadních vod ze zdravotnických zařízení.

Co nejvíce znečišťuje vodu

Nejzávažnější je kontaminace vody sloučeninami dusíku a fosforu. Zemědělství se na tomto stavu podílí v průměru 40 % u dusíku a 32 % u fosforu. Vody jsou znečišťovány také při používání, skladování, přepravě a likvidaci nepoužitých pesticidů.

Jak se dostává fosfor do vody

Do vodního prostředí se anorganický fosfor dostává zejména z hnojiv, čistících a pracích prostředků, organicky vázaný fosfor pak z rozkladných procesů biomasy, živočišného odpadu a z některých chemických látek používaných v zemědělství (pesticidy, koenzymy ATP apod.).

Co se stane když vypiju starou vodu

salmonely způsobují břišní tyfus a salmonelózy, shigely bacilární úplavici, patogenní E. coli je příčinou průjmů novorozenců, kojenců a malých dětí a její kmen E. coli O157:H7 může kromě krvavých průjmů vyústit v hemolyticko-uremický syndrom, v některých případech končící smrtí.

Jak zabránit znečištění vod

Umělá eutrofizace vody je globální problém, ale pomoct životnímu prostředí může každý z nás. Jenom třeba přestaňte používat prací a čisticí prostředky s polyfosforečnany, pokud máte možnost, tak si pěstujte svou zeleninu a ovoce, stejně jako si můžete některé potraviny také vyrobit doma sami (pečivo, sýry, apod.)

Jak odstranit bakterie z vody

Odstranění koliformních bakterií z vody

Nejúčinnější fyzikální metodou je UV sterilizace pomocí UV lampy, která dezinfikuje protékající vodu prostřednictvím ultrafialového záření. Díky tomu je schopná zneškodnit až 99 % bakterií a virů, které se nacházejí ve vodě.

Jak uchovat pitnou vodu

Také poloha pramene, doba skladování, nikoli však teplota skladování, mají vliv na množství mikroorganismů. Pro zachování mikrobiologické kvality je třeba minerální, pramenitou a stolní vodu chránit před kontaminací (zejména po otevření lahve), skladovat ji v chladu a co nejrychleji spotřebovat.

Co se stane když vypiju užitkovou vodu

Dobrý den, užitková voda je charakterizována jako voda, která svým složením není vhodná k pití a může způsobit zdravotní potíže. Tato voda je za určitých okolností po převaření pitná. Je ovšem vždy třeba znát složení dané vody.

Co se stane když vypiju zkaženou vodu

Vypijeme-li ji naráz příliš velké množství, dochází k poklesu hladiny chloridu sodného (NaCl, čili soli), porušení osmotické rovnováhy a zvětšení obejmu vody v buňkách, zejména v mozku. To má další vážné následky.

Co do vody aby se nekazila

Tím, že vodu takzvaně hygienicky zabezpečíme, ji zároveň i zabezpečíme tak, aby nedocházelo k množení bakterií a voda se ve vodojemu nebo vodovodním řadu „nekazila“. Přidávání chloru do pitné vody je jednou z nejobvyklejších a velmi účinných metod, jak z pitné vody odstranit mikroorganismy.

V čem uchovávat vodu

Jak již upravenou vodu skladovat, aby co nejdéle vydržela Velmi dobrá cesta pro moderní uložení vody je BPA-free kontejner té nejtěžší konstrukce, jakou seženete. Musí jít ale o plastové kontejnery přímo označené k použití s vodou! Tyto kontejnery mívají i vizuální nápovědu – jsou obvykle zbarvované modře.

Čím se liší pitná voda od užitkové

Užitková voda je hygienicky nezávadná voda, které se však nepoužívá jako pitná voda a na vaření, ale jen na mytí, koupání a pro výrobní účely. Může pocházet z jakéhokoliv zdroje, pokud vyhovuje zdravotním a technickým požadavkům.