Jak se vaří na litinové pánvi?

Jak připravit litinovou pánev

Před prvním použitím litinovou pánev důkladně umyjte horkou vodou a dobře ji poté vysušte. Díky svému upravenému povrchu (seasoned finish) můžete Vaši robustní litinovou pánev Petromax používat okamžitě po vypláchnutí a první vypálení není nutné.
Archiv

Jak vařit na litině

Litinové nádobí není vhodné k přípravě pokrmů nasucho. Litinové rukojeti a držátko z nerezu na litinové poklici (u litinových hrnců) jsou při vaření horké. Pro manipulaci s litinovým nádobím při vaření používejte chňapky, utěrky, nebo silikonové návleky na rukojeti. Než litinu po vaření začnete mýt, nechte ji zchladit.

Jak mýt litinovou pánev

Jak vyčistit litinovou pánevNalijte na dno pánve trochu vody, stejné množství octa a přiveďte k varu.Zhruba po minutě pánev z plotýnky sundejte a zbylou tekutinu vylijte.Do prázdné pánve nasypte vrstvu jedlé sody, navlhčete a nechte 10 minut působit.Pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.

Na co je litinová pánev

Litinové nádobí vás neomezuje a můžete jej tak bez problémů použít na vašem starém plynovém vařiči, elektrické varné desce, indukci nebo na otevřeném ohni. Pozor dejte pouze při manipulaci s pánví nad sklokeramickou deskou, aby nedošlo nárazem pánve k jejímu poškození.

Jak umýt litinové nádobí

Litinové nádobí myjeme ideálně velmi brzo po jeho použití těsně po jeho vychladnutí. V případě, že je vaše pánev napečená a zbytky jídla nelze snadno odstranit doporučujeme použít speciální škrabku Lodge nebo Petromax alternativně také speciální drátěnku na litinové nádobí.

Jak vyčistit litinu

Litinu vyčistíte za pomoci jemného kartáčku a pasty z jedlé sody. Závěrem dosucha vytřete čistým hadříkem. Soda se dá v domácnosti využít i na mnoho dalších způsobů.

Co to je litinové nádobí

Litinové nádobí je nádobí vyrobené z litiny. Ta má řadu vlastností, z čehož ceněné je především výborné vedení tepla a zároveň zachování tvarové stálosti ve vysoké teplotě. Z toho důvodu se litina využívá i pro výrobu krbových roštů.

Jak odstranit rez z litinového nádobí

V případě, že se na nádobí objeví vrstvička rzi, jde o znamení špatně ošetřeného povrchu. Nejde o závadu, ani škodlivý jev. Rez stačí šetrně odstranit a pánev omýt a znovu důkladně vymazat olejem podle postupu výše. Při dodržování těchto zásad vám bude litinové nádobí sloužit dokonale po mnoho desítek let.

Jak vyčistit spodek pánve

Podívejte se však na to, jak vám pomůže při čištění připálené pánve: nalijte trochu vody na dno pánve a přilijte stejné množství octa. Uveďte k varu. Po minutě varu odstraňte z plotýnky a vylijte ředěný ocet do dřezu. Do prázdné pánve přidejte lžíci jedlé sody a houbičkou nádobí dočistěte.

Jak vyčistit pánev jedlou sodou

Jak vyčistit připálenou nepřilnavou pánevPoložte pánev zpět na plotnu. Naplňte ji ¼ šálku jedlé sody a 2 až 3 centimetry vody. Vařte asi 10 minut.Nechte směs jedlé sody a vody vychladnout a pak pánev umyjte jako obvykle mýdlem a teplou vodou. Měla by být čistá a opět se vrátit ke své nepřilnavé kráse!

Jak upéct chleba v litinovém hrnci

Pro domácí pečení chleba je perfektní náhradou profesionální pece obyčejný litinový hrnec. Nakynulý pecen umístíte do litinového hrnce s poklicí a při teplotě 250°C pečete přiklopené asi 20 minut, poté odklopíte, snížíte teplotu a dopékáte podle velikosti ještě asi 30 – 40 minut.

Jak odmastit litinu

Litinu je vhodné odmastit přípravky IPA, aceton i MEK, k povrchové úpravě můžete použít smirkový papír o zrnitosti 220 až 320, úhlovou brusku či pískování. Následné lepení proveďte do 15 minut po povrchové úpravě, než dojde k oxidaci materiálu.

Na co je dobrý litinový hrnec

Litinové hrnce jsou skvělou volbou pro vaření mnoha různých chodů. Díky své vysoké tepelné kapacitě a rovnoměrnému rozložení tepla se hodí pro pomalé vaření, dušení, pečení i smažení. V litinových hrncích můžete vařit prakticky cokoliv – od polévek a omáček přes pokrmy z masa, ryb, zeleniny až po dezerty.

Jak péct v litinovém hrnci

Pro domácí pečení chleba je perfektní náhradou profesionální pece obyčejný litinový hrnec. Nakynulý pecen umístíte do litinového hrnce s poklicí a při teplotě 250°C pečete přiklopené asi 20 minut, poté odklopíte, snížíte teplotu a dopékáte podle velikosti ještě asi 30 – 40 minut.

Jak obnovit litinovou pánev

Pokud vaše litinové nádobí začalo ztrácet barvu nebo dokonce rezivět, je to známka nekvalitního nebo poškozeného "sesoningu". Nemusíte se obávat, nádobí tím není zničené. Pomoc je jednoduchá – prostě oškrábejte postižená místa drátěnkou, opláchněte, osušte a znovu potřete rostlinným olejem.

Jak se starat o litinu

Přírodní litina je porézní materiál, který může podléhat korozi. K jejímu čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, mycí prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně omýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáče či měkké houbičky.

Jak vyčistit litinovou plotnu

✅ Jak čistit litinu pomocí soli

Na odolné zbytky stačí posypat hrubou solí – asi polévková lžíce. Pomocí houbičky vydrhněte kousky soli kolem litiny, zejména na problematických místech. Jakmile skončíte, špinavou sůl vyhoďte a nyní prázdnou pánev opláchněte teplou vodou a osušte ji čistou utěrkou.

Jak dlouho péct v litinové formě

Pokud by byla trouba málo vyhřátá, může těsto z formy začít vytékat. Následně snižte teplotu na 160 °C a dopečte asi 40 minut. U starých kameninových či litinových forem můžete troubu vyhřát až na 220 °C, při této teplotě péct 5 minut a pak stáhnout na 160 °C a dopéct, cca 55 minut.

Na jaký program se peče chleba

Troubu na téměř každý chleba zahřejte na 250°C až 270°C horní a dolní ohřev. Každá trouba tento vysoký stupeň nahřátí nemá – nahřejte na nejvyšší stupeň vaší trouby. V troubě je dobré mít vložený 2 cm silný kámen od kameníka – žulu pro lepší výsledek pečení.

Čím se sváří litina

Pro sváření šedé litiny použijeme např. elektrodu CHEM-WELD 6100. Ta umožňuje sváření litiny bez předehřevu. Teplota svařence musí být max 60°C, proto je nutné svařovat litinu po malých úsecích.

Co vařit v litinovém hrnci

Je ideální pro přípravu křupavých a zlatavých smažených pokrmů, mezi které patří třeba omelety, míchaná vajíčka, ale i bramborové placky nebo ryby. Vhodná je také pro vaření masitých chodů, jako jsou steaky, hovězí guláš nebo masové ragú. Mimo to se dá na litině také skvěle grilovat zelenina.

Jak umýt litinu

Přírodní litina je porézní materiál, který může podléhat korozi. K jejímu čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, mycí prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně omýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáče či měkké houbičky.

Proč se dává do chleba ocet

Ocet pomáhá dělat těsto vláčné a "tažné", typicky ho dávám do taženého štrůdlu, to pak z těsta uděláte i papír… Ocot obsahuje kvasinky, ktoré napomáhajú kysnutiu. A druhý důvod je, že díky octu taky nejsou tak cítit kvasnice ve výsledku….

Jak péct beránka v litinové formě

Litinovou formu beránka mám po mamce a ona ji měla po tátovi – pekařovi. Formu vymažete rozpuštěným máslem a vysypete strouhankou. Peče se při 180 stupních, 45 minut. Pokud nemáte formu beránka, použijte klidně plech, a pokud přidáte jakékoli ovoce s drobenkou, neuděláte chybu.

Proč praskne při pečení chleba

Pokud praskne chléb zespodu, nejspíš se jedná o málo nahřátou podložku či položení studeného těsta na horký plech. Mně pomohlo pořídit si pečící kámen – venkovní žulovou dlaždici z hobby marketu o síle 2 cm a rozměrech 40×30. Doba náhřevu je 30-35 minut od zapnutí trouby.