Jak se zakládá ztracené bednění?

Jak dávat Roxory do ztraceného bednění

Roxory rozmístíme mezi první a druhou řadu ztraceného bednění po obvodu a současně je přivážeme ke svislé výztuži vedoucí ze zabetonovaných základů.
Archiv

Jak silné ztracené bednění

Tyto konstrukce mohou dosahovat tloušťky (šířky) 150, 200, 300, 400 a 500 mm, nejčastěji pak 200, 300 a 400 mm. Délka je v naprosté většině případů stejná, 500 mm, výška 200 až 250 mm.

Jak zakončit ztracené bednění

Návrh vyztužení stěny a jeho napojení na základový pás by měl vycházet ze statického výpočtu podle funkce a zatížení stěny. Prolévání stěn ztraceného bednění betonem se provádí u maximálně čtyř vrstev tvárnic najednou a poté se beton nechá minimálně do druhé dne zatvrdnout.

Jak srovnat ztracené bednění

Pro vyrovnání tvárnic ztraceného bednění použijeme zavlhlý beton stejné nebo vyšší třídy, než byla v základech. Důležité je v betonárce domluvit, aby měl beton drobné kamenivo a nestalo se vám, že při urovnávání tvárnic nebudete moci tvárnici doklepnout z důvodu velkých kusů kamene v betonu.
Archiv

Jaký průměr Roxorů do ztraceného bednění

Roxory – betonářské tyče

Ocelové žebrované tyče o průměru 4 – 32 mm a výrobních délkách 6 m, 12 m a 14 m se využívají pro výztuž ztraceného bednění. Roxory, známé také jako betonářské tyče, betonky či roksory, slouží ke zvýšení stability a únosnosti celé konstrukce.

Jak hluboko Roxory

Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.

Jaké Roxory do základů

2|Vyztužit tvárnice betonářskou výztuží Zděné základy z tvárnic je také nutné zpevnit betonářskou výztuží. Jedná se o žebrovou ocel nebo také slangově – roxory. Armováním žebrovou ocelí se zpevní základy a docílí tak lepší pružnosti betonové směsi.

Čím vylít ztracené bednění

Proto je vhodné využít dovezenou namíchanou směs určenou pro výplň ztraceného bednění. Betonovat se však musí po částech. Standardně doporučujeme betonovat max. 3 řady najednou.

Jak zakrýt ztracené bednění

Jak se ztracené bednění pokládá

Pás vznikne tak, že do nezámrzné hloubky (cca 60 cm až 80 cm pod povrch) vyhloubíme rýhu. Šířku spáry pro klasický plot ze ztraceného bednění kopeme 65 cm až 70 cm, v případě opěrné zdi to však musí být 85 cm až 90 cm. Do vykopané spáry nasypeme cca 10 cm vrstvu štěrku a zhutníme.

Jakou výztuž do ztraceného bednění

Ocelová výztuž ztraceného bednění

Proto se provádí spojení těchto segmentů jak svislou, tak vodorovnou betonářskou výztuží. Standardní průměr vodorovné žebříkové výztuže je 10 mm třídy B500B. Vodorovná výztuž se umísťuje k okrajům tvarovek, tedy k vnitřnímu a vnějšímu okraji, a prochází průběžně všemi tvarovkami.

Jak hluboké základy

Základové pasy musí být založené do nezámrzné hloubky (alespoň 80 cm), skutečnou hloubku však určí projektant či statik. Běžně to může být i 1,2 metru. Běžná šířka základových pasů činí 40 cm.

Jak hluboko roxor

Dle projektu jsem měl napíchat 10mm roxor po 500 mm. A vychází to v pohodě. Na lavičkách jsem si odměřil střed ZB ( v mém případe ZB 30 tj. 15 cm od okraje ZB) natáhl provázek a olovnicí po 0,5 m jsem si značil v betonu značku kam jsem potom zapíchl roxor.

Jak se staví základy domu

Nejjednodušší a nejrychlejší je budování základových pásů. Musí být pod každou nosnou stěnou, nástupním stupněm schodiště, komínem a pod příčkami od 150 mm tloušťky. Jejich šířku navrhne statik na základě únosnosti podloží, obvykle vychází z tloušťky zdiva, ke které se připočte 100 – 150 mm na obě strany.

Co dát pod ztracené bednění

Základ pod ztraceným bedněním by měl být, pokud možno co nejrovnější, při realizaci lze použít vodováhu nebo nivelační zařízení.

Čím natřít ztracené bednění

Nejdříve použijte penetraci a potom můžete ztracené bednění natřít fasádní barvou Barlet nebo Remal.

Jakou Maltu pod ztracené bednění

Zdící tvárnice a betonové cihly se do předem vyměřené konstrukce stěny ukládají na cementovou maltu s převazbou stějně jako při klasickém zdění.

Proč kopat do nezámrzné hloubky

U základů domů také nezámrznou hloubku ovlivňuje teplo unikající podlahou k základům. Platí tady jakási nepřímá úměra – čím hůře zateplená podlaha, tím mělčí mohou být základy. Naopak nízkoenergetický a tím spíše pasivní dům bude založen hlouběji, protože k základům teplo nepronikne.

Jak hluboko vykopat základy

V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.

Jaké ztracené bednění do základů

Základ pod ztraceným bedněním by měl být, pokud možno co nejrovnější, při realizaci lze použít vodováhu nebo nivelační zařízení. Na takto připravený základ pod ztracené bednění se následně nanese cementová malta, do které se osadí první řada ztraceného bednění.

Jak nahodit ztracené bednění

Přikláním se k názoru to raději jen natřít. Betonový plot bude velice promrzat a omítka dostane hodně zabrat. Kvalitnější je izolace lepenkou, ale je možno použít i tekuté izolace. Jsou však dražší.

Na co se zaklada ztracene bednění

V praxi má ztracené bednění velmi široké využití, a to především pro stavbu základových pasů rodinných domů, základových patek pro založení dřevostavby nad terénem či stavbu terasy, pergoly a zahradního domku. Dále nachází své využití i při stavbě zídek, plotů, podzemních stěn a dalších stavebních konstrukcí.

Jak hluboko dělat základy

V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.

Jak hluboko musí být základy

Základ musí ležet v nezámrzné hloubce, protože zamrzání a rozmrzání zeminy způsobuje nadměrné sedání. V našich podmínkách je tato hloubka 500 mm pod povrchem terénu pro skalnaté horniny, 800 mm pro písky a štěrkopísky a 1 200 až 1 600 mm pro jíl.

Jaký typ betonu do ztraceného bednění

Pro ztracené bednění je obvykle používán beton: C12/15; X0; S3; Dmax 22 mm výška max. 6 tvárnic, zatížení konstrukce pouze tlakem. C16/20; X0; S3; Dmax 22 mm pro výšku nad 6 tvárnic, zatížení konstrukce pouze tlakem.

Čím vyplnit ztracené bednění

Ke ztracenému bednění se používají předem vyrobené tovární duté dílce, jež jsou známé jako tvarovky. Ty se používají k vybudování základových pásů a opěrných stěn. Ukládají se na zámečky na sebe, čímž vytváří pevnou konstrukci. Tímto způsobem skládání vzniká dutý prostor, který je pak zapotřebí vyplnit měkkým betonem.