Jak se zbavit moli?

Jak se účinné zbavit molů

Existuje celá řada tzv. babských rad, jak se zbavit molů šatních. Tyto postupy opravdu fungují a navíc jsou ekologické. Asi nejčastěji se uvádí použití levandule, rozmarýnu, smrkového jehličí, pomerančové kůry, černého pepře, mýdla, chmelu, bobkového listu, skořice, hřebíčku, listí ořešáku nebo dokonce melasy s octem.
Archiv

Co nesnáší MOL

Jako odpuzovače proti molům pomáhají aromatické vůně: levandule, skořice, hřebíček, citrusová kůra, rozmarýn, pelyněk nebo chmel.

Jak se zbavit molů v místnosti

Potravinoví moli mají mlsný jazýček. Když už se u vás v kuchyni objeví, nalákejte je na jablečný ocet, který jim chutná nejvíc. Nalijte ho do misek a ty rozmístěte jako past, ve které se mohou utopit. Zaměřte se hlavně na tmavé kouty, kde se moli nejčastěji zdržují.

Odkud se bere MOL

Potravinový mol si lebedí hlavně v mouce, rýži, ovesných vločkách či luštěninách. Housenky můžeme najít také v čokoládě, sušenkách i v sušených houbách nebo ve strouhance. Často se také vyskytuje v tropickém ovoci, jako jsou datle. Všechny napadené potraviny je třeba bez odkladu vyhodit.

Jak dlouho žije MOL

Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.

Co chutna molům

K tomu je dobré vědět, že molům vysloveně vadí některé pachy – neusadí se v blízkosti bobkového listu nebo chmele, vadí jim černý pepř, ale také levandule.

Jak dlouho se vyviji MOL

Celkový vývoj jedné generace (od nakladení vajíčka po vylíhnutí dospělce – motýla) trvá podle teploty mezi 30 až 70 dny. Při pokojových teplotách trvá vývoj jedné generace zhruba 6 týdnů. Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.

Jak dlouho žije mola

Tineola bisselliella

Od nakladení vajíček po dospělce trvá jeho vývoj měsíc až rok, to v závislosti na podmínkách, ve kterých žije. Od toho se odvíjí i množství generací vyskytujících se během jednoho roku. Celý životní cyklus mola šatního se odehrává v rozmezí 65 až 90 dní.

Co přitahuje moly

Larvy šatního mola (více o molu šatním čtěte zde) se nejčastěji pouštějí do přírodních materiálů, jako je vlna, bavlna, kožešina nebo peří, a přitahuje je také pot a zbytky kůže. Daří se jim ve vlhku, ve tmě a při pokojové teplotě, zato klid k rozmnožování jim naruší především pravidelný úklid.

Kdy letaji moli

Dospělci létají hlavně v noci, ale může se stát, že některého z nich vyplašíme i ve dne. Pokud některého z nich zahlédneme, je velmi pravděpodobné, že se v domácnosti vyskytují i larvy a vajíčka.

Jak vypadají vajíčka molů

Samičky molů snášejí drobounká bílá vajíčka přímo do potravin. Za život snese samička moučného mola až 500 vajíček. Za týden až dva se z vajíček líhnou larvy, které začnou potraviny znehodnocovat požíráním, tvorbou pavučinek a výkaly.

Jak vypada cerv od mola

V dospělém stádiu vypadá jako malá můrka s šedočernými křídly, ale taková vám nic nesežere. Ta jen naklade vajíčka do strouhaného kokosu od Vánoc, sušených hub či sáčku s oříšky. A pak to teprve začne.

Co odpuzuje moučné moly

Babičky dávaly do spíží novinový papír, protože zjistily, že moli nesnášejí vůni tiskařské černi. Vyzkoušet můžete i obyčejnou kostku mýdla. Výhodu prý mají kuřácké domácnosti, protože tyto škůdce odpuzuje i cigaretový kouř.

Kam klade MOL vajíčka

Moli kladou vajíčka i do rohů stěn a do zaprášených míst. Hledejte možný výskyt zakuklených housenek.

Co proti Moučným molům

Mnohem efektivnější je použití sáčků s bobkovým listem. Ty stačí rozmístit všude tam, kde se skladují potraviny. Dalším tradičním prostředkem je chmel. Jeho šišky se rozhází po spíži a měly by moly vypudit.

Jak poznat že jsou v mouce moly

Moli napadají potraviny, které jsou tímto znehodnoceny. K potravinám se dokáží dostat i přes pevné obaly včetně uzavíratelných dóz. Přítomnost larev v potravinách poznáte podle bílých vláken, které kolem sebe vytváří housenky. Napadené potraviny nikdy nekonzumujte!

Jak dlouho žije potravinový mol

Dospělec – motýl žije 10 až 14 dní, aniž by přijímal potravu.

Co se stane když snim mola

Samy o sobě nejsou infekční, po konzumaci takto znehodnocených potravin by se vám nemělo nic stát.

Jak vypadá mol potravinový

Mluvíme-li o molech, jedná se o malého motýlka světle okrové či oranžové barvy, který způsobuje škody na textilu, peří, vlně a kožešinách. Mol šatní napadá potraviny zcela vyjímečně. Bavíme-li se však o potravinových škůdcích, jedná se o tzv. zavíječe.

Čím škodí MOL

Mol obecně

Moli (rod Tineola) jsou textilní škůdci z řádu motýlů (Lepidoptera) a čeledi molovitých (Tineidae). Vyskytují se téměř po celém světě a způsobují škody na přírodních textiliích, na vlněných výrobcích, kožešinách, kožených výrobcích, kobercích, peří a čalouněném nábytku.

Co na larvy molů

zkusit můžete radu našich babiček: chmel. Jeho vůni totiž moli nesnáší. Můžete proto zkusit umístit pár hlaviček chmelu nebo celý věneček. Prodávají se také speciální lapače molů.

Jak rychle se mnozi MOL

Mol skladištní

Samice kladou 200-300 vajíček. Doba vývoje je 6-9 měsíců. Barva housenek je bílá, až načervenalá. Napadá hlavně výrobky z kakaa, ořechy, osiva, olejniny a sušené ovoce.

Jak se zbavit molů v posteli

Asi nejúčinnější jsou aromatické přírodní deodoranty a odpuzovače. Moli přímo nesnáší například levanduli. Můžete dát mezi prádlo splétané paličky či různé plátěné pytlíčky plněné sušenými květy. Levandule prádlo navíc krásně provoní.

Kde se schovávají moli

Moli se bojí světla, proto se ukrývají v záhybech tkanin. Mají rádi vlhké teplo, nesnášejí velký chlad ani velké teplo. K rozmnožování potřebují klid, vajíčka snášejí jen v místech, kde je nic neruší. Skříně je dobré pravidelně čistit vlhkou prachovkou.

Co je nejlepší proti molům

Na moli platí výrazné vůně. Ideální je levandule a rozmarýn, pomůže ale také pomerančová kůra, pepř, chmel, bobkový list, hřebíček, citrónová kůra, skořice či voňavé mýdlo. Stačí si něco vybrat, naplnit tím čistý látkový sáček a vložit do skříně.