Jak se topilo na hradech
Kachlová kamna nebyla jedinou možností, jak v dobách králů udržet v blízkosti svého lóže potřebné teplo. K tomu sloužily už i krby. V určitých částech hradu se pak přitápělo žhavým uhlím, které se vkládalo do železných košů.
Archiv
Jak se topilo ve středověku
Středověká posádka proto topila různými způsoby. Nevytápěl se ale celý hrad, protože vyhřát všechny místnosti bylo nemyslitelné. "Nejluxusnějším a nejefektivnějším způsobem bylo vytápění pomocí kachlových kamen.
Jak vypadal středověký hrad
V období středověku, tedy gotického slohu, šlo de facto o několik dřevěných částí nábytku, především postel, lavice na sezení a stůl. Jako úložný prostor pro oblečení, ale též cennosti jako byly peníze či listiny, sloužily truhly a truhlice, které měly též funkci sedací.
Kdo žil na hradě
V každém středověkém hradu žil jeho pán a majitel. Mohl to být buď král, nebo královna se svou rodinou, či nějaký jiný šlechtic, kterému s péčí o království pomáhali úředníci a jeho moudří rádci. O urozené obyvatele hradu se staralo služebnictvo a hlavní správce hradu – purkrabí.
Na kterém hradě straší
Hrad Kašperk – nejstrašidelnější hrad Česka
Proč nejstrašidelnější Hrad Kašperk je ponořen do tísnivě tajemné atmosféry šumavských lesů i za denního světla.
Jak se na hradech spalo
Jak se na hradech svítilo Valburga Vavřinová: Především se chodilo brzo spát – lidé vstávali s východem slunce a uléhali s jeho západem. Jinak se ale používaly především louče. Svíčky byly drahé.
Jak se žilo ve středověku
Pracovní doba středověkého člověka byla na hony vzdálená dnešním poměrům. Prostí lidé se museli postarat o svoji obživu a tu jim zajišťovala hlavně práce na polích, ale rozhodně na nich nedřeli každý den. Církev totiž vyhlásila řadu svátků, o kterých byla práce zakázána úplně.
Jaký je rozdíl mezi hradem a zámkem
HRAD je opevněné panské sídlo stavěné ve středověku. ZÁMEK je výstavní obydlí šlechty, typické pro období novověku.
Kdo zakládal hrady
Jako první kamenné hrady začal stavět panovník, následovala církev a pak i šlechta. Ve 14. století existovalo jenom v Čechách téměř 700 hradů.
Která země má nejvíce hradu
Ani Francie, ani nikdo jiný – je to právě Česká republika, která je podle amerického webu Traveltipy.com zemí hradů a zámků. Podívejte se na nejúspěšnější desítku – najdeme v ní klasiku jako Hlubokou nebo Český Krumlov, do topky se dostal třeba i zámeček Loučeň.
Kdo vlastní hrad Loket
Loket (hrad)
Loket | |
---|---|
Materiál | kámen |
Stavebník | Václav I. |
Další majitelé | Přemyslovci |
Současný majitel | město Loket |
Kde v Česku straší
Vypravte se s námi na ta nejstrašidelnější místa v Česku.Zámek Lemberk. Původně gotický hrad ze 13.Les Bor. Na okraji Českých Budějovic se nachází les Bor zvaný také Branišovský les.Jeskyně Býčí skála.Velhartický hřbitov.Hrad Kašperk.Kostnice v Sedlci.Hrad Houska.Hrad Křivoklát.
Kde straší zelená paní
Na hradě Helfštýn straší zelená paní.
V dobách dávno minulých bylo praktikováno právo první noci. Kdysi tak unesli Anežku přímo z její svatby, aby na ní hradní pán toto právo vykonal. Ta raději skočila do hlubokého jezírka, které bylo součástí hradu. Jezírko se proměnilo v zelené a Anežka zde stále straší.
Jak udělat hřad
Rada Slepičáře. Vzdálenost bidýlek od sebe se řídí velikostí slepičího plemene, slípky by se neměly dotýkat ocasy, na šířku počítáme asi 40 cm na slepici. Bidýlka zasaďte cca 30 cm nad trusníky. Pro správné hřadování na hřadech je důležité, aby hřady tvořily nejvyšší místo v kurníku, to již bylo zmíněno v úvodu.
Kde se dá ubytovat na zámku
Nejjednodušší je samozřejmě vybrat si některý ze zámeckých hotelů, které nabízejí fantastické pobytové balíčky plné hýčkání, romantiky a wellness. Takovými místy jsou například zámek Herálec na Vysočině, zámek Liblice v Polabí, zámek Zbiroh na Plzeňsku či zámek Mostov u Chebu, nebo zámek Hrubá Skála v Českém ráji.
Jak dlouho trval středověk
Za počátek středověku se nejobvykleji stanovuje pád západořímské říše roku 476, za jeho konec se nejčastěji udává rok 1492, což je rok objevení Ameriky, ale také zároveň rok dobytí poslední arabské pevnosti na Pyrenejském poloostrově.
Co je po středověku
století) Pozdní středověk a přechod k novověku (15. – 16. století)
Co je starší zámek nebo hrad
V dnešní době již význam přísně oddělujeme: slovo hrad je určeno opevněnému panskému sídlu středověku, zámek pak výstavnému obydlí novověké šlechty. Ve všech ohledech můžeme hrad považovat za bezprostředního předchůdce zámků, také přechod mezi oběma typy byl zcela plynulý a někdy málo postřehnutelný."
Jak se žilo na zámku
Od podzimu do jara tu sloužící neustále topili v krbech. Kamenné zdi hradu, často ještě obložené dřevem, kumulovaly teplo a průměrná teplota se zde pohybovala mezi 18 – 20°C. Život na hradě tak byl – alespoň pokud jde o teplo – docela pohodlný.
Jak dlouho trvalo postavit hrad
Následně, jak se staví hrad
Už tehdy poutají velkou pozornost nenechavců. Někdo se také může ptát, jak dlouho trvala stavba hradu Zatímco u velmi bohatého mohla stavba probíhat jen několik let, u jiného klidně až dvě století. Nejsilnějším stavebníkem u nás byl samozřejmě panovník.
Co je největší hrad na světě
Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad se svou plochou téměř 70 000 m² největším souvislým hradním komplexem na světě. Součástí komplexu je katedrála sv. Víta, největší chrám v zemi a hrobka českých králů.
Jaký je největší hrad v České republice
Pražský hrad je největším hradem v ČR a zároveň největším na světě. Zabírá plochu přibližně 7 ha a vznikal postupnými úpravami z hradiště založeného v 9. století.
Co se natáčelo na hradě Loket
Také do města Lokte často míří filmové štáby. Natáčel se tu například začátek filmu Na západní frontě klid (1979) anebo seriál Vlak dětství a naděje (1985), ve kterém Loket ztvárnil tísnivou atmosféru předválečného života v pohraničním městečku. I nedaleký Cheb si nejednou „zahrál“ před kamerami.
Proč se jmenuje hrad Loket
Románsko – gotickou pevnost od roku 1992 vlastní město Loket. Můžete ji prozkoumat od sklepů až po ochoz 26 metrů vysoké románské věže. Z ní uvidíte, proč se hrad jmenuje Loket. Právě ohnutou paži totiž připomíná tok řeky Ohře z výšky.
Co je nejstrašidelnější místo v Česku
Branišovský les je označován jako nejstrašidelnější les v ČR. Ptáte se proč V dobách středověku byla tato oblast plná močálů a bažin, které se staly osudnými mnohým lidem, kteří cestovali po kupecké stezce. Údajně zde sídlí podivná entita, takzvaný pán lesa nebo také černý rytíř.