Jak se získává jaderná energie?

Jak funguje jaderná energie

V jaderné elektrárně vzniká teplo řízenou reakcí při štěpení jader uranu v reaktoru. Reaktor je napojen na primární okruh, v němž proudí obyčejná voda. Ve výměníku voda předává své teplo sekundárnímu okruhu ve formě páry. Sekundární okruh pohání páru k turbíně a roztáčí ji.
Archiv

Jak funguje jaderný reaktor

V jaderném reaktoru dochází k řízené štěpné reakci v palivu – jádra izotopu 92U235 zasažená pomalými neutrony se rozpadají na jádra lehčích prvků (odštěpky, fragmenty) a současně se při každém štěpení uvolní 2 – 3 rychlé neutrony. Fragmenty se vzájemně odpuzují a velkou rychlostí se od sebe rozlétají.

Kde se vyuziva jaderna energie

Štěpná jaderná reakce

Štěpné jaderné reaktory se také používají k pohonu lodí a ponorek, k výrobě izotopů pro další využití a k výzkumu, ojediněle jako zdroj energie pro odsolování mořské vody, zároveň se (většinou jako vedlejší produkt při výrobě elektřiny) využívají k vytápění či ohřevu vody.

Co využívá jaderná elektrárna

Současné jaderné elektrárny využívají jako palivo převážně obohacený uran, což je přírodní uran, v němž byl zvýšen obsah izotopu 235U z původních zhruba 0,7 % na 2–6 %. Podle odhadů geologů a OECD vydrží známé a předpokládané zásoby uranu nejméně na 270 let.

Kdo neuznává jadernou energii

K Rakousku, Německu, Irsku, Islandu a Norsku, kde buď nejsou atomové elektrárny v provozu, nebo se vlády usnesly postupně je zavírat, se dnes připojily Itálie, Lotyšsko a Lucembursko.

Kde se nachází jaderná elektrárna

Jaderné elektrárny v ČR: Temelín a Dukovany

Česká republika má dvě jaderné elektrárny: Jadernou elektrárnu Dukovany a Jadernou elektrárnu Temelín. Jejich provozovatelem je skupina ČEZ, jež neustále zvyšuje bezpečnost elektráren pomocí nejmodernějších technologií.

Jak dlouho vydrží jaderné palivo

Mimo jiné je zde uvedeno, že oproti uhelné elektrárně o výkonu 1000 MWe, která spotřebuje za rok 3 miliony tun černého uhlí, jaderná elektrárna o stejném výkonu spotřebuje pouze 20 tun jaderného paliva. To má za následek, že palivo v jaderné elektrárně se vyměňuje jednou za 1,5 roku až jednou za 2 roky.

Co způsobilo výbuch Černobylu

Příčin havárie bylo více: typ použitého reaktoru RBMK, nevhodně provedený pokus a nedostatečná kompetence personálu. K rozsahu následků přispěly nepřipravenost a nevhodné kroky v krizovém postupu řešení následků havárie.

Co je zdrojem jaderné energie

Zjednodušeně můžeme říci, že jaderná elektrárna je tepelná elektrárna a od klasické tepelné elektrárny se liší v podstatě jen zdrojem tepla potřebného ke vzniku páry. Teplo nevzniká spalováním fosilního paliva, ale štěpením uranu U235 v jaderném reaktoru.

Jak odstavit jadernou elektrárnu

Tři scénáře odstavení

Takzvaný DECON znamená "okamžité" rozebrání. Krátce po vypnutí se radioaktivní materiál rozebere a bezpečně uloží, popřípadě dekontaminuje. Druhou strategií je SAFSTOR. Ten představuje jakýsi opožděný DECON s tím, že se elektrárna po dobu 40 až 60 let uzavře do ochranného obalu a dál sleduje.

Kdo má nejvice jaderných elektráren

Nejvíce jaderných zdrojů se nachází v USA (95), Francii (57), Číně (47), Rusku (38), Japonsku (33), Jižní Koreji (24), Indii (22), Kanadě (19) a Ukrajině a UK (15). V zemích EU se většinou používají tlakovodní reaktory PWR (65 %), co do četnosti jsou na druhém místě varné reaktory BWR (22 %).

Co je zdrojem jaderne energie

Zjednodušeně můžeme říci, že jaderná elektrárna je tepelná elektrárna a od klasické tepelné elektrárny se liší v podstatě jen zdrojem tepla potřebného ke vzniku páry. Teplo nevzniká spalováním fosilního paliva, ale štěpením uranu U235 v jaderném reaktoru.

Jak se zbavit jaderného odpadů

Radioaktivní odpad se většinou ukládá do podzemních přípovrchových nebo hlubinných úložišť. Některé státy v minulosti také shazovaly nukleární odpad do moře, zejména do Atlantského oceánu.

Kdo dodává palivo pro jaderné elektrárny

Již vloni v květnu ČEZ vybral nové dodavatele jaderných palivových souborů i pro jadernou elektrárnu Temelín. Dodávky od americké společnosti Westinghouse a francouzské společnosti Framatome budou realizovány taktéž od roku 2024.

Jak dlouho bude radiace v Černobylu

Okolo černobylského reaktoru vznikla třicetikilometrová neobyvatelná zóna. Některé radioaktivní látky přestanou být aktivní v následujících dvou stoletích. Izotop plutonia, který je považován za hlavní zdroj černobylského zamoření, ale přestane působit za 24 tisíc let.

Kdy přestane být Černobyl nebezpečný

Oblouk kvůli tomu bude mít pod střechou řadu jeřábů, které umožní bezpečnou manipulaci s aktivními zbytky elektrárny. Zhruba až v roce 2065 by mohlo dojít k vyzvednutí zbytků paliva a jejich uložení do připravovaného skladu. Ale i tak bude zřejmě zapotřebí ochranný kryt ještě dalších padesát let ponechat v provozu.

Jak dlouho trvá odstavení jaderné elektrárny

Bezpečné odstavení jaderné elektrárny nezávisí pouze na provozu počítačových sítí. Projektová doba odstavení reaktoru je 3 sekundy. Odpověď: Elektrárny byly ihned odstaveny.

Jaké jsou výhody jaderné elektrárny

Velkou výhodou JE je fakt, že při výrobě elektrické energie nevzniká oxid uhličitý, který přispívá ke skleníkovému efektu (globální oteplování Země). Další výhodou JE ve srovnání s tepelnými elektrárnami je minimální množství emisí plynných škodlivin a obvykle vyšší koncentrace elektrického výkonu.

Kde se nachází největší jaderná elektrárna na světě

Jaderná elektrárna Bruce (anglicky Bruce Nuclear Generating Station) je osmireaktorová jaderná elektrárna v Kanadě. Má instalovaný výkon 7,474 MWe, což z ní činí největší na světě. 44°19′31,08″ s. š., 81°35′57,84″ z. d.

Co se děje s radioaktivním odpadem z jaderných elektráren

Další radioaktivní odpady pak pocházejí z různých čisticích a filtračních stanic v elektrárně, z prádelen a umýváren, případně z laboratoří. Při zpracování odpadů se řídíme třemi hlavními zásadami: snížit množství odpadů, odstranit radionuklidy a změnit složení odpadů.

Jak vypadá jaderné palivo

Palivové články, jež se vyjímají z reaktoru, vypadají analogicky jako kazety s čerstvým palivem. Jsou čisté a nepoškozené. Významný je ale rozdíl v radioaktivitě látek, které obsahují. Během provozu roste z téměř nuly postupně tak, jak narůstá množství produktů štěpení v jaderném palivu.

Kdo může za výbuch v Černobylu

Viktor Petrovič Brjuchanov (Con O´Neill), Anatolij Štěpanovič Ďatlov (Paul Ritter) a Nikolaj Fomin (Adrian Rawlins) právě sedí před soudem za odpovědnost na katastrofě, která stála životy více než 4 tisíce lidí (ačkoliv sovětské zdroje uváděly jen 31 obětí).

Jak šel mrak z Cernobylu

Ten vznikl v důsledku černobylské havárie, která se stala 26. dubna 1986. Cesium 137 s poločasem rozpadu 30 let, se uvolnilo do ovzduší při výbuchu čtvrtého reaktoru a následně zamořilo vlivem povětrnostních podmínek značnou část Evropy a Asie. Následky zamoření jsou u nás prokazatelné i dnes.

Kdo může za výbuch Černobylu

Viktor Petrovič Brjuchanov (Con O´Neill), Anatolij Štěpanovič Ďatlov (Paul Ritter) a Nikolaj Fomin (Adrian Rawlins) právě sedí před soudem za odpovědnost na katastrofě, která stála životy více než 4 tisíce lidí (ačkoliv sovětské zdroje uváděly jen 31 obětí).

Jak se zbavit jaderného odpadu

Radioaktivní odpad se většinou ukládá do podzemních přípovrchových nebo hlubinných úložišť. Některé státy v minulosti také shazovaly nukleární odpad do moře, zejména do Atlantského oceánu.