Kdy mám nárok na dovolenou ve zkušební době
Nárok na dovolenou vám vznikne, pokud jste u nového zaměstnavatele odpracovali alespoň čtyřnásobek týdenní pracovní doby. Jinak řečeno, na dovolenou ve zkušební době máte nárok, když máte za sebou nepřetržitý pracovní poměr v délce alespoň čtyř týdnů. Vypočítává se z poměrné části kalendářního roku.
Archiv
Jak se počítá nemocenská ve zkušební době
Prvních 14 dnů pracovní neschopnosti ve zkušební době
Zaměstnanec dostane zaplaceny jen skutečně neodpracované směny, a to ve výši 60 % průměrné hodinové mzdy. Od 15. dne nemoci vyplácí nemocenské dávky Česká správa sociálního zabezpečení, a to za každý kalendářní den, tedy i za státní svátky a víkendy.
Jak odejit ve zkušební době
Věc: Zrušení pracovního poměru ve zkušební době
Tříměsíční zkušební doba stále trvá. Tímto v souladu s § 66 zákoníku práce ruším pracovní poměr ve zkušební době. Pracovní poměr končí dnem doručení tohoto zrušení pracovního poměru.
Kdy můžu dát vypoved ve zkušební době
Zrušit pracovní poměr ve zkušební době může jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel kdykoliv během zkušební doby, a to z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
Jak dlouho můžu být na nemocenské ve zkušební době
Zkušební doba a nemocenská
Pokud během zkušební doby zaměstnanec onemocní, je chráněný před výpovědí pouze prvních 14 dní nemocenské. Po uplynutí této doby ho může (ale samozřejmě také nemusí) zaměstnavatel z práce vyhodit.
Po jaké době vzniká nárok na dovolenou
Nárok na dovolenou vzniká všem zaměstnancům, kteří v daném kalendářním roce u jednoho zaměstnavatele odpracovali minimálně 60 pracovních dnů. Při práci na plný úvazek zákoník práce stanovuje minimální výměru dovolené na 4 týdny v jednom kalendářním roce (160 hodin).
Po jaké době mám nárok na nemocenskou
V případě nemoci má na nemocenské (dávka vyplácená státem) nárok zaměstnanec, který byl uznán dočasně práceneschopným (nebo mu byla nařízena karanténa) a dočasná pracovní neschopnost (nebo nařízená karanténa) trvá déle než 14 kalendářních dnů.
Co se stane když nepřijdu do práce ve zkušební době
Zrušit pracovní poměr ve zkušební době může zaměstnanec kdykoliv a bez udání důvodu. Stejně jako při podpisu pracovní smlouvy, i při ukončení je nutná písemná forma. Pokud jen ústně oznámíte zaměstnavateli, že zítra již nepřijdete do práce, není to právně platné rozvázání pracovního poměru.
Jak odejít z práce hned
Jedinou možností pro skončení pracovního poměru ze dne na den je tedy okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance.
Jak dlouho můžu marodit po výpovědi
Ochranná lhůta u nároku na nemocenské trvá 7 kalendářních dní od zániku pojištění. Pokud onemocníte anebo u vás během těchto dnů dojde k nařízení karantény, můžete čerpat nemocenskou.
Co si může zaměstnavatel dovolit
Podívejte se, co si podle pražského právníka Romana Moussawiho může šéf dovolit a kde už ho skřípne zákoník práce.Sebere vám prémie.Sníží plat.Odmítne vám dát dovolenou v termínu, který jste si vybrali.Zruší vám na poslední chvíli už schválenou dovolenou.Přeřadí vás na horší práci.Posílá vám vytýkací dopisy.
Kdy se prodlužuje zkušební doba
Zkušební doba může být dohodou stran zkrácena, ale nesmí být dodatečně prodlužována. Ze zákona se však zkušební doba prodlužuje o dobu celodenních překážek v práci nebo čerpání celodenní dovolené. O tuto dobu se zkušební doba prodlužuje.
Jak zažádat o neomezené vycházky
Prostě – poprosíte na vaší OSSZ o formulář Žádost o udělení souhlasu k povolení možnosti volit dobu vycházek podle aktuálního zdravotního stavu pojištěnce. Uf! S tím běžíte za vaším ošetřujícím lékařem a poprosíte o vyplnění. Pak běžíte na OSSZ pro schválení.
Jak casto chodi kontrola na neschopence
Kontroly jsou prováděny na základě tzv. plánu kontrol, který si podle aktuální situace sestavuje OSSZ. Obecně platí, že rozsah a doba, kdy jsou prováděny kontroly nemocných v pracovní neschopnosti, není nijak speciálně vymezen. Platí tedy, že kontrola může přijít téměř „kdykoliv“.
Jak odejít ze dne na den z práce
Zaměstnavateli je možné kdykoliv navrhnout uzavření dohody a předložit mu i text, v němž bude uvedeno datum, které zaměstnanec navrhuje jako den rozvázání pracovního poměru. Může být stejné jako datum předložení návrhu dohody či žádosti o rozvázání pracovního poměru tímto způsobem.
Jak obejít 2 měsíční výpovědní lhůtu
Je možné toto nějakým způsobem obejít Samozřejmě bez výpovědní doby lze pracovní poměr rozvázat například dohodou o rozvázání pracovního poměru, nebo okamžitým zrušením pracovního poměru. Pokud se tedy se svým zaměstnavatelem domluvíte a on vám vyhoví, nemusíte se výpovědní lhůty bát.
Na co si dát pozor při odchodu z práce
Výpověď musí být zaměstnanci doručena v písemné formě a do vlastních rukou. Nemůže být komunikována například přes Skype ani po telefonu. Po doručení výpovědi skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba je stanovena v délce minimálně dvou měsíců a běží od prvního dne následujícího měsíce od oznámení.
Co kdyz nebudu chodit do práce
Pokud přestanete chodit do práce, zaměstnavatel vám může okamžitě zrušit pracovní poměr. To je sice vaším cílem, ale problém je, že se to může odrazit v pracovním posudku. Zmínku pak uvidí nejen nový zaměstnavatel, ale může vám to i zkomplikovat jednání na úřadu práce, pokud žádáte o podporu.
Co když onemocním ve výpovědní době
Pracovní neschopnost ve výpovědní lhůtě
Pokud pracovní neschopnost skončí ještě před uplynutím výpovědní doby, pak se tato doba neprodlužuje. Pokud ovšem výpovědní doba uplyne ještě v době trvání pracovní neschopnosti, pak se výpovědní doba přeruší a pokračuje až po ukončení neschopenky.
Jak postupovat při výpovědi ze zdravotních důvodů
Ukončení pracovního poměru pro zdravotní nezpůsobilost musí být podloženo písemným lékařským posudkem poskytovatele pracovně-lékařských služeb, kde je vysloveně uvedeno, že jste dlouhodobě pozbyli zdravotní způsobilost. Nejprve se vás zaměstnavatel musí pokusit převést na jinou práci v rámci vaší pracovní smlouvy.
Co nesmí zaměstnavatel
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Jak poznat že mě chtějí vyhodit z práce
Tohle je 9 znamení, podle kterých poznáte, že s vámi váš nadřízený už moc nepočítá.Ponižuje vás před ostatními lidmi.Odebírá vám vaše projekty a povinnosti bez pořádného vysvětlení.Přestal se s vámi radit o nových nápadech, ačkoli dřív vaši radu naopak často vyhledával.Lichotí ostatním zaměstnancům, ale vám ne.
Jaký je rozdíl mezi pracovní smlouvou na dobu určitou a neurčitou
Pokud není pracovní poměr výslovně sjednán na dobu určitou, potom je sjednán na dobu neurčitou. Při sjednání pracovního poměru na dobu určitou skončí pracovní poměr uplynutím času. Pracovní poměr v těchto případech tedy končí, přestože by byl zaměstnanec u smlouvy na dobu neurčitou v „ochranné době“.
Co když přijde kontrola a nejsem doma
Prvních čtrnáct dní kontroluje i zaměstnavatel
Pokud doma nejste, hrozí vám buď krácení náhrady mzdy, nebo v případě zvlášť hrubého porušení léčebného režimu – například když místo marodění pracujte pro jiného zaměstnavatele nebo se odjedete rekreovat, – i výpověď.
Co mohu delat při Vychazkach
Během vycházek můžeš dělat co chceš, nikdo to kontrolovat nebude. Ale jestli jsi doma s kolenem, máš klidovy režim a pak někde nasdilis třeba fotky z výletů, nějaké túry apod a uvidí to někdo z práce, tak bych počítala, že se s tou prací brzo rozloučíš.