Jak spravne líhnout?

Jak nastavit líheň

Jako pomůcku při obracení si můžeme vejce označit na jedné straně obyčejnou měkkou tužkou. Teplota v líhni je 37,6–37,8 °C, do 19. dne musí být relativní vlhkost při líhnutí 60–75 % a po přeložení do dolíhně ji zvýšíme na 75–80 %. V dolíhni vejce již neobracíme.

Jaká má být vlhkost v líhni

dne musíme minimálně dvakrát denně obracet o 180° místo kvočny. Jako pomůcku při obracení si můžeme vejce označit na jedné straně obyčejnou měkkou tužkou. Teplota v líhni je 37,6–37,8 °C, do 19. dne musí být relativní vlhkost při líhnutí 60–75 % a po přeložení do dolíhně ji zvýšíme na 75–80 %.
Archiv

Jak vylíhnout slepice

Nejspolehlivější způsob, jak oplodněná nebo násadová vejce inkubovat a maximalizovat tak šanci, že se vylíhnou zdravá kuřata, je použít umělý inkubátor – líheň. Většina líhní je zcela automatických. Pokud ten váš inkubátor automatické otáčení vajec neumožňuje, budete muset vajíčka několikrát za den otáček ručně.

Jak udržet vlhkost v líhni

Vlhkost v líhni se zajišťuje za pomoci odpařování vody ze spodního víka inkubátoru, které slouží jako taková nádržka. Dostatečná vlhkost se tedy zajišťuje pravidelným doléváním vody do vyhraničených prostor viz instrukce od výrobce v jednotlivých fázích inkubace.

Kdy dát vajíčka do líhně

Vejce mají nejlepší míru líhnutí, pokud jsou skladována po dobu nejvýše 7 dnů před zahájením inkubace a před umístěním do líhně nechána malinko ohřát a pokojovou teplotu, protože náhlé zahřátí může způsobit kondenzaci vlhkosti na skořápce vajec, což může vést k onemocnění a sníženému počtu vylíhnutých mláďat.

Jak stará vajíčka do líhně

Vejce starší než 8 dní mají sníženou šanci na vylíhnutí, která se blíží nule, pokud je vejce starší než 15 dní. Vybírejte vejce s normálním tvarem. Skořápka nesmí být měkká, prasklá, tenká nebo s modrým bodem (stará vejce). Před umístěním vajec do líhně je pomalu ohřejte ze skladovací na pokojovou teplotu.

Kdy dát vejce do líhně

Vejce mají nejlepší míru líhnutí, pokud jsou skladována po dobu nejvýše 7 dnů před zahájením inkubace a před umístěním do líhně nechána malinko ohřát a pokojovou teplotu, protože náhlé zahřátí může způsobit kondenzaci vlhkosti na skořápce vajec, což může vést k onemocnění a sníženému počtu vylíhnutých mláďat.

Jak se pozná Kohout od slepice

V kloace kohouta najdete na rozdíl od slepičky zakrnělý pohlaví výčnělek. Slepice. Její ocas bude níž než právě u kohoutka. Postavou je slepička menší a její ozdobná péra na ocase a hlavy nebo krku není tak ozdobná jako u kohouta.

Kdy můžu dát kuřata ven

Druhý až čtvrtý týden. Kuřátka získávají na síle, imunitní systém také sílí a čím větší budou, tím více budou chtít prozkoumávat okolí. V tomto věku se už virů a bakterii bát nemusíte. Pokud je venku hezky – svítí slunce a není větrno, klidně je vypusťte do výběhu mezi ostatní členy.

Jak často otáčet vejce v líhni

Vejce se otáčí ručně, jedno po druhém, minimálně dvakrát denně, o 180°, maximálně se otáčí jednou za hodinu. První otočení se provede třetí den inkubace, a poslední otočení se provádí tří dny před uplynutím inkubačního období podle instrukcí k líhnutí dle typu vajec.

Jak ukládání vajec do líhně

Násadová vejce do líhně se sbírají ze snáškového hnízda cca každé 4 hodiny. Násadová vejce do líhně žádným způsobem nemyjte a uložte je na podložku špičatou stranou směrem dolů. Vejce se takto ukládají kvůli přirozenému umístění vzduchové bubliny, která se nachází na plošší straně vejce.

Jak poznat oplodněné vajíčko

Prosvěcování vajec probíhá tak, že vejce přiložte těsně na prosvětlovačku, aby světlo pronikalo přes skořápku. U oplozených vajec je poměrně zřetelně vidět zárodečný terčík od kterého vedou vlásečnice cév.

Kdy prosvítit vejce v líhni

Tmavá vejce je proto nutné kontrolovat již 4 – 5 den inkubace. Světlá vejce je možné prosvítit 7 – 10 den, později to již není možné, pod lampou není nic vidět.

Jak svítit kuřatům

První 4 dny života kuřat jim sviťte bez přestávek. Do 7. týdne věku jim udržujte délku světelného dne na 16 hodinách. V pozdější době stačí svícení zkrátit na 8 hodin denně.

Kdy začnou nést slepice

Věk nosnic

Snáška probíhá v určitých cyklech, u produkční hybridní nosnice nastupuje zpravidla kolem věku 150 dní, trvá kolem 11 měsíců, kdy snese 250 – 280 (300) vajec. Pak přestane snášet a přepeřuje 5 – 8 týdnů.

Kdy je slepice stará

Většina slepic se dožívá průměrného věku od šesti do deseti let, ale i zde existují výjimky. Slepička, kterou chováte jako domácího mazlíčka bude pravděpodobně žít mnohem déle než její sestra, která denně snáší vejce a pohybuje se neustále venku ve výběhu.

Jak dlouho se svítí kuřatům

První 4 dny života kuřat jim sviťte bez přestávek. Do 7. týdne věku jim udržujte délku světelného dne na 16 hodinách. V pozdější době stačí svícení zkrátit na 8 hodin denně.

Kde dochází k oplodnění vajíčka

K oplodnění dochází již ve vejcovodu. Oplodněné vajíčko neboli zygota následně prochází mnoha rychlými buněčnými děleními, které jsou odborně označovány jako rýhování, a vzniká embryo; to putuje vejcovodem až do dělohy, kde se v normálním případě* uhnízdí v endometriu.

Jak zjistit zda je vajíčko oplodněné

a chcete zjistit, zda jsou násadová vejce oplozená, dobře Vám k tomu poslouží prosvěcovačka vajec. Prostřednictvím prosvěcování vajec od sebe již po pár dnech líhnutí jednoduše rozpoznáte oplozená a neoplozená vajíčka.

Jak stará vejce do líhně

Můžete si vajíčka sehnat i od jiného chovatele. Ale pozor, vejce určená k líhnutí musí být čerstvá, nesmí být starší než 14 dnů. Jinak líhnivost klesá nebo úplně zanikne. Chovatel Josef Blažek má několik líhní a dolíheň.

Jak poznat pohlaví u kuřat

Postup spočívá v tom, že jemně vymáčknete výkaly kuřete za účelem otevření řitního otvoru. To co hledáte, je malý hrbolek. Pokud jste hrbolek našli, s největší pravděpodobností se jedná o samečka. Přesnost této metody se pohybuje kolem 90-95%.

Co žerou kuřata

Míchanice z mrkve a kopřiv je základem výživy malých kuřátek. Sedmý až dvacátý den. V tomto období přichází na řadu míchanice z mrkve, tvarohu a šrotu. Popřípadě můžete přidat uvařené vejce, kopřivy nebo nastrouhanou červenou řepu.

Jak poznám že slepice začne snášet

Slepice začne být velmi neklidná, bude hledat místo, kde by se ukryla a začala snášet vajíčka. V kurníku začne vyhledávat tmavší a klidný prostor. Dostane se jí častější pozornosti od kohouta. Jakmile ji budete chtít pohladit nebo vzít do náruči, přikrčí se k zemi.

Čím přilepšit slepicím

Pokud chcete slepičkám ještě více přilepšit, přidejte jim do běžné směsi kukuřici, která podporuje růst svalové tkáně a produkci vajec. Použít můžete i kukuřičný škrob nebo malé množství slunečnicových semínek. Sušená vojtěška nebo sušené kopřivy zase slepicím udělají radost v době, kdy venku nic zeleného neroste.

Co chybi slepicím když se Klovou

Brýle proti klování.

Jedná se o chovatelskou pomůcku, která se nasazuje na zobáky a upevňuje přes nozdry slepic. Slepici tak přijde uměle o svůj zrak, tudíž neuvídí ostatní drůbež, kterou by mohla klovat. Brýle můžete kdykoliv sundat nebo v případě potřeby naopak zase nasadit.