Jak hluboko závlahu
Potrubí je uloženo 20-30 cm hluboko, na veřejných plochách 40-50cm. Kde je potřeba hlubší uložení, dovedeme frézovat až do hloubky 125 cm. Šířka drážky je cca 16 cm.
Jak se dělá Zavlaha
Nejčastěji zavlažovanými plochami jsou trávníky. Zavlažování postřikem je nejideálnější náhrada = simuluje dešťovou zálivku. Běžně používané postřikovače mají poloměr dostřiku 1,2 – 15m, větší postřikovače používané na sportovní plochy mají až 29,3m. Pro závlahu keřů a výsadeb je často využívaná mikrozávlaha.
Jak casto poustet Zavlahu
Kdy a jak často mám zavlažovat Průměrná týdenní potřeba vody pro kvalitní trávník je cca 25 – 40 l/m2. Pro vzrostlý trávník je ideální doporučenou týdenní závlahovou dávku rozdělit do 2-3 cyklů (např. pondělí / středa / pátek).
Jak správně zalévat trávník
Zálivka by neměla být prudká, aby voda neodtékala povrchově a aby nedocházelo k tvorbě kaluží. Standardně bývá doporučená dávka 15 – 20 mm. To znamená 15 – 20 litrů na m². Na propustných půdách a zvláště máme-li automatické závlahy, můžeme podlehnout iluzi, že je lépe nastavit vyšší závlahu.
Archiv
Jak dlouho zavlažovat trávník
U systémů s rozprašovacími postřikovači je při správném překrývání obvyklá srážková výška kolem PR=40-60 mm/hod (tj. až 1 mm/min). Doba závlahy na jedné sekci by tedy mohla být přibližně 3-4 min. při denní závlaze nebo 10-15 min při závlaze 2-3x týdně.
Jak na zavlažování zahrady
Pokud máte trávník opravdu malý, vystačíte si s kropením konví. Pohodlnější variantou je zalévání hadicí. K té samozřejmě potřebujete ještě pistoli nebo trysku a čerpadlo, které umístíte do studny. Chcete-li snížit při zalévání zahrady spotřebu vody, využívejte vodu dešťovou.
Kdy spustit závlahu
Kontrolu a spuštění závlahového systému provádějte nejlépe v termínu jarní vertikutace, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu. Při kontrole automatické závlahy po zimě postupujte nejdříve od místa, kde do systému vtéká voda, až po samotné postřikovače.
Kdy nejlépe zalévat trávník
Trávník bychom neměli zalévat v době, kdy se do něho opírá plné slunce. Prudkým zchlazením ledovou vodou by totiž mohl utrpět šok. Ideální je tedy zavlažovat s rozbřeskem, když jsou trávník i půda vychladlé, a voda se tak nebude zbytečně odpařovat.
Kdy spustit Zavlahu
Kontrolu a spuštění závlahového systému provádějte nejlépe v termínu jarní vertikutace, kdy už nehrozí pokles teplot pod bod mrazu. Při kontrole automatické závlahy po zimě postupujte nejdříve od místa, kde do systému vtéká voda, až po samotné postřikovače.
Jak často kropit trávník
Nově založený travní drn musíme zalévat prakticky denně, později postačí doplňovat vodu méně často, např. jedenkrát týdně.
Jak funguje zavlažovací systém
Zavlažovací hodiny fungují jako malé kuchyňské hodiny. Ručně se nastaví určitá doba zavlažování. A až doba uplyne, zavlažování se opět automaticky vypne. Základní přístroj, který je zavěšen mezi vodovodním kohoutem a vedením, filtruje vodu za účelem ochrany malých trysek před znečištěním.
Jak Zalevat Zahony
Zaléváme méně často, ale intenzivněji, aby si rostliny vytvořily hlubší kořenový systém. Zaléváme ráno nebo večer, abychom minimalizovaly výpar. Půdu pravidelně kypříme, abychom minimalizovali výpar. Vyplatí se zalévat před deštěm, abychom podpořili vsakování vody.
Jak odvzdušnit závlahu
Nejspolehlivějším, nejrozšířenějším a také nejjednodušším způsobem zazimování na zahradách je profouknutí celého systému stlačeným vzduchem z malého kompresoru. Tímto způsobem lze velmi efektivně odstranit vodu ze všech míst systému, včetně elektromagnetických ventilů či postřikovačů se zpětnými ventily.
Jak casto Zalevat kapkovou Zavlahou
Výhody kapkové závlahy
Hlavním přínosem tohoto typu závlahy je ušetřený čas – zejména během horkých letních dní, kdy je potřeba zalévat v podstatě každý den a kontejnerované rostliny často i dvakrát denně.
Proč tráva žloutne
Jestliže tráva žloutne nebo hnědne, porost je buď příliš utužený, přemokřený, chybějí mu živiny a někdy ho mohou ničit houbové choroby. V této situaci se doporučuje provést aerifikaci a plochu zasypat křemičitým pískem – dávkujte zhruba kilogram na metr čtvereční.
Kdy je nejlepší zalévat trávník
Trávník bychom neměli zalévat v době, kdy se do něho opírá plné slunce. Prudkým zchlazením ledovou vodou by totiž mohl utrpět šok. Ideální je tedy zavlažovat s rozbřeskem, když jsou trávník i půda vychladlé, a voda se tak nebude zbytečně odpařovat.
Jak na kapkovou závlahu
Při zajišťování závlahy ke stromům či rostlin je možné použít 4cestnou tvarovku, která se umístí na kapkovač. Tu napojíme na PVC hadičku s kapkovací jehlou, kterou zapíchneme do země. Konec hadice pak jednoduše napojíme na zahradní kohoutek nebo na čerpadlo.
Co je to zavlažování
Zavlažování je nahrazení nebo doplnění dešťových srážek vodou z jiného zdroje za účelem pěstování plodin nebo rostlin. Naproti tomu zemědělství, které spočívá jen v přímých srážkách, je někdy označováno jako suché zemědělství.
Kdy je nejlepší zalévat
Nejprospěšnější je pro rostliny, ale i pro půdu, ranní zálivka. V tu dobu je ve vzduchu nejvíce vzdušné vlhkosti, proto se voda nejlépe vsakuje do země. Též rostliny jsou v tu dobu nejlépe nastartované do nového dne. Pokud zaléváme večer, zálivka půdu ochladí po denním horku, dochází však k většímu odpařování vody.
Kdy spravne Zalevat
Obecně je nejvhodnější zalévat těsně před východem slunce nebo naopak později večer. Zkrátka v době, kdy je teplota vzduchu nejnižší. Nejnižší teplota je právě těsně před východem slunce, kdy je také největší vzdušná vlhkost, takže se opět minimalizuje výpar.
Jak profouknout Zavlahu
Nejspolehlivější a nejběžnější způsob je profouknutí závlahy stlačeným vzduchem za použití kompresoru. Pro většinu zahrad postačuje kompresor o velikosti vzdušníku 50l a s výkonem cca 270l/min. Ve výjimečných případech se používá kompresor silnější, zpravidla se používá pro sportovní plochy.
Kdy poustet Zavlahu
Kdy zavlažovat
Nejvhodnější je pustit závlahu trávníku časně ráno. Voda se stihne vsáknout do země, ještě předtím než výrazně stoupne teplota vzduchu a v půdě tak zůstane potřebná zásoba pro trávník. Při závlaze v průběhu dne dochází k velkým ztrátám vypařováním.
Jak funguje kapková závlaha
Kapilárové jehly distribuují vodu pod povrch, do substrátu, přímo ke kořenům a eliminují tak odpar živného roztoku do atmosféry. Kapková závlaha tak minimalizuje vysoké odpařování vody typické pro ruční zalévání. Pro dokonalé zavlažování budete potřebovat mnohem méně vody.
Co delat kdyz Zloutne tráva
Řešením v tomto případě je zdržet se hnojení po dobu několika týdnů a trávník hojně zalévat. Velké množství vody pomůže rozpustit hnojivo a rozšířit ho hlouběji do půdy. Žloutnutí trávníku může být také důsledkem nedostatečného hnojení a nedostatku živin, jako je dusík.
Jak na žlutý trávník
Pokud je už žlutý až tmavě šedavý, nejspíš už si sám neporadí a bude potřebovat vaši pomoc. „Ta spočívá v tom, že přehodíme trávník pískem, ať už křemičitým nebo říčním, co se běžně prodává.