Jak Narizkovat kytku
Spodní listy řízku odstraníme, v substrátu či vodě by měl spočívat pouze holý stonek. Stonek zasuneme do předem (například tužkou) vyhloubené jamky v lehkém substrátu. Potom k němu substrát přitlačíme, aby přiléhal ze všech stran. Pevnější stonky lze zasunout rovnou – šikmo, do hloubky 3-5 cm.
Jak dlouho trvá zakořenění řízků
K řízkování jsou používány postranní větvičky odebírané nejlépe s patkou. Z řízku jsou jehlice odstraněny nožem. Při odtrhávání by došlo k poškození pokožky. Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.
Které rostliny lze Řízkovat
Typy řízkováníŘízky ze stonku: fíkusy, monstery, maranty, sukulenty.Listové řízky: africká fialka, tchýnin jazyk nebo oblíbená tlustice vejčitá.Kořenové řízky: oblíbená pilea a některé trvalky, zejména ty s dužnatými kořeny.
Archiv
Kdy Řízkovat rostliny
Právě předjaří je ideálním obdobím pro řízkování mnoha druhů rostlin a nejen těch pokojových. U řízkování jde v principu o to, že z kousku výhonu rostliny, jehož odebrání rostlině neuškodí, vyroste nová rostlina se stejným genetickým materiálem, jaký měla rostlina mateřská. Využít přitom můžeme i výhony z řezu.
Archiv
Jak Zakorenit Kolinko
Množení pokojových rostlin řízkováním
Řez uděláme čistým nožem tak, aby část, kterou chceme zakořenit měla na stonku kolínko, nazývané také uzel, či jádro stonku. Jedná se o ztluštělou část na stonku rostliny, která se nachází většinou u listu. Ideální je, když má řízek alespoň dva listy a náznak vzdušného kořene.
Jak nechat zakořenit kytku
Stačí, když je odstřihnete a spodní částí ponoříte do vody, on pustí kořínky a můžete je dát do květináče. Zelenec se dá do substrátu vysadit i bez předchozího pobytu ve vodě. Když bude zemina vlhká, zakoření ochotně i v něm. Zelenec, který již vyplnil květináč, při přesazování jednoduše rozdělte.
Kdy přesazovat řízky
Jakmile kořínky prorostou sadbovacím médiem, jsou řízky připravené k přesazení. S tím byste neměli otálet, protože pokud kořenům neumožníte se vitálně rozvíjet, rostliny to stresuje a jejich růst se může výrazně zpomalit.
Jak podpořit zakořenění
Velmi oblíbené je hřížení, kdy větévku ohneme k zemi, přichytíme drátem a necháme zakořenit. Pak už jen stačí větévku odstřihnout od matečné rostliny a na konci léta přesadit na budoucí stanoviště.
Jak se starat o řízky
Abyste řízku vytvořili co nejlepší podmínky pro zakořenění a růst, seřízněte ho v šikmém úhlu 45°. Seříznutím vytvoříte větší plochu pro růst kořenů. Spodní pár listů a větví ořízněte, aby nezahnívaly. Spodní část klonu poté namočte do gelového či práškového stimulátoru.
Kdy přesazovat monsteru
Přesazování monstery se doporučuje pravidelně vždy každé 2–3 roky, ideálně z jara. Pokud rostlina prosperuje a roste moc rychle, je nutné ji přesadit dříve. Monstery jako takové rostou spíše pomalu.
Jak zachránit monsteru
Stonek monstery uhnívá
Všimli jste si uhnívajícího stonku u vaší monstery Pravděpodobně za to může napadení houbou, kterou zpravidla způsobuje příliš mnoho vody při nízké teplotě (zejména v zimních měsících). Pokuste se rostlinku zachránit snížením vlhkosti substrátu, zvýšením teploty v místnosti a přesazením.
Jak urychlit zakořenění
Pokud bychom chtěli jejich růst podpořit a i urychlit, můžeme sáhnout třeba po lignohumátu (výživa a podpora kořenového systému), který zředíme s vodou dle návodu. Další možností je použít stimulátor kořenů (bílý prášek), který opatrně nasypeme na řízek v místech, kde má vzdušné kořeny.
Jak se množí Svícník
Neroste ho. Jeho dlouhé srdcovité stonky rostou jako z vody a díky tomu můžete svícník i jednoduše množit, stačí zastřihnout stonek a vsunout ho do zeminy, aby byla vaše jinak dost subtilní pokojovka bohatší.
Jak Řízkovat dřeviny
Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.
Jak urychlit růst kořenů
Abychom docílili takových výsledků, je nezbytná stimulace tvorby kořenů. Obecně jsou stimulátory zakořeňování používány pro máčení semen, tím pak podporují produkci klíčků a kořínků před samotným setím nebo pro máčení kořenů rostlin a dřevin před výsadbou.
Jak urychlit zakořenění řízků
Šťáva z aloe s nehodí jen na popáleniny. Jde o nezastupitelného pomocníka,kterého by měl mít doma prakticky každý. A to včetně zapálených zahrádkářů. 10 kapek čerstvé šťávy stačí na to, aby stimulovaly růst kořenů u řízků květin nebo bylinek.
Kdy Řízkovat
Většinu rostlin je dobré řízkovat v období, kdy již nehrozí raní mrazíky, tedy od května do července. S trochou úsilí a času si tak můžete namnožit třeba dostatečné množství rostlin pro kvetoucí živý plot. Dole větvičku seřízneme dlouhým šikmým řezem. Na řízku ponecháme jen 1 až 2 páry listů nebo 3 až 4 listy.
Co potřebuje monstera
Monstery preferují nepřímé světlo, zvládnou i polostín a pokud chceme rostlinu pěstovat na okně, nejvhodnější je zvolit takové, které je orientované na západ nebo východ, případně severní stranu, pokud je tam dostatek světla. Při nedostatku světla se její listy nemusí správně tvarovat a rostlina nebude dobře růst.
Proč žloutne monstera
Žloutnutí listů monstery
V převážné většině případů je příčinou žloutnutí listů monstery přelití rostliny či nedostatek hnojiva. Obecně mají monstery raději sušší půdu, než přelití. Odstraňte vodu z misky pod květináčem, snižte frekvenci a množství zálivky a přidejte hnojivo pro zelené rostliny.
Proč se Monsteře kroutí listy
Proč se kroutí listy monstery Hlavní příčinou, proč se listy monstery začínají kroutit, je příliš nízká vlhkost substrátu. Na podzim a v zimě se vzduch v bytě hodně změní společně se začátkem topné sezóny. Na to musíte při zalévání myslet, protože substrát bude častěji vysychat.
Proč žloutne Monstera
Žloutnutí listů: postupné žloutnutí a ztráta barvy listů může znamenat příliš mnoho slunečního světla, zasychající žloutnutí potom málo vláhy a opad a žloutnutí do jasně žluté potom příliš mokrý substrát. POZOR na děti a zvířata – monstera je jedovatá!
V čem Řízkovat
K řízkování použijte propustnou a drenážovanou zeminu obsahující co nejvíce kyslíku – můžete použít perlit, rašelinu, keramzit a kokosové vlákno. Zakořenění: Nějakou dobu trvá, než řízek zakoření v půdě. Pro lepší kontrolu nechte řízky zakořenit ve vodě.
Jak často zalévat svícník
Jak pěstovat svícník
Během léta nebo když rostlina kvete, zaléváme hojně, klidně jednou týdně, mezi zálivkami ale necháváme substrát mírně proschnout. Přes zimu, kdy je světla méně zálivku omezíme na jednou za měsíc, aby neuhnívaly hlízky a rostlina se netáhla za světlem. Dobré je zalévat vždy odspodu, tedy do misky!
Jak casto Zalevat svícník
ZÁLIVKA: Zalévat ano, ale jak kdy a ne jen tak! Ideální je metoda „soak and dry“ plus kvalitní substrát pro sukulenty. Pořádně propláchnout ve dřezu, nechat vyschnout a dát zpět na místo. Určitě ne ale denně, bohatě postačí jednou za dva týdny.
Kdy množit skalník
Ani množení skalníků není nijak obtížné, obzvláště druhů poléhavých. Uříznuté větvičky snadno zakoření, čili skalníky se výborně množí řízkováním. Letorosty je nejlepší odebrat po půlce června.