Jak správně zalít kaktus?

Jak se má zalévat kaktus

Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.
Archiv

Kdy se má zalévat kaktus

Jakmile se trochu ochladí nebo je několik dnů pod mrakem, je čas dopřát kaktusům vodu. Častou chybou začátečníků je také zalévání kaktusů přes zimu! V období, kdy je málo světla (listopad – březen), kaktusy přezimují nejlépe v chladné místnosti s teplotou 10-15°C bez jediné kapky vody.
Archiv

Jak Zalevat malý kaktus

Kaktusy je nejlepší zalévat k večeru. Zaléváme ve vegetačním období jednou za týden a důkladně, určitě ne často a mírně. Substrát je třeba pořádně provlhčit, nechat vodu odtéci a vylít ji z podmisky. Takto necháme kaktus týden.
Archiv

Jak se starat o kaktus doma

Kaktusy je možno letnit, avšak na deštěm chráněném místě. V zimě je nutná doba odpočinku při teplotě 10 – 13 ° C, snesou však i teploty okolo 5 ° C; Zálivka: v létě zaléváme pravidelně tak, že necháme substrát mezi zálivkami vždy vyschnout. Od podzimu zálivku postupně omezujeme a v zimě nezaléváme takřka vůbec.

Jak zachránit uschly kaktus

Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu. Rostlinu zalijeme roztokem Fundazolu. V zimě by měly být kaktusy na chladném avšak světlém stanovišti při teplotě 10 ° C.

Jak často přesazovat kaktusy

Rostlina přestává růst, kvést, redukuje trny. Abych věděl, kdy jsem rostlinu naposledy přesazoval, píši si na květináč tužkou rok přesazení. Zjistil jsem, že po cca 5-ti letech je dobré rostliny přesadit. Dlouho nepřesazované rostliny často ztrácí kořeny, což se projevuje tím, že se nenapijí, scvrkávají se.

Jak se starat o kaktus aby vykvetl

Aby vánoční kaktus vykvetl

Ta by pro nasazení květů měla být chladnější, proto je nutné je před Vánocemi, přibližně 2 měsíce předem, umístit do chladné místnosti s teplotou 12 – 15°C a omezit jejich zálivku (postačí 1x za 2 týdny). Zde je necháme alespoň jeden měsíc a poté přeneseme zpět na jeho běžné stanoviště.

Jak zachránit usychající kaktus

Pokud jsou uhnilé, rostlinu již nelze zachránit. Pokud jsou však kořeny zdravé, jisté šance na záchranu rostliny tu jsou. Předně necháme rostlinu 1 – 2 dny bez květináče, odstraníme uhnilé stonky a výhony. Teprve poté ji přesadíme do nového kaktusového substrátu.

Kde mít kaktus

Kaktusy potřebují přímé sluneční světlo. Milují tedy parapety jižních, západních a východních oken, kde jsou co nejblíže sklu. Pokud máme ale kupříkladu stůl přímo u jižního okna, snese bodlinatý zelenáč také místo vzdálené až 50 cm od okna.

Jak oživit kaktus

Nemusíme zalévat jen substrát. Vodu můžeme lít na kaktus z vrchu, čímž se napodobí rosení, které je pro tyto rostliny přirozeným zdrojem vláhy. Z podmisky vylijeme přebytečnou vodu a znovu zaléváme až za týden, případně až bude zemina viditelně suchá.

Co znamená když kaktus žloutne

kaktusy žloutnou a měknou, mají-li v zimě nadbytek vody. V nejhorším případě může dojít k hnilobě základu stonku.

Jak poznat že je kaktus mrtvý

když se neuchytl/nezakořenil, byl mrtvý. To poznáte. Jestli kaktus zmrznul, tak se po roztátí rozteče. Pokud vyschnul, tak zůstane zcvrknutý.

Co potřebuje kaktus

Většina kaktusů patří mezi chladnomilné, mají rády světlo, ale přezimují nejlépe při teplotě 5–10 °C. Naopak rostliny, které pocházejí z oblasti Karibiku, jako je třeba kaktus rodu Melocactus, jsou teplomilné. Po celý rok vyžadují teplotu nad 15 °C a většinou nepotřebují zimní klidové období.

Proč plesnivý kaktus

Půdní houby, phytophory nebo pythia mají na svědomí zahnívání báze kaktusů. Příliš těžká půda a nadměrná zálivka jsou nejčastějšími příčinami rozvoje těchto kaktusových škůdců. Plíseň šedá má ráda vysokou vzdušnou vlhkost. Projevuje se zahnívajícími šedivými skvrnami s houbovým povlakem.

Jakou vodou zalévat kaktusy

Zalévat potřebují kaktusy hlavně v červnu až srpnu, ale vždycky až po vyschnutí substrátu. Voda by měla být odstátá a nejlépe měkká, s malým obsahem vápníku a soli, ideálně dešťovka. Nepanikařte a nepřidávejte zálivku ani během veder uprostřed léta, kdy pichláčky přestanou růst.