Jak správně zmrazit mrkev?

Jak zmrazit celou mrkev

Dneska se totiž podíváme na to, jak zamrazit mrkev, tak, aby si zachovala chuť a barvu. Celý trik spočívá v předvaření mrkve a následným rychlým zchlazením. Tomuto procesu se říká blanšírování. Takto připravená mrkev vám bez problému vydrží až do další sezóny mrkve:-).
Archiv

Jak uchovat zeleninu v mrazáku

Nejpohodlnější je zmrazit zeleninu rozloženou na nějakém tácku a teprve potom ji překládat do sáčků – díky tomu se nám neslepí do jedné obrovské koule a později se s ní lépe pracuje. Každý sáček či misku bychom měli označit datem, kdy byl připraven.

Jak zmrazit mrkev a petržel

Krájím na menší kousky a dávám v menším množství do sáčků. Některé přimrznou, většina ne. Množství do sáčku dávám většinou podle toho, na co budu chtít používat, takže pak už jen vyklepnu do příslušné nádoby celý sáček.
Archiv

Jak zmrazit zeleninu na příkrmy

Kuchyňsky připravenou zeleninu vložíme do cedníku a ponoříme na 1 minutu do hrnce s vroucí vodou. Poté cedník vytáhneme a ihned propláchneme pod studenou vodou. U kořenové zeleniny přidáme trochu času navíc – podle velikosti minutu až dvě. Poté je dobré mražení neodkládat, ihned uskladnit do menších nádob a zamrazit.
Archiv

Jak rozmrazit mrkev

Jak ovoce a zeleninu později rozmrazit Zeleninu a ovoce rozmrazíme tak, že je přímo vhodíme do vroucí vody nebo, pokud nemají být dále tepelně upravované, necháme pozvolna rozmrznout v lednici. Tím omezíme jak ztrátu vitamínu C, tak vývoj bakterií.

Co se nesmí mrazit

8 potravin, které rozhodně nepatří do mrazáku: K ledu nepatří brambory ani některé sýry!Listové saláty. Jak najdeme na stránkách webového magazínu utopia.de, listové saláty jsou nejlepší čerstvé.Brambory.Měkký sýr.Ovoce a zelenina bohaté na vodu.Vejce.Mléčné výrobky.Česnek.

Jak zmrazit zeleninu na polévku

Zeleninu rovnáme do mikrotenových sáčků (např. do 15 sáčků zároveň) – do každého vždy dáme odpovídající množství od jednotlivých druhů. Nebo všechnu zeleninu promícháme ve větší nádobě a směsí postupně naplníme sáčky nebo plastové nádobky. Sáčky stlačíme, abychom z nich odstranili přebytečný vzduch a zagumičkujeme.

Proč se nesmí mrazit brambory

Co nezmrazovat. Nezapomeňte, že byste neměli zamrazovat příkrm z brambor. Škroby se mrazením mění na cukry, čímž se mění i výživová hodnota potraviny. Také vzniká solanin a navíc se výrazně k horšímu mění i chuť a konzistence brambor.

V čem mrazit příkrmy

Zkušeným maminkám se osvědčila tvořítka na led – jejich malý obsah je ideální k zamrazování jednotlivých porcí. Nezapomeňte však vybrat tvořítko vyrobené z materiálu vhodného pro nejmenší děti a po naporcování příkrmu, tvořítko důkladně zabalte do uzavíratelného sáčku nebo do potravinářské folie.

V čem skladovat vývar v mrazáku

Zeleninové a masové vývary ‒ My máme vývar v mrazáku vždy, protože ho rádi využíváme při vaření. Můžete je mrazit v tvořítkách na led, v krabičkách, ale i v pevných zip sáčcích. Když z nich vymáčknete vzduch a budete vývar mrazit „naležato“, ušetříte hodně místa a bude se vám později i dobře rozmrazovat.

Proč Nemrazit brambory

Brambory

Dobrým nápadem není ani zmrazování syrových brambor. Po rozmrazení ztrácejí konzistenci a stávají se kašovitými. Kromě toho se změní jejich chuť, jsou nasládlé. Zpracované pokrmy, jakými jsou bramborové krokety nebo hranolky, lze naopak bez problémů zmrazit.

Co se stane s plechovkou v mrazáku

Pozor na explozi

Vysloveně nebezpečné je dát do mrazničky například plechovky. Plechovka totiž může prasknout nebo doslova explodovat. Totéž platí i o nápojích, které obsahují CO2. I ty mohou v mrazáku vybuchnout a napáchat tak pořádnou paseku.

Jak dlouho uchovávat zeleninu v mrazáku

U zeleniny se před zmrazením doporučuje její blanšírování, díky tomu si zachová svou chuť, barvu i strukturu a déle nám vydrží v mrazáku, udává se 10 až 12 měsíců, zatímco u nepředvařené zeleniny je tato doba pouze 3 až 5 měsíců (jak na správné zmrazování zeleniny si můžete přečíst zde: Jak správně zmrazit zeleninu).

Co se nesmí zmrazit

Do mrazáku nepatří ani potraviny s vysokým obsahem vody a soli. Kromě zeleniny jako je například okurek, nedávejte do mrazáku ani šunku a další uzeniny. Mrazit byste neměli ani přílohy jako jsou rýže, kaše či vařené brambory. Celkově se ale mražení rozhodně bát nemusíte.

Jak zpracovat brambory do mrazáku

Zatímco vařeným bramborám se v mrazničce daří dobře, syrové brambory nevydrží, proto je nejlepší je před zmrazením uvařit. Uvařené brambory, uložené v sáčku nebo vzduchotěsné nádobě vhodné pro mrazení, vydrží v mrazničce 10 až 12 měsíců. Zmrazenou bramborovou kaši je nejlepší spotřebovat do jednoho až dvou měsíců.

Jak dlouho skladovat příkrmy v mrazáku

Neskladujte je však v mrazáku příliš dlouho, doba kolem 2 měsíců se uvádí jako maximální. Kupované příkrmy můžete i po otevření skladovat v lednici po dobu 2 dnů, což bývá doba, kdy skleničku i spotřebujete (nejmenší skleničky pro miminka od ukončeného 4. měsíce mají 130 g).

Jak dlouho může být vývar v mrazáku

Příprava kostek vývaru

Můžete ho uvařit ve větším množství a zamrazit na později. V mrazáku pak vydrží až půl roku. Jakmile vývar zchladne, odstraňte z povrchu všechen ztuhlý tuk, povařte vývar, až zredukuje a zkoncentruje se, a nechte ho opět vychladnout.

Co nesmí do mrazáku

Do mrazáku nepatří ani potraviny s vysokým obsahem vody a soli. Kromě zeleniny jako je například okurek, nedávejte do mrazáku ani šunku a další uzeniny. Mrazit byste neměli ani přílohy jako jsou rýže, kaše či vařené brambory. Celkově se ale mražení rozhodně bát nemusíte.

Jak zmrazit jablka

Dokonce i jablka můžete dát do mrazáku. Jablka můžete zamrazit celá i nakrájená, se slupkou i bez slupky. Záleží jen na vás, jak je budete chtít využít. Například takový sáček oloupaných jablek nakrájených na kostičky, je pro přípravu jablkového koláče či štrúdlu jako stvořený.

Jak připravit mraženou zeleninu

Chcete-li zachovat zmrazené zelenině krásně sytou barvu, pak se vyplatí ji po přípravě v páře či blanšírování ještě krátce zchladit. U přílohové by zase teplota kuchyňské úpravy neměla přesáhnout 100 °C. Mrazenou zeleninu je třeba připravovat jako italské těstoviny, tzv. al dente, tedy na skus.

Co nepatří do mrazáku

Do mrazáku nepatří ani potraviny s vysokým obsahem vody a soli. Kromě zeleniny jako je například okurek, nedávejte do mrazáku ani šunku a další uzeniny. Mrazit byste neměli ani přílohy jako jsou rýže, kaše či vařené brambory. Celkově se ale mražení rozhodně bát nemusíte.

Jakou zeleninu Nemrazit

Ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody, například rajčata, okurky, ředkvičky, mnoho salátů, hroznové víno, všechny druhy melounů a další bobulovité a tropické ovoce, je lepší nemrazit. Po rozmrazení mají obvykle kašovitou konzistenci.

Jak skladovat vývar v mrazáku

Stačí si v pořádně velkém hrnci uvařit vývar, dobře ho ochutit a zamrazit po menších částech. "Při přípravě jídla pak můžeme takovou krabičku vyndat a případně ještě dochutit," popisuje Paulus. Drůbež nebo ryby podle něj není potřeba vařit tak dlouho. "Bílé maso a kosti jsou jemné a vyvaří se poměrně rychle.

Jak správně uchovávat potraviny v mrazáku

Na co je třeba myslet při skladování potravin v mrazničce

Teplota v mrazničce by neměla být vyšší než –18 °C. Dveře byste proto měli otvírat vždy jen na nezbytně nutnou dobu. Ideální je teplotu pravidelně kontrolovat teploměrem. Pokud jsou stěny mrazničky silně namrzlé, je nutné spotřebič odmrazit.

Jak správně zamrazit maliny

Maliny se dají také velmi snadno zamrazit a můžete si je potom skoro jako čerstvě vychutnat i v zimním období. Před tím, než malin zamrazíte, jemně je opláchněte a osušte. Plody můžete do jedné vrstvy naskládat na tác, anebo je zamrazovat ve formě drti, kterou lze následně využít jako ochucovadlo do pokrmů.