Kdy zasadit okurky do skleníku
Chcete-li si předpěstovat vlastní sazenice, je třeba s vyséváním začít už kolem 10. dubna. Parapet v obýváku k tomu není vhodný, rostlinky potřebují v noci zřetelně nižší teplotu než ve dne, jinak se vám budou takzvaně vytahovat. Pozor také na správné načasování jejich přesazení do záhonu.
Jak se opylují okurky ve skleníku
Odrůda skleníkových okurek vytváří dlouhé, chutné plody, stejně jako ty, které si koupíte na trhu. To nevyžaduje opylení. Proto se odstraňují všechny samčí květiny, abyste zabránili opylení a následnému zhořknutí plodů.
Archiv
Jak daleko od sebe sázet okurky ve skleníku
Při pěstování ve skleníku se okurky hadovky vysazují do řádků asi 120 centimetrů od sebe, mezi rostlinami nechte prostor 40 centimetrů. Napněte k nim síť nebo jinou podporu tak, aby se mohly pnout. Stejný způsob, tedy takzvané vertiko pěstování, je dobré zvolit i pro venkovní záhony.
Archiv
Jak zalévat okurky ve skleníku
Okurky též mnoho vláhy odpaří velkými listy. Ztrátu vody proto pomůže omezit vysoká vlhkost vzduchu, optimálně kolem 90 %. Ale pozor, okurky nemají rády kropení – na jejich „chlupatých“ listech se totiž voda drží dlouho a může se na nich šířit plíseň. Zalévejte je proto pouze ke kořenům, nejlépe odstátou vlažnou vodou.
Jak hluboko se sází okurky
Semínka vyséváme do hloubky 1-2 centimetry. Jakmile rostlinky vzejdou, porost protrháme. Každá okurka by měla mít rozestup 30 centimetrů.
Co se dává do skleníku
Pro pěstování ve skleníku se hodí zejména košťálová a listová zelenina, jako jsou salát a kedlubny, a také lilkovité rostliny jako jsou rajčata, lilek a papriky. Pod sklem lze ale skvěle pěstovat i bylinky, jako je bazalka, řeřicha, nebo i okurky.
Jak pestovat okurky hadovky ve skleníku
Životní prostor okurek hadovek
Skleník je uzavřený prostor, který zaručí hadovkám omezený výkyv teplot, dostatečnou vlhkost půdy, vzduchu i dostatečný přísun živin. Výsadbu provádějte vzdušnější. Vhodné je sázet dvě sazenice na metr čtvereční. Ve slunečních dnech je nutné ve skleníku větrat.
Proč žloutnou okurky ve skleníku
Okurky tedy mohou žloutnout z toho důvodu, že mají příliš vysokou teplotu. I když se jedná o rostliny, které jsou teplomilné, bude potřeba, abyste jim zajistili teplotu kolem 25 °C přes den. Z toho důvodu je důležité, abyste skleník pravidelně větrali. Noční teploty dosahující 16 až 20 °C, jsou pro okurky ideální.
Jak hluboko sázet okurky hadovky
Semena zasejte do hloubky dva centimetry, poté zahrňte zeminou. Pokud budete na záhon vysazovat sazenice, měly by být silné a zdravé. Slabé a vytáhlé zežloutnou a brzy přestanou růst. Před výsadbou také myslete na to, že jsou sazenice okurek citlivé na teplo, takže stálá teplota by neměla klesnout pod 5 °C.
Co sázet po okurkách
Na zahradě po okurkách můžete zasadit kopr, kmín, koriandr, petržel. Pohodlně si zde přijdou na své rajčata, lilky, physalis, ale i hrách, fazole, cizrna a další luštěniny. Po okurkách je přípustné vysadit kukuřici, šťovík, mátu, meduňku.
Jaké okurky do skleníku
Ve skleníku bych doporučil k pěstování hadovky, které jsou geneticky nehořké, z krátkých typů Minisprint F1, Emilie F1, středně dlouhou Formule F1 nebo dlouhou Superstar F1. U ředkviček pro letní pěstování je podstatná volba vhodné odrůdy např. Tercie nebo Kvarta, které jsou odolnější k horkým dnům.
Jaká rajčata se hodí do skleníku
Do skleníku se hodí tzv. tyčková rajčata, protože rostou do výšky. Oproti tomu keříčková rajčata se rozrůstají do šířky a je pro ně vhodnější klasický záhon s dostatkem místa.
Jak hluboko koření okurky
Semínka okurek zasaďte přímo do záhonu asi 1-2 cm hluboko a nechte mezi nimi rozestup cca 30-40 cm pro optimální růst rostlin.
Jaké hnojivo použít na okurky
Asi nejjednodušším způsobem přihnojování okurek během vegetace je použití známého a osvědčeného hnojiva Cererit. Jedná se o bezchloridové granulované hnojivo se stopovými prvky (NPK (+MgO, +S) 8-13-11 (+2, +15) s B, Cu, Mo a Zn) určené k výživě ovoce, zeleniny, chmele a okrasných rostlin.
Jak správně Zaštipovat okurky
Ideální je, když ve spodní části zbavíte rostlinu všech listů a zbyde pouze holý stonek. Také je vhodné vyštipovat zálistky za prvním listem. V případě, že má rostlina méně prostoru, nenechte zahušťovat boční šlahouny. Pokud máte dostatek místa a nemusíte rostlinu omezovat v růstu, necháme boční výhony růst.
Kdy zasadit okurky hadovky
Okurky lze předpěstovat, nebo jejich semena vysít přímo do záhonu. U výsevu je vhodné zvolit květen, a to buď v půlce či koncem měsíce. Jelikož okurky milují teplo, bude důležité, aby semena neměla dlouhodobě chladnou půdu. Pokud je vysejete do prohřáté půdy, mohou vyklíčit již za pět dní.
Co nesnáší okurky
Okurky se kromě rajčat nesnáší s bramborami, ředkvičkami, jahodami, kedlubny, kapustou, česnekem, cibulí a zelím. Nevhodnou předplodinou jsou pro okurky zmíněná rajčata, květák, zelí a růžičková kapusta.
Které plodiny se nesnášejí
Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.
Jak správně sázet rajčata do skleníku
Při výsadbě rostliny nesázíme kolmo, ale pokládáme je, aby nad zeminou ležela jen vrcholová část. Stonek zeminou zahrneme. Tak se vytvoří další kořenový systém. Větší kořenový systém čerpá víc vody a živin, rostlina díky tomu víc vyroste a má větší násadu plodů.
Jak daleko od sebe sázet rajčata ve skleníku
Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy.
Co dát pod okurky
Černá netkaná textilie. Pěstování okurek není žádná věda a jde to poměrně snadno. V našich klimatických podmínkách se okurky hadovky pěstují nejčastěji ve skleníku, ale nakládačky můžeme bez obav vysadit i ven. Aby jim ve volném záhonu bylo hezky teplo a pohodlně, podložíme je černou netkanou textilií.
Jak hnojit okurky ve skleníku
Skleníkové okurky je třeba od začátku vývoje plodů přihnojovat pravidelně jednou týdně. Nedostatek živin poznáme podle toho, že zejména mladší listy ztrácejí svou zdravou barvu. Ve většině případů je z důvodu nedostatku dusíku. Hnojíme vícesložkovým hnojivem rozmíchaným v zálivkové vodě.
Kdy Zaštipovat okurky nakládačky
V době kdy rostlina dosáhne 60 – 70 cm, odstraníme řezem všechny listy a plody do výšky 40 – 45 cm, ponecháme pouze 1,5 – 2 cm řapíku z každého odstraněného listu (prevence proti zaschnutí).
Jak se sází okurky
Sazenice můžete připravit buď do kompostovatelných květináčů, nebo do sadbovačů či jiných plastových květináčů. Semena okurek se sázejí do květináčů průměru 6 – 9 cm. Na dně musí mít dírku pro odtok přebytečné vody. Nevkládejte více než 1 semínko do květináče, protože rostliny by se "bily" a nemusí se uchytit.
Co zasadit mezi okurky
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
okurka | hrách, fazole, kopr, košťáloviny, celer, salát, cibuli, červenou řepu, chřest, fenykl, bazalku, pór |
paprika | mrkev, kedluben, okurku, rajče |
rajče | bazalku, mrkev, ředkvičku, červenou řepu, salát, cibuli, česnek, petržel, křen, pažitku |