Jak šít jemné látky?

Jak se šije hedvábí

U šifonu, hedvábí a dalších podobných látek si nechte rezervu ještě o trochu větší. Já si k té mé namyšlené spotřebě materiálu většinou přičítám ještě 15 – 40 cm, s ohledem na to, jak složitý oděv šiji. U jednodušších střihů, které se skládají jen z předních dílu, zadního a rukávů, většinou stačí 15 cm.
Archiv

Jak začistit okraje látky

Existuje několik způsobů, jak jednoduše začistit okraj výšivky. Můžeme buď konec látky roztřepit, tj. udělat malé třásně a zajisti přišitím malými stehy. Další možností je okraj látky přehnout a přišít neviditelným stehem k poslední řadě křížkových stehů nebo přímo k látce.

Jak se šije z mušelínu

Práce s mušelínem

Při šití bývá trošku „živější“ a je třeba ho korigovat. Jehly (běžné, strečové) volte o síle 70/10 až 90/14, u batistu i 60/8. U nití můžete sáhnout po hedvábné, bavlněné, syntetické či kombinaci bavlna-polyester.

Jak šít jemnou látku

U splývavých materiálů vyšší gramáže lze použít organzu střiženou šikmo. Jinak se skvěle hodí kupříkladu hedvábný či viskozový satén, případně habutaj, které mají tu výhodu, že jsou příjemné na těle, takže mohou posloužit jako podrážecí materiál a podšívka v jednom. Možná se teď ptáte, proč tedy podrážet a ne podšívat.
Archiv

Co se šije z viskózy

Viskóza se pro své vlastniti používá především pro šití letního oblečení, oblečení pro významnější příležitosti, společenské události, business oblečení a nebo se z ní šije domácí či noční oblečení. V nabídce naleznete látky překrásnými dámskými vzory, panely a v neposlední řadě i jednobarevnou viskózu.

Co ušít že saténu

Přírodní satén zůstává nákladným materiálem používaným k šití exkluzivních outfitů pro zvláštní příležitosti. Látka se používá hlavně na šití svatebních šatů, smokingů, kravat, elegantních košil nebo ozdobných aplikací. Satén, který má smíšené složení je oblíbený zase v dětských, dámských a pánských šatnících.

Jak šít ručně

Ruční stehy jsou potřebné na značení, spojování, prošívání i ke zdobení. Při šití zpravidla postupujeme zprava doleva, pouze u některých ozdobných stehů (stonkový, krokvičkový) obráceně zleva doprava. Jehlu na šití volíme dle látky a nití tak, aby tloušťka nití nebyla větší než tloušťka jehly.

Co je rolovací steh

Třínitným ROLOVANÝM stehem pak vykouzlíte okrasný lem, který se může i vlnit. Tento steh se používá především na obšití pružných materiálů jako jsou praktické šátky pro holčičky, noční košilky, sukýnky a sukně, rukávy u triček, šaty, volány a další romantické oděvy.

Jak Zehlit mušelín

Žehlení se také nemusíte bát, doporučujeme však žehlit z rubu. Vyrobeny ze 100% bavlny. Před prvním použitím doporučujeme vyprat. Mušelínové věci perte na 30°, nesušte a nebělte.

Na co je vhodny mušelín

Z mušelínu lze ušít nejen oblečení, ale i dětské plenky a zavinovací dečky, přikrývky, utěrky, povlečení, osušky a spoustu dalšího. Díky jeho savosti a prodyšnosti je vhodný zejména na letní oblečení, kdy tyto vlastnosti nejvíce oceníme.

Jak šít z úpletu

Pro šití úpletů používejte vždy speciální jehlu určenou na šití úpletu. Označenou stretch nebo ball point nebo Jersey. Jehla má kulatější špičku, která proniká mezi vlákna pleteniny a netrhá je. Máte-li k dispozici kráčející patku, určitě ji k šití úpletu použijte.

Jak Podsit saty

Šaty bych podšila asi nějakým elastickým hedvábím, nebo šikmo střiženou Karlou od Volfa. S těmi mírně pružnými látkami na podšívku letních šatů je potíž. Elastický hedvábný satén je skvělý, ale většinou hodně drahý.

Jak se žehlí satén

Povlečení z bavlněného saténu doporučujeme žehlit z rubové strany. Žehličku nastavte na program bavlna/len (žehlička se třemi puntíky). Tento program odpovídá teplotě max. do 200°C.

Jak cistit satén

Satén je velmi jemný, snadno se odírá nebo zatrhává. Proto je důležité s ním zacházet opatrně, a to i při praní. Pračku pokud možno nenastavujte na víc než 40 °C a saténové kousky dejte do ochranného pytle. Vhodnou alternativou je i chemické čištění.

Jak stehovat látku

Při stehování nikdy nešijeme do švové záložky, ale vždy šijeme pod ní. Stehy nemusí být extra drobné, ale ani ne příliš velké, pak by nám látky na sobě hezky nedržely. Ideální jsou stehy dlouhé cca 0,75 – 1 cm. Důležité je, aby u sebe byly látky hezky sestehované a nikde nám nic neplandalo ani neviselo.

Jak na stehy

Jizvu pravidelně masírujte, aby povolila a zamezilo se tvorbě nevzhledné jizvy. Nepřetěžujte jizvu – Tkáně potřebují na kvalitní zahojení přibližně 6 týdnů. Po tuto dobu vynechte silová cvičení a jiné nevhodné aktivity. Tkáň v okolí rány masírujte – Po odstranění stehů promazávejte kůži v okolí rány mastným krémem.

Co to je overlock

Overlock je označení speciálního stehu nebo šicího stroje, který sešívá a začišťuje švy (používáme pro to termín obnitkovávání). Pokud se nevypne ořezový nůž, tak šev šicí stroj ořízne, sešije a začistí v jednom kroku. Ukázka overclockového stehu se třemi nitěmi, sedm stehů na krok.

Co je Flatlock

4-jehlový, plochý, spodem i vrchem krycí flatlock. Ekonomicky výhodná verze plochého stroje pro šití fitness oblečení, termo prádla a dalších výrobků s požadavkem na plochý šev.

Jak prát mušelín

Mušelínové věci perte na 30°, nesušte a nebělte. Žehlete na nízký stupeň. Čím více jej budete prát, tím více bude mekčí. Materiál je 100% bavlna, můžete je prát na jemný program na 30°C.

Na co je vhodný mušelín

Mušelín je nejběžnější jako nebělená, nebo bílá látka, vyráběná z mykané bavlněné příze. Často se používá při výrobě vzorů pro oděvy, nebo záclony a opony, ovšem dá se použít i v čalounictví. Mušelín je prodyšný a je dobrou volbou pro oděvy v horkém, suchém klimatu.

Proč šicí stroj nedělá stehy

Při silných místech občas stroj neprovazuje (vynechává) stehy. Pomůže zvýšit přítlak patky, pokud ani to problém nevyřeší, zkuste dát silnější jehlu a případně šít ručně “kolečkem”. U softshellu se velmi často stává, že steh vynechává stehy, velmi často pomůže vyměnit standardní jehlu za stretch.

Jak šít pružné látky

Speciální stroj na šití z pružných látek se nazývá overlock. Dokonale začišťuje okraje látky a umí skvěle pracovat s elastickými materiály. Pokud však z úpletů nechcete šít denně, dobře vám poslouží i váš obyčejný šicí stroj.

Jak se šije bunda s podšívkou

Fixace podšívky u dolního okraje bundy. Z rubové strany zafixujeme okraje záložek vrchního a podšívkového materiálu k sešitým dílům vrchního materiálu. Ručním šitím přichytíme po délce předních, zadních bokových dílů a zadních středových dílů. Nezafixované zůstávají přední středové díly.

Jak se žehlí Tyl

Tyl ve vodě přílišně netřete a v žádném případě ho neždímejte silou. Nesušte ho na přímém slunci ani v sušičce. Některé druhy tylu je možné žehlit na nejnižší teplotu. Sledujte ale vždy štítek oděvu.

Jak čistit štětec

Štětiny štětce namočte do teplé vody a důkladně promněte mezi prsty, abyste odstranila největší nečistoty. Na štětiny naneste jemný dětský šampon nebo můžete štětiny položit přímo na tuhé mýdlo (ideálně přírodní a ne obyčejné) a krouživými pohyby po mýdle chvilku jezděte. Pak důkladně prsty štětiny promněte mezi prsty.