Jaký štěrk do Vsaku?

Jakou geotextilií do Vsaku

Pro vsakovací tunely doporučujeme obalit geotextilií boky a strop tunelů. Potřebnou plochu geotextilie odhadujeme cca 4m2 na jeden vsakovací tunel nebo vsakovací blok. Geotextilie se dodává v rolích 2m šíře. Proto je třeba ji objednávat v násobcích 2m2!

Jakou frakci do Vsaku

Pod vsakovací jímky je potřeba udělat 15 cm betonové podloží. Do vsakovací jímky se nasype 70cm plavenů frakce 50. Do výšky 70 cm se do výkopu dá geotextili a nasypou se plaveny, stejně jako je na obrázku níže. Prostupy v rozměrech 32, 40, 50, 75, 110, 125 nebo 160 mm jsou vytvořeny zdarma a dle přání zákazníka.

Jak daleko vsak od domu

Voda se vsakuje ve spodní části šachty. Zásady pro návrh vsakovacího zařízení ((spodí plocha = dno vsakovacích systémů): 5 m od obytných budov, které nejsou vodotesně izolované 2 m od obytných budov, které jsou vodotesně izolované

Jak vsakovat vodu

Vsakování se řeší pomocí podzemních instalací vsakovacích bloků, ze kterých se sestavují celé podzemní vsakovací galerie, kde se voda při dešti akumuluje a následně se vsakuje do podloží. Vsakovací galerie se navrhují dle velikosti odvodňované plochy a hodnoty koeficientu filtrace zeminy tzn. rychlosti vsakování.

Co dát pod štěrk

Při výstavbě terasy můžete pod štěrkový násyp položit geotextilii. Ta zabraňuje mísení zeminy s vrstvou štěrku. Geotextilie propouští vodu, dešťová závlaha se tak vsákne do podloží. Rozprostřením geotextilie pod konstrukcí zároveň omezíte růst plevele.

Jak dlouho vydrží geotextilie

Tkané textilie, které se běžně použáívají na zahradách, jsou zpravidla pevnější, odolnější a vydrží déle. Pro srovnání: životnost standardní netkaná textílie s plošnou hmotností 50 g/m² je 5–10 let; životnost tkané textilie, jejíž plošná hmotnost se pohybuje v rozmezí 90–100 g/m², vydrží na záhonech 10–15 i více let.

Jaký štěrk

Při zrnitosti 8 až 16 mm používáme drť jako betonářský štěrk, při zrnitosti 16 až 32 mm jako štěrky podkladové. Uvedené členění je základní, rozlišují se i jiná rozmezí zrnitosti drtí, například 11 až 22 mm, nebo štěrk 32 až 63 mm. Známe ale například i takzvanou štěrkodrť.

Jakou frakci štěrku

Jaký štěrk se používá do betonu

Do betonu se však používá štěrk s frakcí 4-16 mm, někdy je doporučován jemnější štěrk s frakcí 4-8 mm. Tyto vlastnosti jsou závislé především na tom, pro jaké účely má být beton použit. Nejideálnější volbou štěrku do betonu je pak obecně štěrk s frakcí 8/16.

Jak správně sbírat dešťovou vodu

Nejjednodušším řešením je postavit na zahradu nádrž na dešťovou vodu. Ideálně velký sud a ještě lépe opatřený kohoutkem a víkem. Kohoutek usnadňuje vypouštění vody do konve, víko použijete, když bude hrozit přetečení sudu. Častěji se však k zachytávání dešťové vody, nad povrchem i pod povrchem, využívá okapový systém.

Jak hluboky vsak

Obecně lze říci, že vsakování není možné u spraší, jílů a jílovitě zvětralých žul. Ideální prostředí je naopak v místě výskytu štěrků a štěrkopísků. Hluboké vsakování představují až 5 metrů hluboké vsakovací jímky, do kterých se přivádí dešťová voda. Využito může být také starých nevyužívaných studen.

Jak nakládat s dešťovou vodou

Dešťovou vodu je třeba vsakovat a vypouštět regulovaně, aby se předešlo problémům, a to zejména ve spojení s přívalovými dešti. Za tímto účelem se používají vsakovací systémy, retenční nádrže a akumulační nádrže na vodu.

Jakou fólii pod štěrk

Geotextílie se hodí pro zpevnění a výstavbu cest. Využijete je při pokládání zámkové dlažby nebo pro cesty vysypané štěrkem, zabráníte tak i prorůstání plevele, což se hodí i jako ochrana pro okrasné záhony a pod kačírek. Používá se při výstavbě jezírek nebo jako ochranná bariéra mezi bazénem a zemním podložím.

Jaká geotextilie pod štěrk

Jako podklad pro štěrk se hodí netkaná polyesterová geotextilie o gramáži 200 g/m² a více.

Co pouzit místo geotextilie

Štěpka patří mezi populární mulčovací materiály. Trvalejší štěpka nebo borovicová kůra patří mezi nejoblíbenější materiály. Na záhonech splní svůj účel, vzhledem ke své váze ale lehce udusí menší rostliny, které jimi neprorostou.

Jaká frakce štěrku do betonu

Do betonu se však používá štěrk s frakcí 4-16 mm, někdy je doporučován jemnější štěrk s frakcí 4-8 mm. Tyto vlastnosti jsou závislé především na tom, pro jaké účely má být beton použit. Nejideálnější volbou štěrku do betonu je pak obecně štěrk s frakcí 8/16.

Jaký štěrk kolem domu

Střední frakce kačírku 8/16 a velká 16/32 společně plní úkol odvodňovacích drenáží kolem budov – tzv. okapových chodníčků. Tyto větší valounky vypadají krásně i jako pokryvná plocha v zahradách, kde jsou prakticky bezúdržbové a zachovávají vlhkost v půdě.

Co do vody aby se nekazila

Tím, že vodu takzvaně hygienicky zabezpečíme, ji zároveň i zabezpečíme tak, aby nedocházelo k množení bakterií a voda se ve vodojemu nebo vodovodním řadu „nekazila“. Přidávání chloru do pitné vody je jednou z nejobvyklejších a velmi účinných metod, jak z pitné vody odstranit mikroorganismy.

Jak udržet dešťovou vodu čistou

Je nezbytné čistit nátokové filtry, hlavně po každém velkém dešti a obzvláště na podzim, kdy ve vzduchu poletuje listí. Prachové a pylové částice se ale dostanou do nádrže i přes filtry, proto doporučujeme nádrž dvakrát za rok čistit tlakovou vodou a ideálně i kartáčem ručně v nádrži.

Jak se provádí vsakovací zkouška

Vsakovací zkouška – průběh

Je tedy nutné vyhloubit v místě plánovaného zásaku zemní sondu, která se následně v několika cyklech naplní vodou a nechá vsakovat. Pro vsakování u RD a chat hloubíme sondy ruční vibrační soupravou, jejíž obrovskou výhodou je vysoká mobilita a mizivé poškození povrchu terénu.

Co je vsakovací Průleh

Průleh = mělce tvarovaná prohlubeň v terénu (povrchové vsakovací zařízení) určená k vsakování srážkové povrchové vody s krátkodobou povrchovou retencí.

Kdo platí za srážkovou vodu

Povinnost platit za odvod srážkových vod do kanalizace mají všichni majitelé nemovitostí, kromě výjimek uvedených v zákoně (viz níže).

Kam se odvádí dešťová voda

V ideálním případě by se měla dešťová voda nechat vsáknout do půdy, na kterou spadla. Pokud to není možné, povolí zákon vypouštění dešťové vody do oddělené dešťové kanalizace, v ojedinělých případech pak do stokové kanalizace.

Jak dlouho vydrzi geotextilie

Tkané textilie, které se běžně použáívají na zahradách, jsou zpravidla pevnější, odolnější a vydrží déle. Pro srovnání: životnost standardní netkaná textílie s plošnou hmotností 50 g/m² je 5–10 let; životnost tkané textilie, jejíž plošná hmotnost se pohybuje v rozmezí 90–100 g/m², vydrží na záhonech 10–15 i více let.

Proč nepoužívat netkanou textilii

Postupně dojde k utužení půdy, žížaly a další tvorové už nemají kam “cestovat” a půdu pod textilií záhy opouštějí. Z té se pak stává mrtvá ztvrdlá hmota bez humusu, ve které se rostlinám těžko koření. To se samozřejmě brzy projeví na jejich zdravotním stavu.

Jakou frakcí pod beton

Separaci betonu od zeminy zajistí podsyp těženým kamenivem (štěrk), ideálně frakce (tj. hrubosti) 16/32. Jeho zhutněním připravíme základovou půdu na zatížení konstrukcí domu.