Jak uchovat cerstvy rozmarýn?

Jak uchovat rozmarýn přes zimu

Pokud jste si nepořídili mrazuvzdorný rozmarýn (například odrůda Faust), na který také můžete v českých zahradnictvích narazit, bylinku přesaďte na zimu do květináče a přeneste domů. Aby rozmarýn přečkal zimu, potřebuje být v chladné místnosti, ale zároveň chce světlo. Pozor si dejte na přemokření kořenů, aby neuhnily.

Jak uchovat čerstvý tymián

Bylinky nejlépe usušíte, když je svážete do malého svazku, převážete provázkem a zavěsíte na vzdušné místo. Jakmile budou lístky suché, otrhejte je a uskladněte do vzduchotěsné nádoby. Moc pěkně budou vypadat třeba ve skleněných kořenkách. Takto uchované bylinky vám pro vhodné použití vydrží asi jeden rok.
Archiv

Jak uchovat čerstvou pažitku

Ideální formou uchování na zimu a horší časy je tak zamražení. Pažitku nasekáme na kousky a připravíme do formy na led spolu s vodou. Po zmrazení vyklopíme a uchováme v igelitovém sáčku. Čerstvou pažitku můžeme uchovat nejlépe ve sklenici s vodou, v lednici takhle vydrží až 5 dní.

Jak udržet čerstvou mátu

Jak uchovat lístky máty, aby byly jako čerstvé. Jsou skvělé do osvěžujících nápojů pro horké dny. Druhou možností je bylinky v celém svazku postavit do sklenice či nádoby do které nalijeme trochu vody tak, aby nebyly ponořené listy. Nádobu poté uzavřeme víčkem nebo překryjeme igelitovým sáčkem a také vložíme do lednice …
Archiv

Co potřebuje rozmarýn

Má rád slunné stanoviště, toleruje ale i stín, daří se mu v dobře propustné a spíše chudší, dobře odvodněné, ale dostatečně vlhké půdě s pH mezi 6 a 7. Potřebuje chránit před prudkým větrem, proto při pěstování v květináči na parapetu v bytě, na balkoně nebo terase se rozmarýnu bude dařit.

Jak se množí rozmarýn

Budete-li si chtít rozmarýn rozmnožit, odřízněte asi 15 cm dlouhé výhonky a odstraňte spodní listy. Výhonky potom zapíchněte do substrátu a jen mírně zalévejte. Náš tip: Vypěstujte si doma více bylinek a zkuste je i prodávat!

Jak zpracovat rozmarýn

Rozmarýn dodá neotřelou chuť salátům, nádivkám, sýrovým pokrmům nebo těstovinám. Přidává se do polévek, k zelenině, k rybám, do karbanátků, zapečených brambor a omáček i polévek. Rozmarýn je výborný k úpravě skopového, vepřového masa a divočiny. Můžete s ním dochutit dokonce i zmrzlinu.

Co s prebytkem rozmarýnu

Má dezinfekční a antiseptické účinky, povzbuzuje oběhový systém, posiluje paměť a zlepšuje soustředění. Blahodárně působí na játra a hojí namožené svaly. Čerstvý nebo sušený rozmarýn dodá pokrmu nezaměnitelnou chuť a vůni. Rozmarýn použijte k pečenému masu, do dipů, polévek, salátů apod.

Jak uchovat pažitku na zimu

Opláchnutou pažitku nechejte okapat a pak ji nadrobno pokrájejte. Nasypejte pažitku do skleničky, mírně upěchujte a zalijte olejem. Nechejte chvíli odležet, aby se olej dobře vsákl do pažitky, a potom dolijte olej až po okraj. Nakonec zavíčkujte a skladujte v lednici.

Jak zpracovat cerstvou mátu

Čerstvou mátu používáme do nádivek, marinád na maso, do mletého masa, k jehněčímu, šašlikům, luštěninám, do sýrů, pomazánek a omáček. Asi nejznámější je její použití do osvěžujících nápojů (mojito, čaj), likérů, sirupů, k výrobě dezertů a cukrovinek (zmrzlina, čokoláda, žvýkačky, bonbony).

Jak dlouho vydrží máta

Nákup a skladování Svazečky čerstvé máty klasnaté vydrží v kuchyni nebo v chladničce ve sklenici s vodou až 2 dny. Listy se dají nasekat a zmrazit v malých nádobkách nebo smíchat s trochou vody či oleje a zamrazit do kostek.

Jak se starat o rozmarýn

Rozmarýn nemá rád vlhkost

Ideální je pěstovat ho na slunném stanovišti v lehké, písčité a dobře propustné půdě. Naopak nemá rád vlhkost, zemina v květináči nesmí být přemokřená a květináč by neměl stát ve vodě. Držte se pravidla, že další zálivku rozmarýn potřebuje až tehdy, když zemina v květináči téměř vyschne.

Jak zachránit rozmarýn

Rozmarýnu se dobře daří i v květináči s půdou obohacenou kompostem a s dobrou drenáží. Během sucha ho zavlažujeme a v sezoně i přihnojujeme hnojivem na bylinky. Máme-li ho během zimy vysazený venku a uhodí silné mrazy, navrstvíme na něj slámu, listí, seno a zakryjeme starým kobercem, čímž se ho pokusíme zachránit.

Jak používat čerstvý rozmarýn

Přidává se k telecímu, jehněčímu, skopovému a drůbežímu masu, k pečeným rybám nebo do rajských omáček. Neotřelou chuť dodá salátům, nádivkám, sýrovým pokrmům nebo těstovinám. Hodí se také do bylinkového másla. Rozmarýn je důležitou součástí provensálského koření.

Jak naložit rozmarýn

Naložíme snítky rozmarýnu do extra panenského olivového oleje společně s pár kuličkami pepře. Necháme 14 odležet, občas protřepeme. Po 14 dnech máme skvělý domácí rozmarýnový olej. Olej můžete použít k dochucení těstovinových salátů, do marinády, hodí se k rybě i ke kuřecímu masu i na dochucení dušené zeleniny.

Jak zmrazit rozmarýn

Nasekané kousky bylinek lžičkou dáme do formy na led a zalijeme každé pole trochou vody. Formu dáme do lednice a necháme zmrazit. Zmrazené kostky vyklepneme a přendáme do plastových krabiček s víčkem, krabičky označíme cedulkou podle druhu bylinky.

Jak uvařit čaj z čerstvé Maty

Čerstvou mátu opereme pod vodou a osušíme jemně utěrkou. Vložíme ji do konvice nebo džbánu a zalijeme vroucí vodou. Necháme 5 minut vylouhovat a poté přidáme na kolečka nakrájený citron či limetku (nemáme-li chemicky neošetřené ovoce, vymačkáme jen šťávu a nalijeme ji do čaje).

Jak vyrobit olej z máty

Jemně nasekanou mátu vložíme do nádoby a zalijeme jedlým olejem (např. slunečnicovým či olivovým). Nádobu poté dobře uzavřeme a necháme cca 14 dnů odležet. Poté směs přecedíme do vhodných nádob a olej uchováváme na chladném místě.

Kdy se stříhá máta

Máta se dá stříhat prakticky kdykoliv během roku, takže to můžete provést pokaždé, když budete potřebovat její čerstvé lístky (typicky od června do září). Můžete přitom stříhat samostatné listy, ale i celé větvičky.

Jak často Zalívat rozmarýn

Rozmarýn není třeba příliš často zalévat, protože nesnese přílišnou vlhkost. V žádném případě by neměl stát ve vodě. Keřík zalévejte teprve tehdy, když půda v květináči zcela vyschne. Rozmarýn můžete pěstovat po celý rok, je však nutné ho na zimu přesunout do tepla.

Jak využít rozmarýn

Půl lžičky sušených či čerstvých lístků na šálek vroucí vody upravuje trávení a pomáhá při nadýmání. 75 g rozmarýnu louhujte týden v litru kvalitního bílého vína. Doporučuje se pít denně 40 až 50 ml vína, je ideální např. na nízký krevní tlak.

Na co je dobrý rozmarýnový čaj

Rozmarýnový čaj Hemani 40 g.

Pomáhá snižovat krevní tlak, nespavost, pomáhá na žaludeční potíže. Přínosy pro zdraví: Rozmarýn je sladce vonící, aromatické tonikum, které stimuluje krevní oběh. Podporuje trávení. Podporuje kognitivní funkce a paměť.

Jak Ususit Salvej

Pro sběr zvolte suché počasí, ideálně kolem poledne. Sušit můžete na stinném místě s maximální teplotou 35 °C, a to jak natrhané listy v tenké vrstvě na sítu nebo lísce, tak svázanou a zavěšenou šalvějovou nať. Bylinka si i po tomto zpracování zachovává nazelenalou, lehce šedou barvu.

Jak dlouho louhovat čerstvou mátu

Máta se nejčastěji používá ve formě nálevu. Na šálek použijeme čajovou lžičku listů nebo dvojnásobek nati. Zalijeme vřící vodou, louhujeme 15 minut. Nálev lze pít 2–3 krát denně.

Jak často se může pít mátový čaj

Jak připravit a jak často pít mátový čaj

Pokud mluvíme o mátovém čaji bez jakýchkoliv dalších bylinkových příměsí, můžete si ho ve studeném či teplém stavu vychutnat až třikrát denně v kteroukoliv denní či noční hodinu.