Jak uchovat cukety?

Co udělat z cukety na zimu

Zamrazte ji, zavařte jako zelí nebo jako cuketovou směs pod maso či na topinky. Vyzkoušejte i méně tradiční výrobky z cuket jako jsou cuketové slanečky, utopence, pikantní hořčice nebo cuketové chutney i orientální cuketa.

Jak dlouho lze skladovat cuketu

Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.
Archiv

Jak zavařit cuketu na zimu

Konzervace zavařením. Pokud máte hodně cuket nebo málo místa v mrazáku, můžete cuketu skladovat například zavařenou. Začněte tím, že ji podusíte na troše oleje, poté ji vložíte do předem vymytých sklenic, dobře je uzavřete a zavaříte po dobu alespoň 20 minut na 85 stupňů Celsia.

Jak dlouho vydrzi cuketa v mrazáku

Krabičky neplníme až úplně po okraj, necháme jim trochu místa, jelikož zmrazená cuketa zvětší pro svůj vyšší obsah vody objem. Krabička by pak mohla prasknout. Zmrazená cuketa nám vydrží 10 až 12 měsíců, to ale nebude třeba, protože další sklizeň nastane dříve.
Archiv

Jak zavařovat cukety

Cuketu vyčistíme od jader a hrubě postrouháme. Přidáme pokrájenou cibuli na kostičky a promícháme vše s cukrem, solí, kmínem a octem. Necháme asi 1/2 hod odležet a pak naplníme do sklenic a sterilujeme 30 minut při 85 °C. V zimě jen podusíme na troše sádla a můžeme hodovat.

Jak zmrazit cukety

Mrazit se dá i nakrájená

Z větších cuket odstraňte všechna semínka. Pak si vezměte ostrý nůž a dužinu nakrájejte na stejné kousky. Ty rozložte na plech vyložený pečicím papírem a vložte na několik hodin do mrazáku. Kousky cukety se nesmějí překrývat, jinak přimrznou k sobě a nebudete je moci oddělit.

Co se dá udělat z cukety

Pokud jste dosud s touto zeleninou neměli tu čest, určitě se nebojte ji poznat!Krémová cuketová polévka s ricottou ve varném mixéru.Skromné lasagne s cuketou.Cuketové muffiny s dipem.Zeleninová pánev se šafránovou rýžíCuketový salát s hořčičnou zálivkou.Cuketová kmínka.Vepřová kotleta, kuskus a grilovaná zelenina.

Jak se Zavařují cukety

Vyždímanou cuketu napěchujte do sklenic. Do každé dejte trochu cibule – stačí tak ¼ cibule, papričku nebo dvě a zalijte lákem. Ten vytvoříte smícháním vody, která vám zbyla po macerování cukety, zřejmě ještě budete muset přidat další vodu, ½ balíčku Deka, oleje, 100 gramů cukru a octa.

Jak dlouho zavařovat cukety

Špalíčky cuket naskládeje do sklenic, přidejte koření, kolečko mrkve a křenu – díky křenu budou cukety křupavé. Zalijte nálevem a sklenice víčky uzavřete. Vložte sklenice od zavařovacího hrnce tak, aby se nedotýkaly, podlijte je vodou. Zavařujte při teplotě 90 stupňů po dobu 20 minut.

Kdy může být cuketa jedovatá

Toxické látky se vyskytují hlavně v okolí stopek u starších plodů a jejich přítomnost poznáte zcela jistě podle chuti, jsou to totiž extrémně hořké látky, které dělají pokrm nepoživatelným. Sklízejte mladé a nepřezrálé kusy, nahořklé plody nejezte.

Jak nechat vypotit cuketu

Cuketu a lilek nejdříve nakrájíme na kolečka o průměru zhruba 1 cm, vykrojená kolečka poté potřeme přiměřeným množstvím soli z obou stran. Takto připravenou zeleninu necháme tzv. vypotit zhruba 30 minut. Zelenina nejen pustí přebytečnou vodu, ale i hořkost, je proto nezbytné zeleninu po „vypocení“ osušit ubrouskem.

Jak naložit cukety

Postup: Omyté, ale neoloupané cukety nakrájejte na 0,5 cm široké plátky, vyskládejte na naolejovaný plech, olejem potřete i svrchu, osolte, opepřete a dejte asi na 20 minut (nebo až jsou cukety opečené, ale stále drží tvar) péct při 190 °C.

Jak vypada Jedovata cuketa

Mají tuhé listy, pichlavé trny, žahavé chlupy nebo nepříjemné aroma. Mnoho druhů rostlin produkuje také jedovaté látky, určitě znáte například digitalin z náprstníku nebo taxin z okrasného tisu.

Jak se projevuje Otrava z cukety

Často ji však doprovází žaludeční nevolnost či průjmy. Silnější otravy se pak mohou projevovat i zvracením, halucinacemi a ztrátami vědomí. Někdy je tak nutná bezprostřední hospitalizace v nemocnici. Byly zaznamenány dokonce poměrně výjimečné případy smrtelných otrav.

Co z velké cukety

Jak využít starší přerostlou cuketu

Přerostlé cukety využijeme především do jídel, ve kterých nám její vlastnosti nevadí: Hodí se na na přípravu cuketové pomazánkové směsi na topinky, kterou si můžeme snadno zavařit na zimu. Lze ji využít na cuketovou polévku. Zpracujeme ji na cuketové zelí.

Jak dlouho nechat vyplakat cuketu

Na smažení nebo grilování se starší cukety příliš nehodí, vhodnější jsou mladé. Pokud se ale rozhodneme starší cukety přece jen využít, vždy je necháme před použitím vypotit – tzn. posolíme je z obou stran a necháme je 15 až 30 minut stát.

Proč cuketa zhořkne

Cuketa, stejně jako všechny ostatní tykvovité, je schopna akumulovat takové sloučeniny, pokud plody rostou v nepříznivých podmínkách. Když je koncentrace cucurbitacinu příliš vysoká, cuketa zhořkne. Pokud cuketa z tohoto důvodu zhořkla, pak je příští rok vysaďte tam, kde dostávají méně světla a více vláhy.

Jak využít cukety

Cuketa na všechny způsoby

V ostatních typech přípravy cuketa září! Skvěle chutná lehce orestovaná na másle nebo na oleji s troškou vody, grilovaná v troubě, na pizze nebo v omeletách. Můžete ji i hodit na grilovací pánev, nakrájet do číny nebo obalit v těstíčku a usmažit v oleji jako zeleninové chipsy.