Jak udělat dobrý prejt?

Jak dlouho se peče prejt v troubě

K masu přidáme vymačkané žemle, ochutíme utřeným česnekem, majoránkou, mletým pepřem, mletým novým kořením a solí. Dobře promícháme, vložíme do vymazaného pekáče sádlem a pečeme při 120 °C asi 1,5 hodiny, ke konci teplotu zvýšíme, aby se nám vytvořila křupavá zlatá kůrčička.
Archiv

Jak dlouho se dělá prejt

Hotový prejt rozložíme do pekáče vymazaného sádlem, vložíme do trouby vyhřáté na 150 °C a pečeme asi 40 minut. Podáváme ho s vařenými bramborami a kysaným zelím nebo s pečivem.

Jak dochutit Jelitový prejt

Koupený prejt vyjmeme z obalu, nakrájíme a vložíme do pekáčku. Můžeme opepřit a přidat majoránku a lisovaný česnek. Podlejeme a dáme do trouby péci. Jakmile se prejt rozpeče zamícháme.
Archiv

Jak udělat z jitrnice prejt

Na oleji osmažíme pokrájenou cibuli, vmícháme pokrájený prejt nebo vymačkané jitrnice, rozdrobíme vidličkou, zamícháme ( kdo chce může přidat sůl, pepř, majoránku,česnek ) a zapečeme v troubě dozlatova.

Jak se peče prejt

Vepřové plíce, srdce, ovar nebo tučný bůček uvaříme, nasekáme nebo umeleme na masovém strojku, přidáme drobně nakrájená játra, ve vývaru namočené a vyždímané žemle, všechno koření, česnek rozetřený se solí a trochu vývaru. Směs důkladně promícháme, dáme do vymaštěného pekáče a pečeme 30-45 minut.

Co se dává do prejtu

Prejt obsahuje typické koření: česnek, sůl, majoránku, mletý černý pepř, mletý zázvor a mleté nové koření. Někteří řezníci krajově nebo podle svého receptu přidávají i mletý muškátový květ, ale ten je pro někoho příliš aromatický. Na kilogram masa dáváme asi tři stroužky česneku, může být i víc, podle kvality česneku.

Co je v prejtu

Prejt je zabijačkový produkt, náplň do jitrnic a jelit. Při výrobě jelit je složený z krve a krup a uvařený je nacpán do vepřového střívka či plastové fólie. Slovo prejt v češtině bylo původně označováno, že pochází z německého slova Brei (česky: Kaše).

Jak okořenit prejt

Na pánvi rozpálíme olej, na kterém orestujeme nakrájenou cibulku. Přimícháme pokrájený prejt nebo vymačkané jitrnice a rozmělníme vidličkou. Zamícháme a ten, kdo chce, může přidat sůl, pepř, majoránku.

Jak udělat prejt na pánvi

Jemně pokrájenou cibulku osmažíme dozlatova na sádle nebo oleji. Na cibulku vymačkáme jelito (prejt) ze střívka, rozmačkáme vidličkou a necháme dobře prohřát. Pak přidáme rozšlehaná vejce, která necháme za stálého míchání srazit. Směs ochutíme solí, pepřem, česnekem a majoránkou dle chuti a podáváme.

Jak dlouho PECT prejt a kroupy

Prejt jako od řezníka recept

Pekáč dobře vymastíme sádlem, prejt zarovnáme, navrch položíme pár plátků sádla a šup do trouby na 150 stupňů. Až se na povrchu udělá kůrčička – je hotovo (cca za 20 minut).

Jak Zapect prejt

Na pánvi rozpálíme olej, na kterém orestujeme nakrájenou cibulku. Přimícháme pokrájený prejt nebo vymačkané jitrnice a rozmělníme vidličkou. Zamícháme a ten, kdo chce, může přidat sůl, pepř, majoránku. Necháme opéct.

Jak udělat zelí k prejtu

Nejprve si připravíme zelí.Do hrnce na rozehřáté sádlo dáme cibuli, zasypeme moukou a usmažíme zásmažku. Jakmile cibule s moukou začne zlátnout, odstavíme z ohně a necháme chvíli zchladnout. Poté zalijeme 100ml studené vody, promícháme a do vzniklé zásmažkové "kaše" přidáme zelí i s nálevem.

Jak se dělá zelí k prejtu

Nejprve si připravíme zelí. Do hrnce na rozehřáté sádlo dáme cibuli, zasypeme moukou a usmažíme zásmažku. Jakmile cibule s moukou začne zlátnout, odstavíme z ohně a necháme chvíli zchladnout. Poté zalijeme 100ml studené vody, promícháme a do vzniklé zásmažkové "kaše" přidáme zelí i s nálevem.

Jak se jí prejt

Opečený prejt naservírujeme na talíř, dozdobíme polníčkem a podáváme s trhankovým chlebem. Toto je tip pro ty, kterým moc nechutná klasická jitrnice, takto po opečení dostane směs úplně jinou chuť.

Jak zahustit prejt

Karbanátky z prejtu recept

Smícháme prejt s vejcem, zahustíme strouhankou a tvoříme karbanátky.

Jak dlouho smažit prejt

Teflonovou pánev lehce vymázneme sádlem a přidáme malou cibuli nakrájenou na drobné kostičky a osmažíme ji. Potom přidáme jitrnicový prejt a také ho osmažíme, stále mícháme, aby se směs nepřipalovala. Dusíme asi 10 minut.

Jak zavařit prejt

Horký jitrnicový prejt rozdělíme do sklenic, cca 3 cm pod horní okraj a ihned zavíčkujeme. Urovnáme na mřížku zavařovacího hrnce a sterilujeme po dobu 90 minut při mírném varu. Po vyjmutí necháme vychladnout a uložíme na temném a studeném místě. Před konzumací sklenice vložíme do teplé vody, necháme ohřát a vyklopíme.

Jaké maso se dává do jitrnic

Na výrobu jitrnic se používají syrová vepřová játra, uvařené tučné vepřové maso, uvařená játra a plíce, máčené housky, koření a vývar. Syrová vepřová játra najemno umeleme na masovém strojku, uvařená vepřová játra řezník nakrájí na 0,5cm kostičky.

Co se hodí k prejtu

Prejt jako od řezníka recept

Jako příloha se hodí brambory a zelí v jakékoliv úpravě, popřípadě chleba.

Jaké zelí k prejtu

Podávejte s vařenými bramborami a kysaným zelím. Tip: Vařené brambory a kysané zelí jsou nejlepší kamarádi prejtu.

Jak se Zavařuje uzené maso

Sterilace (zavařování) uzeného masa

Uzené maso sterilujeme takzvanou přerušovanou sterilací. Nejprve zavařujeme maso 1 hodinu při 100 °C. Maso pak umístíme do místnosti s pokojovou teplotou, kde ho necháme jeden den odležet. Třetí den provedeme opakovanou sterilaci – opět v trvání 1 hodiny při 100 °C.

Jaké koření se dává do jitrnic

Koření na 1 kg jitrnic:15 g třeného česneku.20 g soli.1,5 g mletého pepře.1 g majoránky.0,5 g nového kořenípůl lžičky mletého zázvoru.

Jak udělat jitrnici aby nepraskla

Když opékáte jitrnice na pánvi, stačí rozehřát pánev na střední teplotu a rozpálit na ní trochu oleje nebo sádla (tuk však nesmí být úplně horký, jen zahřátý) a na něm pak pomalu opéct jitrnice přiklopené pokličkou z obou stran do zlatohněda. Čím víc dáte tuku, tím víc zabráníte přichycení jitrnice na pánev.

Co to je prejt

Prejt je zabijačkový produkt, náplň do jitrnic a jelit. Při výrobě jelit je složený z krve a krup a uvařený je nacpán do vepřového střívka či plastové fólie. Slovo prejt v češtině bylo původně označováno, že pochází z německého slova Brei (česky: Kaše).

Co z prejtu

Podle chuti přisolíme (prejt je mírně nasládlé chuti) a podáváme společně se zelím a bramborem.