Jak udělat čerstvé fazolky?

Jak připravit čerstvé fazolky

Fazolky se dají připravit na mnoho způsobů

Lusky s okrájenými špičkami, vložíme do vařící vody, kde je necháme asi 5 minut povařit. Na pánvi zesklovatíme cibulku, popřípadě i slaninu, přidáme fazolky, dochutíme solí, pepřem a vynikající příloha je na světě.
Archiv

Jak ochutit zelené fazolky

Na vyšší pánvi rozpálíme kousek másla s kapkou oleje, přihodíme fazolky, lžičku tymiánu a začneme opékat. Když začnou měknout, cca po 7 min., osolíme je, přidáme prolisovaný česnek, promícháme, zastříkneme sojovou omáčkou a přidáme lžíci medu. Ještě chvíli promícháváme a restujeme, dokud se chutě nepropojí.
Archiv

Jak zpracovat zelené fazolky

Zatímco starší fazolové lusky je nutno déle tepelně upravovat, mladé změknou ve vroucí slané vodě velmi rychle, nebo je můžete upravit jen v páře. Poté jsou výborné například ještě za horka posypané strouhaným sýrem a zakápnuté olivovým oleje a troškou citrónů.

Jak uchovat fazolky

Tento rok jsme pár semínek fazolek zasadily a díky bohatě úrodě, kterou jsme nečekaly bylo lusků víc než dost. Proto jsem si jich několik sáčků schovala v mrazáku. Kdybyste lusky dali rovnou do mrazáku ztratí svou chuť i barvu. Když je ale krátce povaříte a následně zchladíte budou stále stejně zelené a chutné.

Jak pěstovat fazolky

Keříčkové fazole vysévejte do hnízd po tři až pět semen na vzdálenost 25 až 30 cm do hloubky 4 až 7 cm. Tyčkové fazole vysévejte 6 až 8 cm hluboko, po 6 až 8 semenech na vzdálenost 60 až 80 cm, případně výsev přizpůsobte připravené konstrukci. Vzcházení fazole urychlíte, když semena den před výsevem namočíte do vody.

Kdy se sází fazolové lusky

Fazole sázíme až přestanou přízemní mrazíky a půda je dostatečně prohřátá tj. teplota půdy okolo 10 stupňů. Sázíme zhruba od poloviny května do konce června.

Kdy sázet zelené fazolky

Fazole jsou teplomilnou zeleninou, proto s jejím pěstováním počkejte, až teploty půdy neklesnou pod 10°C, což je až začátkem května. Nevyžadují přímé hnojení organickým hnojem, pěstují se ve druhé nebo třetí trati.

Jak dlouho se vaří fazolové lusky

V hrnci přiveďte k varu silněji osolenou vodu. Vložte fazolky a povařte asi 3 až 5 minut (měly by být hezky na skus). Ihned sceďte a zchladťe ve studené vodě.

Jak dlouho se vaří zelené fazolky

V hrnci přiveďte k varu silněji osolenou vodu. Vložte fazolky a povařte asi 3 až 5 minut (měly by být hezky na skus). Ihned sceďte a zchladťe ve studené vodě.

Jak konzervovat fazolky

Fazolkové lusky nakrájíme a ve slané vodě povaříme, asi 5 minut. Do každé sklenice dáme větvičku kopru a naložíme fazolky. Z vody, ve které se fazolky vařily, odebereme potřebné množství na zalití, ochutíme octem a cukrem (množství podle vlastní chuti). Převaříme, nalijeme na fazolky a uzavřeme.

Jak daleko od sebe sadit fazole

Sázíme 3 – 6 fazolí pnoucích, zhruba 7 cm hluboko a 80 cm od sebe. Keříčkové sázíme po 3 – 4 kusech zhruba 35 cm od sebe. Fazole sázíme až přestanou přízemní mrazíky a půda je dostatečně prohřátá tj. teplota půdy okolo 10 stupňů.

Co zasadit po fazolí

Aktuality

Rostlina Prospěšní sousedé
Fazole ředkvičky okurky mrkev květák saturejka rozmarýn Keříčkové fazole se kamarádí s bramborami a popínavé s kukuřicí
Hlávkový salát mrkev ředkvička okurky rajčata
Hrášek kedlubny mrkev okurky ředkvičky
Jahody salát špenát česnek

Jak spařit fazolové lusky

Doporučení: Pokud budeme fazolové lusky po uvaření dále tepelně zpracovávat, je nutné je povařit jen krátce, stačí 3 minuty, nebo je jen blanšírovat, tedy spařit krátce horkou vodou. Fazolové lusky, když je spařujeme, nesmíme propláchnout studenou vodou, protože ji vtáhnou do sebe, čímž zvodnatí a pozbydou dobré chuti.

Jak pripravit lusky

Postup. Pokud máte čerstvé fazolky, očistěte je, šikmo překrájejte a vařte čtyři minuty v osolené vodě. Sceďte. Zmražené na minutu vsypte do hrnce s vařící osolenou vodou, pak je sceďte, propláchněte studenou vodou, nechte okapat a také překrájejte.

Jak dlouho Blansirovat fazolky

Před konzumací je fazolové lusky potřeba tepelně upravit. „Stačí je blanšírovat. Vhoďte je do vroucí vody a nechte kolem čtyř minut povařit. Pak je vlijte do cedníku a hned prolijte co nejvíce studenou vodou.

Jak smažit fazolky

Příprava: fazolky opláchneme, ještě mokré posypeme kořením dle vlastní chuti, obalíme v mouce, vejci, strouhance a smažíme dozlatova v rozpáleném oleji. Po osmažení odkládáme na ubrousek, osolíme a podáváme.

Jak dlouho zavařovat fazolky

Z vody, ve které se fazolky vařily, odebereme potřebné množství na zalití, ochutíme octem a cukrem (množství podle vlastní chuti). Převaříme, nalijeme na fazolky a uzavřeme. Sterilujeme 15 min. od bodu varu.

Jak naložit fazolky

Postup přípravy

Lusky scedíme, případně pokrájíme a narovnáme do sklenic. Přidáme kopr nebo špetku tymiánu a zalejeme nálevem. Hrdla sklenic pečlivě osušíme a uzavřeme víčky. Sklenice o obsahu 3 dl sterilujeme 25 minut při 85 °C.

Jak hluboko sázet fazole

Na sadbu bereme jen zdravé a nepoškozené fazole. Sázíme 3 – 6 fazolí pnoucích, zhruba 7 cm hluboko a 80 cm od sebe. Keříčkové sázíme po 3 – 4 kusech zhruba 35 cm od sebe. Fazole sázíme až přestanou přízemní mrazíky a půda je dostatečně prohřátá tj.

Co potřebují fazole

Fazole potřebují slunné stanoviště, ale snesou i mírný polostín. Stejně jako hrách mají fazole na kořenech nitrofilní bakterie, které na sebe vážou vzdušný dusík a obohacují tak půdu. Přesto zejména na počátku růstu požadují základní zásobu dusíku.

Jak daleko od sebe sázet fazole

Sázíme 3 – 6 fazolí pnoucích, zhruba 7 cm hluboko a 80 cm od sebe. Keříčkové sázíme po 3 – 4 kusech zhruba 35 cm od sebe. Fazole sázíme až přestanou přízemní mrazíky a půda je dostatečně prohřátá tj. teplota půdy okolo 10 stupňů.

Jak a čím hnojit fazole

Protože fazole patří mezi bobovité rostliny, které jsou schopny vázat dusík ze vzduchu, je zvláště potřeba dusíku nízká. Důležité je dobré zásobení ostatními živinami a vodou bezprostředně před kvetením a během něho. Kromě kompostu přidáváme kombinované hnojivo. Fazoli bohatě zavlažujeme, přihrnujeme, často okopáváme.

Jak dlouho vařit fazole aby nebyly jedovaté

Některé zdroje uvádějí alespoň 10 minut, což se samozřejmě týká zejména fazolových lusků, které se připravují často jen krátce. Při nedostatečné teplotě sice fazolové lusky měknou, ale obsah jedu se v nich dokonce zvyšuje. U klasických fazolí trvá vaření do měkka mnohem delší dobu a není proto problém s obsahem jedu.

Jak udělat fazolky jako přílohu

Postup. Pokud mám fazolky mražené, tak je spařím horkou vodou a osuším. V pánvi rozehřeju olivový olej a fazolky krátce orestuji a pak je pár minut dusím pod pokličkou na mírném stupni do změknutí. Ochutím česnekem, solí a pepřem.

Jak se vaří fazolové lusky

Vody použijeme tolik, aby byly fazolové lusky úplně potopené, až je do vody hodíme, vodu přivedeme k varu, osolíme, nasypeme fazolové lusky, jakmile začne voda opět naplno vařit, snížíme teplotu zdroje tepla tak, aby voda jen mírně bublala, lusky vaříme 5-6 minut, tedy jen tak dlouho, aby lusky zůstaly křupavé.