Co napadá cibuli?

Čím se stříká cibule

Do cibule a póru jsou proti některým škůdcům (např. vrtalka pórová, třásněnka, ostatní saví a žraví škůdci) povolený přípravky pro profesionální použití Calypso (pouze 1 litrové balení) nebo Danadim Progress (5 l balení), malospotřebitelská balení Decis Protech, Decis AL aj.
Archiv

Co způsobuje kroucení cibule

Odpověď: Kroucení cibulové natě způsobují larvy květilky cibulové (Delia antiqua).

Kdy se stříká cibule

Chemická ochrana

S ochranou cibule je třeba začít včas, to znamená již před výskytem prvních příznaků, a to většinou již v červnu. Podle průběhu počasí je třeba ošetření opakovat v 7 až 14 denních intervalech v závislosti na průběhu počasí a podle druhu přípravku až do fyziologické zralosti rostlin.

Co napadá pórek

Vrtalka pórová (Napomyza gymnostoma) je druh mouchy, která se specializuje na napadání rostlin rodu Allium, nejvíce tedy pórek, ale také cibuli kuchyňskou, která se pěstuje ze sazečky nebo z podzimních výsevů. Dospělé mouchy jsou velké přibližně 3-4 mm a mají štíhlé tělo s tmavým zbarvením.

Jak se zbavit Vrtalek

Přirozeným likvidátorem vrtalek je LUMEK. Pokud máte na zahradě napadené rostliny vrtalkami – Lumka si hýčkejte a nepoužívejte invazivní insekticidy, aby jste ho nezahubili.

Jaký postřik na cibuli

V místech s pravidelným výskytem se neobejdete bez chemické ochrany, kterou je třeba dělat od června a to nejlépe třikrát, tedy na začátku, v polovině a na konci měsíce. Pro tato ošetření se doporučujeme přípravek Ortiva.

Kdy zakrýt pórek

Účinnou ochranou je zakrytí póru netkanou textilií, pod kterou se moucha nedostane. Tkanina musí být zahrnutá po celém obvodu záhonu a dostatečně volná, aby neomezovala rostliny v růstu. Je třeba zakrýt výsadbu s předstihem v dubnu a červenci.

Jaký postřik na česnek

Nejčastěji se využívá postřik nebo zálivka. Nejoblíbenějším přípravkem je Karate Zeon 5 CS. Jedná se o postřikový insekticid na ochranu plodin proti savým a žravým škůdcům. Hmyz usmrcuje jako dotykový a požerový jed.

Co proti Vrtalce

Vertimec je insekticidní a akaricidní přípravek na hubení svilušek a vrtalek na okurce, paprikách, rajčeti a na hubení mery skvrnité na hrušních. Účinek: Abamectin, účinná látka přípravku Vertimec 1.8 SC, likviduje svilušky, vrtalky a mery. Jedná se o kontaktní a žaludeční jed.

Co na Květilku cibulovou

Chemická ochrana v současnosti není možná, protože nejsou autorizovány žádné přípravky proti květilce cibulové. Neautorizovaný účinek by mohly mít správně použité pyrethroidní přípravky, v našem případě insekticidy.

Co na plíseň na cibuli

Ochrana proti plísni na cibuli

Nejvhodnější dobou postřiku je začátek června a pokud jde o suchý měsíc, postačí jeden postřik. Jinak ho musíme po týdnu opakovat. Vhodným postřikem jsou fungicidy Akrobat, Bravo, Curzatem, Dithane, Kuprikol nebo Ortiva.

Co můžeme sázet po cibuli

Co lze vysadit po cibuliŘepa.Jahody.Lilek.zelí.Mrkev.Okurky.Cuketa.Dýně.

Co sázet po pórku

Pórku se skvěle daří v sousedství brokolice, zelí a celeru. Mezi vyšší zeleninou má tendenci se pěkně vytáhnout a vybělit. Dobře roste také mezi jahodami a saláty.

Čím hnojit pórek

Pór je náročný na půdu. Tu musíme před výsadbou dobře připravit, především hluboko zkypřit. Vyžaduje vlhčí, středně těžké a hluboké půdy s dostatečnou zásobou vláhy a živin. Snáší dobře hnojení uleželým chlévským hnojem, pěstovat jej proto můžeme jako následnou plodinu po raných košťálovinách, především po květáku.

Co napadá česnek

Časté choroby česneku

Jde zejména o houby Fusarium spp., Botrytis spp., Penicillium spp., Sclerotium cepivorum a v některých lokalitách pak i Helmithosporium allii. Jestliže se napadení projeví již v průběhu vegetace, listy zežloutnou, poškodí se podpučí a zredukují kořeny, rostliny postupně zvadnou a odumřou.

Čím se stříká česnek

Používat můžeme pouze schválené přípravky (např. Karate se Zeon technologií 5 CS) a to vždy v souladu s návodem. V době, kdy se na porostu česneku objeví příznaky napadení houbomilkou už je na použití postřiku pozdě.

Proč hnije cibule

Hnilobu podporuje vlhké počasí v době před a v průběhu sklizně, přehnojení dusíkem, mechanické poškození cibulí a nevhodné podmínky skladování. Sklízet by se cibule měly za suchého počasí a mechanicky co nejméně poškozeny. Výskyt krčkové hniloby podstatně ovlivňuje termín sklizně.

Jak vypadá plíseň na cibuli

Popis: Na listech a květních stvolech se tvoří světlezelené skvrny, které za vlhkého počasí pokrývá hnědošedý povlak houby. Skvrny postupně splývají a listy i stvoly se lámou, poléhají a usychají.

Jak daleko od sebe sázet cibuli

Vhodný čas pro vysazování je v první polovině března, do řádků vzdálených alespoň 25-35 cm, s hloubkou 2-3 cm. Když se objeví první listy, je třeba rostlinky prořezat, aby měly dost prostoru pro růst – vzdálenost jednotlivých cibulek by měla být alespoň 5 cm.

Co sázet vedle cukety

Ven na záhon vysaďte sazeničky v půlce května nebo v době, kdy už nehrozí přízemní mrazíky. Vysévat semena cuket lze také rovnou na záhon, ale nejdříve začátkem května, aby rostlinky neponičil mráz. Vhodnými sousedy pro cukety jsou bazalka, fazol, hrách, heřmánek, cibule, nevhodné jsou okurky.

Co sázet vedle cibule

Co zasadit vedle cibule: Mrkev Česnek Pórek Kopr Salát Hrášek Rajče Paprika Ředkvičky Červená řepaMrkev.Česnek.Pórek.Kopr.Salát.Hrášek.Rajče.Paprika.

Jak daleko od sebe rajčata

Opora: Rozhodnete-li se pro rajčata tyčková, je třeba ještě před zasazením rostlin zarazit do země opěrné kůly nebo spirálové opory o délce zhruba 1,5 metru (asi jedna třetina opory bude pod zemí) a ve vzdálenosti přibližně 60 – 70 cm od sebe.

Čím hnojit cibuli a česnek

Horticerit – hnojivo pro cibuli a česnek se používá zejména pro základní hnojení před výsadbou, ale je vhodné i pro přihnojování rostlin v průběhu vegetace. Používá se pro cibuli a česnek, lze použít i pro okrasné cibuloviny. Dávkování: Doporučená dávka hnojiva je 30-70 g/m2.

Co žere listy česneku

Mezi nejobávanějšími škůdce patří háďátko zhoubné, houbomilka česneková, květilka cibulová, vrtalka pórová a řada dalších. Rostlinná pletiva houbovatí a následně dochází k deformacím celých rostlin. Napadení se vyskytuje v ohniscích. Řapíky listů a lodyhy jsou ztlustlé a popraskané.

Jak poznat špatný česnek

Pokud se česnek začíná kazit, objevují se na něm hnědé flíčky, také může žloutnout (v tomto případě je chuť česneku ostřejší).