Jak udělat lilek na pánvi?

Jak dlouho se dělá lilek na pánvi

Ve velké pánvi rozehřejeme olivový olej a plátky lilku na něm postupně osmažíme do zlatohněda (asi 3 minuty). Necháme osušit na papírové utěrce nebo ubrousku. Pánev otřeme a poskládáme na ni osmažené plátky lilku. Můžeme je skládat tak, aby se částečně překrývaly.
Archiv

Jak správně připravit lilek

Lilek si nakrájejte na silnější kolečka, ty potřete olivovým olejem a dejte je péct do trouby na 180 stupňů. Jakmile je lilek měkký, vyndejte jej z trouby, kolečka pokrájejte na nudličky a dejte ho osmahnout do pánve na oleji. Přidejte koření a česnek a promíchejte.
Archiv

Jak dlouho se Restuje lilek

Rozehřejte rostlinný olej ve velkém nebo wok pánvi na středně vysokou teplotu. Lilek restujte 5 až 10 minut, dokud není měkký a nezačne hnědnout.

Proč nechat vypotit lilek

Lilek se před úpravou často prosoloval a nechával “vypotit” v cedníku, aby se zbavil nahořklé příchuti. Dnešní odrůdy lilku už však většinou nahořklé nejsou a před úpravami typu grilování nebo pečení v troubě není nutné je předem nijak upravovat.
ArchivPodobné

Jaké koření na lilek

Sedm druhů koření, které se v receptu zmiňují, je orientální směs, jejíž složení se může mírně lišit, podle toho, koho se zeptáte. My vycházíme z varianty nové koření, černý pepř, skořice, hřebíček, zázvor, muškátový oříšek a višeň mahalebka.

Čím ochutit lilek

Postup: Lilky očistěte, propíchejte vidličkou, pokapejte trochou oleje a pečte v troubě na 200 stupňů tak 30 minut, než bude měkké. Poté je vyndejte a až trochu vychladnou, oloupejte je a lžící vydlabejte dužinu. V misce je rozmačkejte vidličkou, přidejte jogurt, olivový olej, česnek a citrónovou šťávu. Dochuťte solí.

Jak se smaží lilek

Lilky oloupeme, podélně nakrájíme na plátky (cca 1,5 cm silné ), osolíme a necháme "vypotit". Lilky pustí vodu a odstraní se případná hořkost. Nejlépe je plátky rozložit na sítko, aby tekutina mohla hned odkapat. Potom je osušíme, obalíme v klasickém trojobalu a osmažíme.

Jak se jí lilek

Většina vitaminů a minerálních látek je obsažena přímo ve slupce a těsně pod ní, proto by se lilek vždy měl konzumovat včetně slupky. Lilek se nesmí jíst syrový! Obsahuje totiž alkaloidy typické pro lilkovité rostliny (například solanin), které by při konzumaci syrového lilku mohly způsobit nevolnost a zažívací potíže.

Kdy je lilek jedovatý

Upozornění: Syrové lilky jsou nepoživatelné, chutnají spíše fádně, ale hlavně obsahují jedovatý alkaloid solanin, který se vyskytuje také v bramborových klíčcích a v nezralých rajčatech, což může vést k žaludečním a střevním potížím. Lilky by se proto měly vždy tepelně upravit, abychom dosáhly zneškodnění solaninu.

Jak ochutit lilek

Ochucení na rozdíl od postupu dodržovat nemusíte. V základní verzi stačí lilek osolit a rozmíchat s olivovým olejem. Tahini, česnek a jogurt ale chuť posouvají dál a příjemně ji zakulacují a zvýrazňují zároveň.

Co se dá udělat z lilku

Výtečné recepty s lilkem! Pochutnají si vegani, vegetariáni i masožravci. Inspirujte se⭐ Zapečený plněný lilek se žampiony.⭐ Pečený lilek s česnekem.⭐ Lilek s mletým masem.⭐ Ajvar z pečeného lilku a paprik.⭐ Zapečený lilek se sýrem a rajčaty.⭐ Lilek na grilu.⭐ Lilková pomazánka.⭐ Lilek s bylinkami.

Jak se peče lilek

Postup přípravy

Lilek omyjeme a podélně rozpůlíme. Do dužiny uděláme zářezy, abychom neprořízli spodní slupku. Do jednotlivých zářezů vložíme tenké plátky oloupaného česneku, osolíme, opepříme, pokapeme olivovým olejem a pečeme v troubě na 200°C přibližně hodinu (30 min. přikryté alobalem, poté odkryté).