Jak se zbavit mechu bez chemie
Chcete-li se vyhnout chemii, můžete zkusit mech odstranit mechanicky, ať už ručním nebo motorovým vertikulátorem. Ten „vyčeše“ nejen mech, ale i plevel a zbytky odumřelých rostlin. Vůbec nejlepší způsob, jak s mechem bojovat, je ale zabránit tomu, aby se vám na zahradě objevil.
Kdy sbírat mech
Mech by se měl sbírat ve vegetačním období. V lese tedy nechte mechy, které žloutnou. Samotná stabilizace spočívá v přípravě stabilizačního roztoku v poměru 1 dílu glycerinu a 2 dílů vody, která by měla mít okolo 50 – 60 stupňů. Mech ponoříme do tohoto roztoku tak, aby byly ponořené všechny kořeny.
Jak dlouho vydrží mech
Nepotřebuje údržbu. Mech nevyžaduje žádnou údržbu ani sluneční světlo. Mech si zachovává svoje vlastnosti, nebude vadnout a nevyžaduje vodu. Takto vydrží více jak 7 let.
Jak využít mech
Způsoby a limity použití mechů
Používal se na těsnění dřevěných staveb či člunů. Řada mechů se používala v lidovém léčitelství. Dnes se kromě kuriózních využití, jako je například výroba whiskey, mechy používají v aranžování a interiérovém květinářství a mají nezastupitelné místo v japonském zahradním umění.
Co ničí mech
Účinné je například rozhodit zelenou skalici (síran železnatý) v dávce 5 kg/100 m2. Železo je sice stopovým prvkem pro rostliny, mechy jej však nesnášejí. Na trhu jsou také protimechové přípravky pod názvem Antimech.
Kdy Vápnit zahradu proti mechu
Kdy se má trávník vápnit
Vápnění můžete provádět mimo vegetační období. To znamená buď brzy na jaře, kdy už roztál sníh, ale tráva ještě nezačala růst (únor/březen), nebo na podzim, kdy traviny naopak růst přestávají (říjen/listopad). Pokud je to ale možné, zvolte si raději podzim.
Jak sbírat mech
Samotná stabilizace mechu začíná přípravou stabilizačního roztoku v poměru 1 dílu glycerinu a 2 dílů vody, která by měla mít okolo 50-60 stupňů. Mech poté ponoříme do tohoto roztoku tak, aby byly ponořené všechny kořeny. Takto ponořené mechy přesuňte na světlé místo a nechte 7-15 dní.
Kde vzít mech
Pro tyto účely si jej můžete zakoupit ve specializovaných prodejnách, kde seženete přírodní kousky, ale také uměle vyrobené. Sbírání mechu jen tak venku v lese je zakázané, tudíž se o to nepokoušejte. Ačkoliv les ke sběru přímo svádí, jedná se o čin, za nějž můžete klidně dostat pokutu ve výši až 10 000 Kč.
Čím se lepí mech
Pokud jste se rozhodli vytvořit kombinovanou mechovou stěnu z více druhů mechů, ideálním řešením je kombinovat i oba druhy lepidel – větší kusy plochého mechu nebo kopečků můžete lepit na rozetřené lepidlo na větší ploše a na vyplnění mezer a finální úpravy obrazu můžete použít tavnou pistoli.
Jak ošetřit mech
Samotná stabilizace mechu začíná přípravou stabilizačního roztoku v poměru 1 dílu glycerinu a 2 dílů vody, která by měla mít okolo 50-60 stupňů. Mech poté ponoříme do tohoto roztoku tak, aby byly ponořené všechny kořeny. Takto ponořené mechy přesuňte na světlé místo a nechte 7-15 dní.
Kdy davat stop mech
Návod k použití mech stop
Přípravek MechStop aplikujeme na jaře rovnoměrným rozhozem na suchý trávník v množství 100–140 g na 1m². Ideální je aby alespoň 24 hodin po aplikaci nepršelo. Mech v ošetřeném trávníku se během několik dní vysuší a uhyne. Potom ho můžeme z trávníku snadno odstranit.
Co je nejlepší na mech
Jaké přípravky a jak fungují
Co se hubení mechů v trávníku týče, dobře obstály i produkty Floria Mech Stop, Biopon Mech Stop, Grass Forestina Proti mechu a Cheminova Mogeton 25 WP nebo Forestina Zelená skalice. Všechno jsou to přípravky krystalické.
Co nesnáší mech
Mechy nesnášejí zásaditost a hodně živin, vápenatá hnojiva jsou tedy pro ne silným nepřítelem. Dobré je hnojit například ledkem vápenatým, pozor však na správné použití. S mechem umí zatočit i speciální hnojiva založená na správném poměru dusíku a železa.
Jaké vápno proti mechu
Mechu se nezbavíte nikdy. Lze jej omezit např. změnou reakce půdy z kyselé na zásaditou. To se provádí posypem dolomitickým vápencem nebo hašeným vápnem, ideálně na podzim, kdy je dost vláhy, aby se vápno rozpustilo.
Jak dlouho vydrží mechový obraz
Ideální teplota místnosti je od 5 do 30°C a vlhkost okolo 60% může životnost mechu i prodloužit. A naopak při vlhkosti nižší než 50% se může mírně zkrátit. V případě, že je obraz zavěšen mimo přímé sluneční nebo umělé světlo a nepřijde do kontaktu s vodou, jeho životnost je cca 4-5 let.
Jak často zalévat mech
Zalévání mechu
Po prvním vysazení je vhodné mech každé 2-3 týdny zalévat. Používejte jemný tlak vody, abyste svůj mechový koberec neposouvali nebo dokonce nepoškodili. Tmavě zelená barva mechu nebo jeho nerovnoměrné pokrytí je známkou přelévání. Poté udržujte mech vlhký.
Jak uchytit mech
Na břidlici či jinou podložku umístěte trochu mechu. Obvažte jej silonovým vlascem. Takto vypadá mech po vložení do akvária: Po šesti týdnech růstu vypadá, díky své schopnosti táhnout se za světlem, jako trávník.
Jak použít zelenou Skalici na mech
K odstranění mechu v trávníku rozmíchejte zelenou skalici v normální konvi na zalévání a postižená místa zalévejte s kropítkem. Dostatečné množství kapaliny zajistí, že mech zčerná ještě týž den. Běžné postřikovače nejsou na aplikaci moc vhodné, zřejmě malé množství kapaliny.
Co odstraní mech
Schůdnější je proto kombinace alkoholu (100 ml) s octem (500 ml) a kyselinou citronovou (3 lžíce). Spolehlivě na mech funguje i vápno rozpuštěné ve vodě. Mech totiž roste v kyselém prostředí a vápno je zásadité. V případě použití octu byste měli vědět, že jeho aplikaci je nutné několikrát opakovat.
Jak se zbavit mechu na zámkové dlažbě
Mechu v zámkové dlažbě se můžete zbavit i dřevěným popelem. Obsahuje totiž směs fosforu, draslíku a hořčíku. Jednoduše dlažbu posypte a počkejte, než se mech udusí. Pokud se vydáte touto cestou, nezapomeňte, že stačí málo a popel zašpiní co může.
Jak se starat o mechový obraz
Návod k údržbě: Mech nepotřebuje péči běžné rostliny, jen je třeba mu zajistit vlhkost ovzduší 40% – 60% – to je klíčové! Pokud si nejste jisti, můžete si pořídit zvlhčovač vzduchu, který prospěje nejen obrazu, ale i vám (běžně využívané domácnosti obvykle splňují vlhkost tím, že perete, vaříte, větráte).
Jak zachovat mech
Samotná stabilizace mechu začíná přípravou stabilizačního roztoku v poměru 1 dílu glycerinu a 2 dílů vody, která by měla mít okolo 50-60 stupňů. Mech poté ponoříme do tohoto roztoku tak, aby byly ponořené všechny kořeny. Takto ponořené mechy přesuňte na světlé místo a nechte 7-15 dní.
Jakou půdu potrebuje mech
Mech preferuje kyselé nebo na živiny chudé půdy.
A ta se právě často vyskytuje v kyselých a chudých, zhutněných půdách nebo na kameni. Díky absenci kořenů mechy nečerpají živiny ani výživu ze substrátů, na kterých rostou.
Kde se daří mechu
Kde se nejlépe daří mechu a co roste na půdách alkalických, kyselých, suchých a písčitých, jílovitých, zhutněných, hlinitých a zamokřených, půdách s vysokým obsahem dusíku, půdách chudých a nebo bohatých na živiny a půdách s vysokým či nízkým obsahem draslíku či vápníku.
Jaká Skalice na mech
Modrá skalice – obsahuje síran měďnatý, který se účinně používá při boji s mechem například na střeše či chodníku. Další využití má například při likvidaci řas v bazénu nebo v odstranění houbových chorob na dřevě.