Jak ukotvit zahradní altán
Způsobů jak ukotvit zahradní altán je hned několik. Dalšími hojně používanými kotvícími prvky jsou také betonové patky. Ty se dají použít do většiny terénů a představují tak nejuniverzálnější ukotvení, jaké lze na trhu sehnat. Kotvení pomocí betonových patek je velmi účinné, ale také pracné.
Jak hluboko ukotvit pergolu
Ukotvení pergoly do betonu
Výkop provádíme vždy do hloubky minimálně půl metru. Na lehkých půdách, které mohou být částečně nestabilní, zvláště pokud jsou v podloží kamenité, pak výkop vyhloubíme až jeden metr hluboko.
Jak ukotvit pergolu do terasy
Nejčastějším způsobem, jak pergolu připevnit k domu, je instalace příčného ráhna, které k fasádě připevníte pomocí chemických vrutů a závitových tyčí. Konkrétně proces vypadá tak, že do fasády vyvrtáte dostatečně dlouhé vrty, které vyplníte chemickou maltou.
Archiv
Jak upevnit pergolu do zdi
Ke kotvení pergoly do zdi domu se nejčastěji používá nosného ráhna, které se k fasádě připevní pomocí chemické kotvy a závitových tyčí. Na konce tyčí se pak připevní nosné ráhno neboli vazník a k němu se pak připevní pergola.
Archiv
Jak ukotvit plechový domek
K tomu se používá často kotevní sada obsahující vruty do stěny, kotevní patky a hmoždinky do betonového podkladu. V terénu je zapotřebí vytvořit jámu, která se následně vyplní štěrkem. Po vybetonování je betonová deska vysoká zhruba 10-15 cm.
Jak ukotvit plechovy domek
V tomto případě se domek připevňuje přímo do země pomocí kotev, ke kterým je na obou stranách domku upevněné lanko vedené pod jeho střechou. Tento způsob ukotvení domku je vhodný především pro krytá a závětrná místa a využívá se pro plechové i plastové domky.
Jak ukotvit trámy do betonu
Pokud potřebujete kotevní patky přidělat k již vytvrzenému betonu, používají se buď stavitelné patky pilířů nebo trámové botky, které se přidělají k betonu většinou pomocí ocelových kotev. Samostatnou kategorii potom tvoří tzv. zemní vruty, které se zašroubují přímo do země.
Jak ukotvit patky na pergolu
Pro betonové patky totiž bude potřeba vykopat v zemi dostatečně hluboké otvory. Do vzniklých jam se pak umístí podlahové úchyty a ty se pak zalijí beton. Následuje jednodenní pauza, během níž se nechá beton zatvrdnout a teprve pak se do připravených podlahových úchytů zasadí stojky/sloupky zahradní pergoly.
Jak ukotvit pergolu do zamkove dlazby
Pergolu je možné ukotvit také do betonu nebo zámkové dlažby, a to s pomocí speciální podlahové úchytky K301. Úchyt má tvar písmene U a připevňuje se k podkladu pomocí hmoždinek. Do účka pak zasadíte sloupek pergoly. Povrch musí být zcela rovný a pevný, aby se časem nezačal viklat pod tíhou pergoly.
Jak upevnit pátku do betonu
Patky s deskou jsou vhodné k připevnění k již hotovým betonovým podkladům. Použijeme k tomu čtyři ocelové svorníkové kotvy o průměru 10 milimetrů. Do vytvrdnutého betonu můžeme zakotvit i patku s trnem, ale je pro něj potřeba vyvrtat odpovídající otvor a vyplnit ho chemickou maltou, což je poněkud dražší řešení.
Jak ukotvit trám do zdi
Kotvení dřevěných trámů do zdiva
Vyberte si z naší nabídky trámovou botku, která bude odpovídat rozměrům trámu, jež chcete ukotvit. V jednotlivých otvorech stačí botku připevnit kvalitním spojovacím materiálem, např. vruty do dřeva s plochou hlavou, které nebudou vyčnívat nad povrch.
Jaký podklad pod zahradní domek
Betonová deska je nejvhodnější řešení pod zahradní domky.
Deska by neměla přesahovat přes vnější půdorysné rozměry dřevostavby. Důvodem přesné desky je zamezení zatékání dešťové vody pod dřevostavbu. Rovinu desky překontroluje vodováhou. Odklon od roviny nesmí být větší než 5 mm na 1 m délky (0,5%).
Na co položit zahradní domek
Nejvhodnějším podkladem je betonová deska, zámková dlažba nebo samonosný rošt. „Betonová deska „Deska o tloušťce 10–15 cm má mít vnitřní ocelovou výztuž a stát na štěrkovém podkladu v nezámrzné hloubce. Její výhodou je trvanlivost, ovšem domek zůstane na místě takřka navěky,“ vysvětluje Klička.
Jak ukotvit plastový domek
V tomto případě se domek připevňuje přímo do země pomocí kotev, ke kterým je na obou stranách domku upevněné lanko vedené pod jeho střechou. Tento způsob ukotvení domku je vhodný především pro krytá a závětrná místa a využívá se pro plechové i plastové domky.
Jak ukotvit trám
Pro připevnění dřevěných trámů je vrut opatřen hned deseti otvory. Vrut je opatřen kuželovým závitem. Tento zaručuje velmi pevné ukotvení. Jak jsem popsal výše, jedná se vlastně o velký šroub.
Jak hlubokou patku na pergolu
Hloubka založení betonové patky musí být v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní terénu. Můžeme použít i betonové ztracené bednění, ze kterého v rýze vyskládáme sloupek, který vybetonujeme betonem. Použít můžeme i plastového kanalizačního KG trubky, které je k dostání ve velikosti od 100 do 500 mm.
Jak spojit trámy na pergole
U dřevostaveb, krovů, pergol a všude tam, kde na sebe navazuje dřevěná konstrukce, se pro rovinné spoje používají spojovací desky. Spojovací desky slouží ke spojování jednotlivých prvků dřevěných konstrukcí konvexními hřebíky nebo svorníky. Spojovací desky mají různé tvary (např.
Jak hluboko betonovat patky
Betonování doporučujeme provádět do nezámrzné hloubky (80 cm a více), aby nedošlo k popraskání betonu. Beton je třeba dostatečně zhutnit a nechat vytvrdnout bez toho, abychom zabetonovanou patku mechanicky namáhali.
Jak ukotvit trámy
Ukotvení trámů je precizní práce, kterou nelze ošidit. K tomu, aby ukotvení trámů bylo bezpečné a přesné je k dispozici mnoho typů ukotvení. Jde například o patky trámu nebo kotvy na krovy. Komponenty pro ukotvení trámů vybírejte podle šířky, délky, tloušťky a poštu otvorů.
Co dát na střechu zahradního domku
V poslední době se na střechy zahradních domků používá i plechová střešní krytina. Je lehká, ale běžný kutil si ji na zahradní domek už sám nepoloží, protože potřebuje i speciální nářadí, které doma běžně nemá. Plechová krytina se vyrábí buď jako profilovaná, falcovaná, nebo jako maloformátová šablona.
Jak hluboké základy pod zahradní domek
V terénu vytvořte jámu 150 – 200 mm hlubokou. Okraje jámy osaďte obrubníky a vyplňte štěrkem. Vrstvy štěrku řádně zhutněte, aby bylo podloží stabilní. Je nutné, aby chata stála min.
Jakou strechu na Zahradni domek
Asfaltové střešní šindele jsou jednoznačně nejpoužívanější střešní krytinou na pergoly a zahradní domky. Zároveň se hojně používají jako střešní krytina na garážová stání. A není se čemu divit – jejich pokládku zvládne i šikovný kutil, jsou lehké, a dobře odolávají povětrnostním vlivům.
Jakou podlahu do zahradního domku
Nejvhodnějším podkladem je betonová deska, zámková dlažba nebo samonosný rošt. „Ideální tloušťka by měla být 10-15 cm, navíc s vnitřní ocelovou výztuží. Deska by měla stát na štěrkovém podkladu v nezámrzné hloubce.
Co dát pod zahradní domek
Betonová deska je nejvhodnější řešení pod zahradní domky.
Deska by neměla přesahovat přes vnější půdorysné rozměry dřevostavby. Důvodem přesné desky je zamezení zatékání dešťové vody pod dřevostavbu. Rovinu desky překontroluje vodováhou. Odklon od roviny nesmí být větší než 5 mm na 1 m délky (0,5%).
Jak kotvit do země
Zemní vrut se jednoduše zašroubuje do země a to bez použití mechanizace. Zemní vrut, jak jeho název napovídá, je velký dutý šroub, který se montuje přímo do země. Montáž lze přirovnat k zašroubování klasického vrutu do dřeva. Na trhu je spoustu různých typů a druhů zemních vrutů.