Co pod skleník
Nejvhodnějším podkladem pod jakýkoli skleník je betonový základ. Není podmínkou, aby byl vždy do nezámrzné hloubky. Zvláště pod menší skleníky stačí vybetonovat cca do hloubky 30-40 cm pod terén a cca 10 cm nad zem.
Archiv
Co na dno skleníku
Na dno byste měli umístit alespoň deseticentimetrovou vrstvu kvalitního hnoje – ideální je koňský, ale stejně tak dobře poslouží i kravský či králičí. Na hnůj dejte přibližně 10-15 cm vrstvu shrabaného, již povadlého listí (vyhněte se ale listí z ořešáku, které je kyselé), zavadlé posekané trávy nebo slámy.
Archiv
Jak izolovat skleník
Nejoblíbenější řešení jsou polyetylenové folie s bublinkami. je vhodné vybrat si silnější folii s hrubšími bublinkami, které propouští méně světla, ale dokonale izolují teplo. Bublinkovou folii lze kdykoliv sundat a využít ji jiným způsobem. Bublinková folie se vyrábí dvouvrstvá nebo třívrstvá.
Jak utěsnit skleník
K utěsnění desek se nejčastěji používají těsnicí ventilační pásky nebo neutrální silikon na plasty. Setkat se můžete také s ukončovacím profilem, ten ovšem není možné u většiny skleníku kvůli konstrukčnímu řešení namontovat.
Archiv
Jak zasklít skleník
Sklo výborně propouští světlo, také teplo, takže není vhodné pro vytápěné skleníky. Alternativou může být plexisklo, které je odolné proti nárazu, má nízkou hmotnost. Nevýhodou je vyšší cena než u skla. V současné době se na zasklívání skleníků často používají pružné a nerozbitné polykarbonátové desky.
Jak hluboké základy na skleník
Nezbytná velikost základů se řídí podle velikosti skleníku. Zde se jedná o variantu 196 × 256 cm, takže základ má vnější rozměr 210 × 270 cm. Základ potřebuje i malá nástavba pařeniště. Doporučená hloubka základů je v našich zeměpisných šířkách minimálně 60 cm, v mrazivějších oblastech raději 80 cm.
Co a kdy sazet do skleníku
S výsadbou sazeniček pro jistotu počkejte až po květnových mrazících (12. – 14. května). Pokud máte skleník dobře zajištěný proti mrazu, můžete vysadit předpěstované sazenice rajčat.
Kdy dát hnůj do skleníku
Hnojení ve skleníku
Ideální je koňský hnůj, zahřívá půdu, aplikujeme ho tedy spíše na jaře, kdy půda potřebuje vyhřát, ale pokud ho máme k dispozici na podzim, použijeme ho. Ani prasečí hnůj skleníkovou půdu neurazí, ale jeho nevýhodou je, že půdu nezahřeje. Opravdu je ale důležité, aby hnůj byl proleželý a ne čerstvý.
Kdy použít sirnou svíci ve skleníku
Sirná svíce do skleníku: lze použít i k dezinfekci skleníku před vysazením nebo vysetím.
Jak ochladit skleník
Zavřete okna
Nechat okna otevřená můžete i večer po setmění a klidně po celou noc. Jen pozor na světlo přitahující hmyz – do místností, kde potřebujete větrat při rozsvíceném světle, raději pořiďte sítě do oken. Brzy ráno vyvětrejte pomocí průvanu – vzduch se díky rychlému proudění ochladí nejlépe.
Jaký silikon na skleník
K lepení, tmelení a spárování polykarbonátových konstrukcí (skleníků, pařenišť, zastřešení bazénů) a zasklívání skel do dřevěných, plastových, ocelových a hliníkových rámů je optimální tzv. neutrální silikon.
Jaký polykarbonát do skleníků
Dvoustěnné polykarbonátové desky AkyVer® 2W (dříve S2F) v tloušťkách 4, 6 a 8 mm jsou nejjednodušší a nejpoužívanější typy dutinkových polykarbonátových desek používaných při stavbě polykarbonátového skleníku. Díky velkému prostupu světla se výborně hodí pro zasklení světlíků a pařenišť.
Čím lepit sklo do skleníku
Na to stačí i obyčejný silikon pro klempíře. Ten snáší sluníčko v pohodě.
Jak řezat ztracené bednění
Tvárnice nejsou určeny pro použití bez betonového zmonolitnění. Na každé paletě je několik na polovinu dělitelných tvárnic pro zachování vazby zdiva při vytvoření ostění a rohů. Řezání tvárnic se provádí úhlovou bruskou nebo stolní pilou s kotoučem pro řezání betonu.
Jaké ztracené bednění na skleník
Nejlepším řešením je určitě ztracené bednění. Tyto duté tvárnice se vyrábějí v různých rozměrech a práce s nimi je rychlá a poměrně lehká. Hloubka základu je vždy otázkou místních podmínek.
Jak správně sázet rajčata do skleníku
Skleník je obvykle na slunném místě, ale pokud bude slunce příliš, mohlo by sazeničky spálit. Sázíme do cca 25 cm a ideální je dát přímo k rostlině také hnůj, nebo kompost. Před zasazením rostlinky zastřihněte a nechte jen horní listy. Do zeminy se zasazuje kořenový bal a rostlina až na nejvyšší listy.
Čím hnojit ve skleníku
Zatímco na podzim můžeme do skleníku použít i proleželý chlévský hnůj, na jaře lze aplikovat už jen hnůj koňský, který se v půdě rozkládá mnohem rychleji. V chladnějších měsících na začátku pěstební sezóny je rovněž výhodná vysoká výhřevnost koňského hnoje.
Jak často měnit hlínu ve skleníku
Do skleníku můžete přestěhovat truhlíkové rostliny. Je také ideální čas na výměnu půdy. Ta by měla ve skleníku proběhnout alespoň jednou za pět let. Pokud půdu letos neměníte, zapracujte do ní kompost.
Jakou hlínu dát do skleníku
Pokud není moc kvalitní, je dobré vybrat zeminu do hloubky cca 40 cm, dolů navézt cca 10 cm kvalitního hnoje. Nejlepší samořejmě od koní, podobně však poslouží i od skotu či např. králíků. Na hnůj je dobré dát vrstvu shrabaného listí, případně slímy.
Kdy dezinfikovat skleník
Ideální dobou, kdy připravit skleník na novou sezonu, je konec podzimu. Pokud jste to nestihli, není nic ztraceno. Ještě v únoru máte dost času udělat vše potřebné, aby se vaše budoucí úroda vydařila. Zásadní je důkladná dezinfekce celého skleníku.
Jak hoří sirná svíce
Použití: svíce se vloží do nehořlavé nádoby a zapálí se od horní části (svíce nemá klasický knot, zapalujeme zápalkami, zapalovačem). Svíce při hoření teče, proto je nutné uložení do nehořlavé nádoby k zachycení síry. Místnost nebo prostor po zapálení svíce ihned opustíme a uzavřeme!
Jak upravit okolí skleníku
Jestliže má okolí skleníku vypadat dobře, bude třeba nejprve odstranit polorozpadlý zahradní přístřešek i sušák na prádlo. Trávník kolem nahradí cihlová terasa s protiskluzovou úpravou. Stačí ji položit na vrstvu jemného štěrku a drenáž vytvořenou z hrubého kameniva.
Jakou barvu na sklenik
Jako velmi kvalitní základní barvu na opískovaný podklad můžete použít epoxidovou dvousložkovou antikorozní barvu S2305 Epolex barva zinková epoxidová s vysokým obsahem zinku ( zinkový sprej není vhodným základem pod všechny druhy dalších nátěrů).
Jak tmelit skleník
K opravě či stavbě skleníku je rovněž určen tzv. střešní bitumenový tmel, který najde využití také při opravě rozbité šindelové střechy, vyplnění spár a puklin na komíně či opravě děravého okapu. Vytvrzený tmel je odolný vůči UV záření, trvalé vlhkosti a povrchovému tření a tlaku.
Jak dlouho vydrží polykarbonátový skleník
Polykarbonátový skleník vydrží běžně 15–20 let. Ani polykarbonát není nezničitelný.