Jak upravit ryzec smrkový?

Jak připravit ryzec smrkový

Ryzec smrkový a pravý v octě je naopak delikatesa a mezi houbaři vyhledávaný pro svoji pikantní kořeněnou chuť i tyto 2 druhy jsou výborné, jen opečené na sucho nebo na sádle, oleji i grilované obdobně jako syrovinky, ale chuťově se syrovinkám takto upraveným nevyrovnají.
Archiv

Jak upravit ryzec pravý

Ideální kulinářská úprava je ryzce jednoduše osolit, okmínovat a opéct přímo na plotně buď na sucho, nebo na tuku, másle či sádle. Dají se též potřít různými marinádami z koření a bylinek a upravit na grilu. Ryzec smrkový je delikatesa ve sladkokyselém nálevu připraveném z octa.
Archiv

Jak upravit houbu ryzec

Dužnina na řezu mrkvově červenající a má kořenitou pikantní chuť a ovocnou vůni. Tento druh je vynikající zavařený v octovém nálevu. Klobouky jsou výtečné pečené nebo grilované, dělá se z nich i falešná račí polévka, dají se použít i do směsí. Na smaženici není tento ryzec moc vhodný, přebije totiž chuť ostatních hub.

Který ryzec je jedlý

U nás roste několik desítek druhů ryzců – představíme ty jedlé. Asi nejčastěji sbírané ryzce jsou ty s mlékem oranžovým – ryzec smrkový a borový, vzácně lze nalézt i jim podobný ryzec jedlový, ten se však vyskytuje častěji v některých slovenských lokalitách.

Jak dlouho se smazi ryzec

Pozor – klobouky smažíme v oleji vždy lupeny vzhůru, zachovají se tak veškeré esence. Houby zpočátku pustí poměrně mnoho vody, smažíme je tak dlouho, dokud doslova takzvaně nechrastí. Pokrm je mimořádně chutný a má charakteristickou a unikátní vůni.

Jak konzervovat ryzce

Jak zavařit ryzce

Vařte je nejdéle tři minuty. Ryzce vyjměte z vody pomocí síta a nechte je vychladnout. Po vychladnutí vložte ryzce do čistých lahví a zalijte je vlastním osvědčeným sladkokyselým nálevem. Lahve pevně uzavřete a sterilizujte při teplotě 90 °C po dobu přibližně deseti minut.

Jak vypadá ryzec pravý

Klobouk má v průměru 4–12 cm, zprvu je nízce klenutý, později plochý až nálevkovitý. Zbarven je červeně oranžově až vínově s tmavšími soustřednými kruhy, stářím místy ve skvrnách zelená. Povrch je lepkavý s ostrým a dlouho podvinutým okrajem. Lupeny jsou křehké, červeně oranžové, poraněním zelenají.

Jak se pozná ryzec smrkový

Ryzec smrkový a ryzec kravský

Má oranžový klobouk s tmavými kruhy, starší houby mají na klobouku zelené fleky. Chuť má kořennou, nejlepší je upečený na kmínu či naložený do octa. Ryzec kravský je na klobouku nápadně chlupatý, načervenalý a se světlejšími pruhy. Může být široký až 13 centimetrů.

Jak se pozná ryzec pravý

Klobouk ryzce pravého má oranžovou barvu, v níž nejsou patrné zelené tóny (ty jsou charakteristické pro ryzec smrkový, který je také jedlý). Ryzec syrovinka je ryšavě hnědo červený a nejedlý ryzec kravský má hnědo růžový klobouk. Na jeho okraji spatříte chloupky, které připomínají vlnu.

Jak správně smažit houby

Houby očistíme, otřeme a nakrájíme na větší a mírně tlusté plátky. Potom je osolíme. Když mírně zvlhnou, obalíme je v mouce, vejci a strouhance. Smažíme v rozehřátém oleji dozlatova.

Jak uchovat ryzce na zimu

Kromě tradičního sušení je můžete blanšírované zamrazit, zavařit, naložit do octa, usušit v soli, nebo využít mléčného kvašení. Nejstarší způsob, jak houby uchovávat, je sušení.

Kdy roste ryzec

Roste roztroušeně v létě a počátkem podzimu v listnatých, smíšených i jehličnatých lesích pod duby, buky, habry, borovicemi, smrky, atd. Kdo ji najde, neměl by si nechat ujít ochutnání této velmi dobré jedlé houby.

Jak vypadá ryzec syrovinka

Popis. Má žlutooranžový až hnědý klobouk, na jeho dolní straně jsou bílé, posléze žlutavé lupeny. Při poranění roní bílé lepkavé mléko. Dužnina i mléko jsou, obzvláště ve stáří, nápadné značně aromatickou vůní, jež je obvykle charakterisována jako slanečková.

Co se nesmí jíst na houby

Ve skutečnosti neexistují žádná pravidla, která by určovala, co můžeme nebo naopak nesmíme jíst na houby, obecně je ale doporučováno, vyvarovat se mléka, které by v kombinaci s houbami u jedinců s citlivějším trávením mohlo způsobit zažívací potíže.

Jak upravit houby na smaženici

Jak připravit smaženici z hub

Houby očistíme a nakrájíme na menší kousky. Na troše oleje orestujeme v pánvi na kostičky pokrájenou cibuli s trochou soli. Po pár minutách přidáme houby, posypeme kmínem a necháme restovat.

Jak uchovat smrze

Pro ochucení omáčky pro několik porcí klidně vystačíte i se 100 g smržů (což asi 10 plodnic). V lednici vydrží v papírovém pytlíku jen několik dní. Smrže se dají zmrazit, ale je to spíš škoda. Sušené smrže přijdou o část textury, zato si ale perfektně uchovají svoje aroma.

Kde roste ryzec smrkový

Ryzec smrkový roste jen místy hojněji od srpna do listopadu v jehličnatých a smíšených lesích, někdy hromadně, vždy pod mladšími smrky a jalovci, často v trávě nebo mechu.

Jak dlouho se dusí houby na smaženici

Pod pokličkou při mírné teplotě houby dusíme asi 20 minut, hlídáme je a případně dolijeme horkou vodu. Po ochutnání by houby neměly "vrzat" mezi zuby. Přebytečnou vodu vyvaříme už bez pokličky, nesléváme, protože bychom se tím připravili o chuť.

Jak dlouho se musí smažit houby

Pokud hřibovitá houba při krájení modrá, jsou to takzvaní „modráci“, například hřib koloděj, kovář nebo hřib satan. Pak dbám na důkladnou tepelnou úpravu pokrmu, neboť vysokou teplotou se přítomné toxiny rozpadnou. To znamená v tomto případě minimálně 15 minut smažit, vařit a vždy tyto houby krájet na malé kousky.

Jak dlouho se vaří houby na smaženici

Obecně jsou houby těžce stravitelné a musíme je vařit 20 minut až půl hodiny, na smažení stačí trochu kratší doba. Na klasickou smaženici nejprve osmahneme cibulku, na ni přidáme houby a rozklepnutá vejce dáváme až na podušené houby. Pak vaříme (smažíme) už jen tak dlouho, dokud vejce neztuhnou do požadované hutnosti.

Jak upravit smrže

Smrže se jako většina hub hodí také k připravě omáčky k různým druhům masa. Deset očištěných smržů uvařte v osolené vodě. Do připravené světlé jíšky přilijte vývar a dobře povařte. Vmíchejte na malé kousky nasekané vařené smrže, osolte opepřete a zakapejte citronovou šťávou.

Jak dlouho roste Smrž

Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.

Jak usušit smrže

Sušené houby jsou nejvoňavější. Po očištění je nakrájíme na tenké plátky, rozprostřeme je na podnos nebo plech na pečení a necháme je usušit na vzdušném místě, v sušičce nebo při 60 °C v troubě, přitom necháme dvířka trouby trochu otevřená. Sušené houby ukládáme do dobře uzavíratelných skleníc.

Kdy a kde rostou smrže

Smrže rostou od dubna do poloviny května, výjimečně až do začátku června. Najít je můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, v lužních lesích, na loukách, v křovinách, na skládkách dřeva, rumištích, v parcích, zahradách i v loňské mulčovací kůře.

V jakých lesích roste smrž

Smrž obecný je jarní houba. Roste od dubna do května, někdy už i v březnu. Upřednostňuje okraje lesů a cest, listnaté háje, luhy, louky, zahrady, parky, ale i méně tradiční houbové lokality jako jsou zavážky, sklady dříví či hromady odpadků a popele. Smrž obecný je nejpočetnějším zástupcem rodu smrž v Česku.