Jak upravovat borovici?

Jak upravit borovici

Úprava tvaru borovice spočívá především ve zkrácení jarních výhonů (tzv. svíček), ze kterých se později vyvinou nové jehlice. Nové výhony je potřeba zakrátit, aby jednotlivé “obláčky” měly v budoucnu neustále z povrchu hladký a hustý tvar. Nejvíce záleží na načasování úpravy tvaru borovice.
Archiv

Jak rychle rostou borovice

Borovice lesní (Pinus sylvestris) roste velmi rychle. Výšky 200 cm může dosáhnout, a to od semínka, i za 7 roků.

Kdy se stříhá borovice

Jehličnaté stromy

Týká se to převážně mladých výhonků, odumřelé větve můžete odstranit kdykoliv. Mezi oblíbené jehličnaté stromy patří borovice. Tu doporučujeme řezat co nejtěsněji u kmene, ideálně od listopadu do začátku března.
Archiv

Jak se opyluje borovice

Opyluje se větrosnubně (pomocí větru). Stanoviště: Borovici se daří na suchých až mokrých písčitých, rašelinových, hlinitých nebo skalnatých půdách. Výskyt: Roste po celé Evropě a Asii. Je pěstována na některých částech Severní Ameriky.

Jak zalévat borovici

Vlhká hlína by se zalévat neměla, jinak by se rostlina mohla utopit. Zalévejte pouze suchou hlínu, která nedrží pohromadě a drolí se. Na podzim je třeba borovici zalévat více, aby neuschla, což se může stát zejména v případě, že strom očekává suché období. Sazenice je třeba chránit i před zvířaty.

Kdy Zaštipovat borovice

Zvláštním typem tvarové úpravy je zaštipování borovic. To provádíme podle aktuálního počastí a také podle typu stanoviště, obvykle však termínově v průběhu měsíce května. Rozhodujícím faktorem, kdy s vyštipováním začít, je vždy stav vyrašených výhonků.

Jak dlouho žije borovice

Semenáčky mají první jehlice posazené jednotlivě, záhy se ale objevují ve svazečcích po dvou. V mládí roste borovice zpravidla velmi rychle. Dožívá se stáří 300 až 350 (mimořádně i více) let.

Jak zalévat borovice

Vlhká hlína by se zalévat neměla, jinak by se rostlina mohla utopit. Zalévejte pouze suchou hlínu, která nedrží pohromadě a drolí se. Na podzim je třeba borovici zalévat více, aby neuschla, což se může stát zejména v případě, že strom očekává suché období. Sazenice je třeba chránit i před zvířaty.

Jak stříhat borovice

Pokud chceme borovice zaštipovat, je nejvhodnější začít už u menších stromků. jak moc – výhony zakracujeme podle potřeby, pro zpomalení růstu stačí zkrácení výhonu o třetinu až polovinu. Zkrácením výhonu až o 2/3 dosáhneme významného zpomalení růstu. Úplné vylomení zastaví růst daným směrem.

Kde se vyskytuje borovice kleč a jak je přizpůsobena těmto podmínkám

Vyžaduje slunečné polohy, v polostínu trpí. Preferuje propustné půdy, nesnáší zamokření na rozdíl od podobného druhu Pinus uncinata. Množení řízky, semeny. Nesnáší moc dobře suchý vzduch, bývá poškozována suchem během kolísajících jarních teplot (fyziologická sypavka), trpí také houbovými chorobami.

Co zasadit pod borovici

V blízkosti jehličnanů se dobře daří například vřesovištním rostlinám. Při jejich výsadbě do výsadbových jam přidejte rašelinu nebo substrát určený přímo pro tuto skupinu rostlin. Vřesoviště ovšem vyžaduje zcela odlišný přístup.

Co se hodí k borovici

Kromě skalek tuto borovici rádi vysazujeme do vřesovišť, rašelinišť, menších nádob, na střešní zahrady nebo na problematická stanoviště. Většina klečí má během roku tmavě zelené jehlice, jejichž odstín se již nemění. Výjimkou je Pinus mugo ´Winter Gold´, která v zimě zlátne.

Jak se Zaštipují borovice

Jak zaštipovat borovice

Chcete-li zpomalit růst borovice, zaštípněte výhonky o jednu třetinu až jednu polovinu. Výhonky ulamujte rukou – nepoužívejte nůž ani nůžky. (Pouze při velkém množství rostlin je lepší použít velké zastřihovací nůžky, například nůžky na tvarování živých plotů, což výrazně urychlí práci.)

Jak tvarovat stromy

S řezem musíte začít brzy, v době kdy jsou stříhané výhonky ještě měkké, nevyzrálé. Zásah do dřeviny by neměl být drastický. Staré dřevnaté větvičky půjdou stříhat výrazně hůře a nemusejí obrůst! Střih je nutno během roku alespoň jedenkrát opakovat – záleží vždy na tom jak vaše rostlina přirůstá.

Jakou borovici do zahrady

V půdách se zásaditou reakcí se bude dařit například jen tisu, borovici černé nebo smrku omorice (Picea omorika). Ideální jsou mírně vlhké půdy, ne však přemokřené. Vyšší půdní vlhkost snese jen borovice bahenní (Pinus uncinata) nebo borovice vejmutovka (Pinus strobus).

Jak je vysoká borovice

Borovice lesní je 15–25, někdy až 40 m vysoký strom se zpravidla přímým kmenem, který je u starších jedinců větvený až v horní čtvrtině.

Jak omladit borovicí

Pokud chceme borovice zaštipovat, je nejvhodnější začít už u menších stromků. jak moc – výhony zakracujeme podle potřeby, pro zpomalení růstu stačí zkrácení výhonu o třetinu až polovinu. Zkrácením výhonu až o 2/3 dosáhneme významného zpomalení růstu.

Kdy stříhat borovici kleč

Zvláštním typem tvarové úpravy je zaštipování borovic. To provádíme podle aktuálního počastí a také podle typu stanoviště, obvykle však termínově v průběhu měsíce května.

Jak pěstovat borovici kleč

Borovice kleč se hodí i do malých zahrad. Velkou výhodou borovice kleče je její plasticita, co se podmínek týče. Vyhovuje jí slunné a vysýchavé stanoviště stejně dobře jako podmáčená půda s obsahem rašeliny. Daří se jí na slunci či polostínu, kultivary se zlatými jehlicemi jsou na světlo náročnější než ty se zelenými.

Kdy sázet borovice

Prostokořenné jeličnany (borovice, smrk, jedle) je lepší sázet až v jarních měsících. Na rozdíl od listnatých stromů na podzim a v zimě již nekoření. Proto snáze přes zimu umrznou.

Jakou zeminu pro borovici

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Miluje slunné stanoviště, stinné stanoviště rostlině nesvědčí.
Voda: Rostlina snáší sušší půdu lépe nežli přemokření.
Množení: Množení je možné semeny do pařeniště, jednodušší je však koupit kvalitní rostlinu. Kultivary lze množit roubováním.
Zemina: písčitá půda

Jak roste borovice

Borovice lesní (Pinus sylvestris) roste jako blesk. Výšky dvou metrů klidně dosáhne, a to od semínka, i za sedm roků. Borovice černá (Pinus nigra) roste trochu pomaleji, dvoumetrové výšky dosáhne zhruba o rok později, zhruba za 8 roků.

Kdy řezat Břízy

Optimální dobou pro řez opadavých stromů je polovina léta. V této době lze řezat břízy a javory, které na jaře sají mízu, a také kaštany a ořešáky, které jsou náchylné na klejotok. Třešně a švestky, které jsou rovněž náchylné na klejotok, je také vhodné řezat v polovině léta.

Kdy Zastrihnout dub

Nejlepší doba je většinou mezi květnem a koncem září, když má strom plno listí. „Rány“, které způsobíte odstraněním větví, se v tuto dobu proto hojí nejrychleji, protože proudění mízy je v tuto dobu optimální. Existuje však několik výjimek: Hlavové stromy (jako vrba, dub, topol): listopad – únor (jednou za pět let).

Jak rozmnožit borovici

U jehličnanů, jako jsou borovice, smrky či jedle, bychom měli odebírat řízky ze stromů starých od čtyř do sedmi let. Řízky by měly být tvrdé, nicméně ne úplně dřevnaté. Totéž platí i pro výhonky tisu. Takové řízky odebíráme z výhonů starých zhruba rok, tedy aby byly dřevité, ale přesto stále pružné.