Jak urychlit klíčení rajčat?

Jak dlouho klíčí semena rajčat

Ideální teplota pro klíčení paprik a rajčat je mezi 25 a 30 stupni Celsia, při této teplotě uvidíte výsledky po týdnu. Pro srovnání, při 15 stupních paprika klíčí 25 dní a rajče dva týdny. Při nižší teplotě paprika nevzejde vůbec, rajče až za 40 dní.
Archiv

Jak na klíčení semínek rajčat

Jestliže je vyséváme do sadbovačů (ze kterých se snáze přesazuje) můžeme je naplnit zcela, vytvořit drobné důlky či zářezy, semena do nich vložit a zahrnout. Semena rajčat nejrychleji vyklíčí při teplotě 25 °C, později příliš vysoká teplota vhodná není, a měla by klesnout na 15 – 20 °C.
Archiv

Jak získat semena rajčat

Vyjímání semen

Plod rajčete rozřízneme příčně a malou lžičkou semínka vyjmeme, pokud možno bez dužiny, jen se šťávou. U velkých rajčat můžeme udělat postupně více řezů. Jednodušeji lze rozřízlý plod zmáčknout prsty a vytékající šťávu se semeny opatrně zachytit do kompotové skleničky nebo kelímku.

Kdy začít pěstovat rajčata ze semínek

Semena rajčat se vysévají přibližně v půli března, aby do poloviny května vyrostly v silné sazenice. Z únorových výsevů bývají sazenice zbytečně přerostlé. Pozdější dubnové a květnové výsevy jsou možné, ale zpožďují sklizeň.

Jak urychlit klíčení

Nálev z přesličky rolní díky obsahu křemíku vydatně posiluje klíčící rostliny a před výsevem se hodí se na všechna semena zeleniny i letniček. Kopřivová, pampelišková nebo kozlíková lázeň prospívá hlavně semenům rajčat a paprik, protože účinně změkčuje povrch semen, a usnadňuje tak klíčení.

Kdy začnou plodit rajčata

Na slunném stanovišti ve skleníku, kde slunce pálí celý den, jsou již na konci srpna rajčata téměř sklizena, jakmile však máme polostín, byť by byl způsoben čímkoli, nebo rajčata pěstujeme na venkovním stanovišti a neřku-li opět v polostínu, začíná jejich intenzivnější sklizeň až od začátku do poloviny srpna a plody …

Jak zesílit sazenice rajčat

Proto se natahují ke zdroji. Podobně, přehuštěné sazenice se vytahují ke světlu ve vzájemném konkurenčním boji o zdroj energie. Zredukovat vytahování lze buď rozsázením sazenic dál od sebe, případně jejich přemístěním do skleníku či pařeniště, kde je světla dost. Nebo snížením teploty směrem k 18°C.

Jak sbírat semínka

Semena sbíráme vždy jen ze zdravých, dobře vyvinutých rostlin, které dají vznik kvalitnímu potomstvu. Ke sběru použijeme papír stočený do kornoutu, jehož spodní část zajistíme tak, aby semínka nepropadla, a rostlinou nad ním zatřeseme nebo semena uvolníme lehkým mnutím mezi prsty.

Jak se suší semínka z paprik

Po vybrání správných plodů plod opatrně rozkrojíme a semena z něj vyjmeme, ve většině případů již nemusíme semena dodatečně čistit. Poté semena rozprostřeme na síto/pečící papír a pozvolně sušíme při pokojové teplotě.

Kdy nejpozději zasadit rajčata

S výsadbou předpěstovaných sazenic rajčat na venkovní záhon příliš nespěchejte. Počkejte, až pominou poslední jarní mrazíky. Ideální dobou pro venkovní výsadbu je druhá polovina května po třech ledových mužích. V okamžiku výsadby by měla teplota půdy dosahovat minimálně 10 stupňů Celsia.

Jak velký květináč na rajčata

Při pěstování rajčat v květináčích je důležité, aby byl květináč dostatečně velký. Rajčata mají hluboké kořeny a potřebují prostor. Květináč by měl mít průměr 30-40 cm a objem alespoň 15 litrů pro jednu rostlinu rajčete.

Jak dlouho Macet semena

Máčení trvá přibližně jeden až dva dny. Semena by měla být celou dobu zcela ponořená pod vodou. Jde o to, aby nasála vodu a nastartovalo se u nich klíčení. Vyset do země bychom je ale měli dříve, než klíček prorazí obalem semínka.

Jak poznat klíčící semena

Drobná semena uložíme na savý nebo filtrační papír, který jsme nejdříve rozložili na vlhký písek či plochý talíř s trochou vody. Nádobu se semeny je dobré přikrýt sklem nebo fólií. Klíčivost vyhodnocujeme, jakmile klíčky dosáhnou několika milimetrů. Při 75% klíčivosti považujeme osivo za bezvadné.

Co potřebují rajčata

Rajčata potřebují hodně sluníčka, hodně světla. Zaléváme vždy pod rostlinu, nikdy nezaléváme na list. Pokud máme možnost, třeba při pěstování rajčat na terase, rostlinku dát pod stříšku, je to vhodné, protože mnohem méně trpí na houbové choroby a plísně.

Jak mít silné sazenice rajčat

Sazeničky zužitkují vše, zbytky se, na rozdíl od venkovního použití, nevyplavují do spodních vod. Při vhodném počasí lze již v dubnu sazenice, přesazené ze sadbovače či misky do větších nádob, přemístit do skleníku (nesmí však zmrznout) nebo chladnější místnosti k oknu. Porostou pomaleji, ale budou silné a košaté.

Jak často zalévat sazenice rajčat

8) Sazenice zalévejte 2 – 3 x týdně. Mezi jednotlivými zálivkami nechte substrát v květináči částečně proschnout, pouze tak dosáhnete silné sazenice se zdravými kořeny. Trvalé provlhčení substrátu má často za následek odehnívání kořenů.

Jak získat semínka řeřichy

Zraje obvykle v červenci, rostliny při zrání zasychají a semena se vybarvují, začínají žloutnout a hnědnout. Při sklizni osiva opatrně odstřiháme zahradními nůžkami celé rostliny u země, nebo je požneme srpem a svážeme do menších snopků. Zavěsíme je k doschnutí pod střechu.

Jak získat semínka z špenátu

U mangoldu a špenátu můžeme sbírat semínka z květů. Pokud pro ně máme vyhrazené stejné místo několik let, necháme je vykvést a následně vysemenit. Nejsnáze se získávají semínka z paprik, rajčat a okurek. Semínka je poměrně snadné získat.

Proč se sází papriky po dvou

Dvě rostliny si tak poskytnou navzájem oporu. Ač je paprika světlomilující rostlina, dvě koruny lépe ochrání plody před úžehem v období intenzívního slunečního svitu a ty se tak nepřehřívají a mohou pokračovat v růstu.

Jak sbírat semínka z muškátů

Semena sbíráme vždy jen ze zdravých, dobře vyvinutých rostlin, které dají vznik kvalitnímu potomstvu. Ke sběru použijeme papír stočený do kornoutu, jehož spodní část zajistíme tak, aby semínka nepropadla, a rostlinou nad ním zatřeseme nebo semena uvolníme lehkým mnutím mezi prsty.

Co nemaji rády rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách. Naopak růst a chuť rajčat nám vylepší bazalka (bazalku mají jinak rády i okurky a tykve).

Čím se hnojí rajčata

Rajčata vyžadují hnojení ještě před samotnou výsadbou. Ideální je hluboké zrytí záhonu na podzim a přihnojení organickým hnojivem (hnůj, kompost, nebo HNOJÍK). Přihnojování pak pokračuje i během růstu rajčat. První přihnojení by mělo být do týdne od výsadby.

Co nejrychleji klíčí

Co nakličovat

Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice.

Jak dlouho vydrží semena

Úplně nejdéle vydrží semena zmražená při teplotě -18°C. Tak se skladují v genových bankách. Zmražená semena většiny druhů vydrží přinejmenším deset let, některá ale i přes dvacet let.

Kde nejlépe pěstovat rajčata

výběr stanoviště a úprava půdy: rajčatům se nejlépe daří na místech vystavených celý den slunci a chráněných před studenými větry. Půdu mají mít hlubokou, nejlépe středně těžkou, bohatou na živiny a teplou. Na jaře týden před výsadbou pohnojíme půdu kravským nebo slepičím hnojem (nejlépe granulovaným).