Jak vařit řapíkatý celer?

Jak dlouho se vaří řapíkatý celer

Nejlepším způsobem, jak vařit řapíkatý celer, aby se nerozvařil, je pomalé dušení.Vyskládejte jednotlivými žebry dno pánve nebo hrnce, osolte, opepřete a přidejte asi 2 polévkové lžíce másla a hrnek vody.Zakryjte pokličkou a na mírném plameni vařte 30 minut.
Archiv

Co se dá udělat z řapíkatého celeru

Kousky syrového řapíkatého celeru lze namáčet do dipů a pomazánek, přidat ho do zeleninového salátu nebo smoothie (i smoothie na podporu hubnutí). Lze z něj vyrobit i pesto: rozmixujete ho s česnekem, olejem a třeba vlašskými ořechy.
Archiv

Jak se upravuje řapíkatý celer

Nejméně pracná a nejrychlejší úprava celeru se obejde i bez odstraňování vláken. Řapíky stačí dobře umýt a nakrájet příčně nebo šikmo na tenké plátky. Vlákna se tím přeruší a v jídle pak nejsou vůbec poznat. Pokud máte dobrou mandolínu, je to hotové za pár minut.
Archiv

Jak se loupe řapíkatý celer

Řapíkatý celer je totiž dosti křehký a má tendenci se lámat, navíc má spoustu zákoutí, do kterých se jen škrabkou nedostanete. V první řadě tedy odkrojte spodní část, díky které řapíky drží pospolu, pak je přelomte napůl, což povede k tomu, že vlákna slupky snadno rukou sloupnete.

Jak se vaří celer

Dobře omytý celer vložíme do osolené a okyselené vody a vaříme jej 20 – 40 minut podle velikosti. Uvařený celer zchladíme, oloupeme a nakrájíme na nudličky nebo na kostičky. Podáváme s holandskou omáčkou či s vařenou majonézou. Můžeme jej přidávat i do zeleninových a bramborových salátů.

Jak usušit řapíkatý celer

Celer řádně očistěte a omyjte. Stonky poklaďte do zapékací mísy, posolte a opepřete. Na celer rozmístěte sušená rajčata, zalijte trochou oleje, ve kterém jsou rajčata naložená, přisypte sýr Gran Moravia a dejte do horkovzdušné trouby na 200 stupňů Celsia na 20 minut zapékat.

Co připravit z celeru

Dá se z něj udělat pyré, použijete ho směle i do pomazánek nebo ho schováte do karbanátků. Možná by vás ani nenapadlo, že z celeru můžete upéct třeba sušenky a pochutnat si na něm k odpolední kávě. Celer má nasládlou chuť, proto se dobře kombinuje s ovocnou chutí v salátech.

Na co je dobrý celer

Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu. Je důležitým zdrojem antioxidantů. Prospívá cévám, snižuje cholesterol a podporuje práci žlučníku, zbavuje tělo škodlivin, pomáhá při zácpě. Šťáva z celeru chrání ledviny i žlučník před tvorbou kamenů.

Jak jíst celer

Tuto kořenovou zeleninu můžete využít mnoha způsoby, od celerového řízku po waldorfský salát. Celer lze konzumovat vařený nebo syrový. U některých odrůd dužina vystavená působení vzduchu mírně zhnědne. Tomu můžete zabránit několika kapkami citronové šťávy nebo octa.

Jak se dělá celerová pomazánka

Celer a mrkev, opláchneme a na jemném struhadle nastrouháme do mísy. Přidáme majonézu, bílý jogurt a také trošku soli a pepře a přimícháme také čerstvé bylinky, které dodají chuť a hlavně dodají do jinak ne příliš výrazné pomazánky barvu. Přidáme také najemno nastrouhaný sýr – například goudu nebo čedar.

Jak je zdravý celer

Řapíky a listy celeru nabízejí vitamín A, kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin. Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu.

Co s natí od celeru

Celerová a petrželová nať

Natě celeru a petržele se uchovávají běžně. Lze je nasušit, zamrazit, udělat z nich pesto. Pokud je však chceme uchovávat čerstvé, pak oddělíme od kořenové části, dobře umyjeme a dáme do lednice do sítka, které umístíme do hrnce. Tam se mi to osvědčilo nejlépe.

Proč pít řapíkatý celer

Řapíkatý celer má hodně vlákniny, prospěšné pro zdravou funkci střev. Díky antioxidačním a protizánětlivým látkám, které obsahuje, nabízí ochranu téměř celému trávicímu traktu. Pravidelným pitím celerové šťávy prospějete svému zažívání, vyčistíte játra a pomůžete si i od nepříjemného nadýmání nebo pálení žáhy.

Na co je zdravý celer

Řapíky a listy celeru nabízejí vitamín A, kořeny jsou bohatým zdrojem vitamínů B1, B2, B6 a C, dále draslíku, kyseliny listové, hořčíku, vápníku, železa, fosforu, sodíku a mnoha aminokyselin. Tato miříkovitá zelenina má protizánětlivé účinky, pomáhá mimo jiné likvidovat záněty v trávicím traktu.

Co udělat z celeru

Vychutnejte si recepty z celeru v 10 různých variantách, které vás ohromí! Která bude ta vaše TOP⭐ Celerová polévka s krutony.⭐ Pyré z celeru a pečeného česneku.⭐ Celerové řízky.⭐ Pečený a nakládaný celer se sweet chilli dresinkem.⭐ Celerový dip se špenátem a artyčoky.⭐ Celerové hranolky.⭐ Salát z jablek a celeru.

Jak zdravý je řapíkatý celer

Díky vysokému obsahu vody je řapíkatý celer velmi nízkokalorickou zeleninou. Pro lidské tělo jsou obzvláště cenné vitaminy skupiny B (mezi nimi i biotin a kyselina pantothenová) a také vitamin A.