Jak vybrat velikost navijáku?

Jak vybrat správný naviják

Několik tipů pro výběr navijákuNaviják vybírejte podle toho, jaký typ rybolovu preferujete. Jiný naviják se hodí na přívlač, jiný pro lov kaprů.Důležité jsou parametry vybraného navijáku.Správně odhadněte své schopnosti. Ne každý naviják je vhodný např. pro začátečníky.
Archiv

Jakou velikost navijáku na kapry

Na plavanou, přívlač a feeder používáme nejčastěji navijáky velikosti 1000-4000 (10-40). Na položenou volíme spíše větší velikosti a to 5000 – 14000. Pro lov sumců pak buďto multiplikátory, nebo k lovu sumců přizpůsobené, robustní smekací navijáky o velikostech 6000 a větší.
Archiv

Jak velký naviják na přívlač

UL přívlač, pstruh, okoun: velikost 2500 – 3000. Lehčí přívlač, větší pstruh, větší okoun apod.: velikost 3000. Střední přívlač, candát, běžné štiky apod.: velikost 4000. Těžší přívlač, daleké hody, štiky na větší nástrahy, sumci: velikost 5000 – 6000.
Archiv

Jak vybrat naviják na auto

Tažná síla

Obvykle je na bubnu navinuto více vrstev lana. Na první vrstvu je nejnižší převod a tím vyvine naviják i největší sílu. Při rozhodnutí jakou minimální tažnou sílu zvolit, vynásobíme celkovou hmotnost vozidla číslem 1,5. Například pro auto vážící dvě tuny, je minimální doporučená tažná síla navijáku 3 tuny.

Jak správně nastavit brzdu na navijáku

Zadní brzda navijáku se reguluje pomocí matice umístěné na spodní straně navijáku. Zadní brzda navijáku se povoluje doleva a utahuje doprava. Je to tedy přesně naopak, než u přední brzdy. To může být pro začínající rybáře trochu matoucí, ale je to jen otázka zvyku.

Jakou značku navijáku

Nejlepší navijáky

Pořadí Název Hodnocení
1. Penn 360 Slammer ⭐ 97 %
2. Tica Cybernetic GG 100 ⭐ 95 %
3. Delphin Mamut 10000 ⭐ 94 %
4. FOX EOS 10000 ⭐ 92 %

Jaký průměr vlasce na kapry

Vlasce na kapry s průměrem kolem 0,30 mm vydrží prakticky všechny situace a většinou není důvod chytat na cokoliv silnějšího. Vlasce mají navíc výhodu ve značné průtažnosti. Ta dosahuje u různých vlasců nejčastěji hodnot kolem 10 – 15 %, čímž dokáží tlumit výpady velkých ryb i na krátkou vzdálenost.

Na co je Privlacovy prut

Přívlačový prut se používá na lovení převážně dravých ryb. Postupným nahazováním a přitahováním imitujeme pohyb živé ryby. Prut na přívlač nebo také vláčecí prut vybírejte jednoduše podle toho, jaký druh ryby chcete lovit.

Jak vybrat naviják na feeder

Nejpoužívanější velikostí navijáku pro feederový rybolov je 40 neboli 4000. Navijáky této velikostí hodí se na většinu feederových prutů a typy naších vod. Feederové navijáky o velikosti 50-60 taky se dají použit, ale jsou spíše vhodné pro lov na velké vzdáleností a těžké zátěže.

Jaký naviják na offroad

Nejlepší autonavijáky dle hodnocení a recenzí uživatelů

Pořadí Název Tažná síla (kg)
1. Hydraulický naviják HUSARWINCH BST HS 12000 Lbs 5443
2. Hydraulický naviják HUSARWINCH BST H 18000 Lbs 8165
3. Naviják 12 V HUSARWINCH BST 13000 Lbs 5897
4. MSW Offroad lanový naviják – 2 040 kg – 4 500 lbs PROPULLATOR 4500-A 4000

Jak sundat cívku z navijáku

Cívka u navijáku se zadní brzdou se obvykle sundává pomocí tlačítka umístěného na horní straně cívky uprostřed. Tlačítko zmáčknete a cívku jednoduše sundáte. Rybolovné techniky: navijáky se zadní brzdou se nejčastěji používají na plavanou nebo feeder, ale samozřejmě se dají použít i na přívlač nebo položenou.

Co je to baitrunner

Naviják baitruner má přední brzdu a také zadní volnoběžku neboli baitrunner. Na přední brzdě si nastavíte sílu při zdolávání a na zadní sílu při záběru. Jednotlivé brzdy nejsou na sobě závislé.

Jaký naviják na heavy feeder

Velikost navijáku 40 je na feeder nejuniverzálnější. Hodí se na medium i heavy pruty pro lov na všech typech revírů a všech druhů ryb. Větší navijáky 50-60 bych použil jen na extrémní podmínky: extra heay prut, lov na hodně velké vzdálenosti, velké cílové ryby, těžké zátěže okolo 100g.

Jaký naviják na kapry

Mezi nejlepší navijáky na kapry již tradičně patří Shimano Ultegra, což je léty prověřený model navijáku, který prochází neustálým vývojem a zdokonalováním zejména po stránce použitých materiálů. Ultegra patří k dražším modelům. Z druhého pohledu ale rozhodně ne k těm nejdražším od Shimana.

Po jaké době měnit vlasec

Pokud chytáte rekreačně pár vycházek za rok, měl by Vám vlasec vydržet dvě sezony, ale i tak doporučujeme každou sezonu namotat nový. Většina našeho týmu mění vlasce dvakrát za sezonu.

Proč se kroutí vlasec

A proč se nám občas vlasce kroutí Je několik základních příčin. Nekvalitní šňůra, nekvalitní nebo špatně fungující naviják, špatný způsob namotání vlasce na cívku, či nevhodně použitá či navázaná montáž.

Jaký prut na moře

Pro lov na moři je ideální mořský prut na přívlač, nebo na pilkrování. Mořské pruty jsou z odolnějších materiálů, které zvládnou jednak slané prostředí moře, ale také větší váhu mořských ryb. Pruty na mořský rybolov vynikají vysokou odolností, pružností a pevností.

Jaký prut na okouny

Přívlačový prut na okouny je optimální v délce 2,1 – 2,4 metrů (na velkých vodách může být delší, naopak šťastní majitelé belly boatu a dalších druhů plavidel pochopitelně sáhnou po kratší variantě). Co se týče gramáže, tak okouní přívlač je dnes doménou UL prutů. Hodí se ty nejjemnější proutky do 10 gramů.

Jak dát vlasec na naviják

Připevněte naviják na jakýkoliv prut, protáhněte vlasec největším očkem, udělejte na konci smyčku a při navíjení držte vlasec mezi dvěma prsty nebo kouskem hadříku. Při navíjení díky vodě nedochází ke tření a mokrý vlasec si parádně ukládá na cívku navijáku, přesně tak, jak potřebuje.

Jak uvázat vlasec na vlasec

Navazování háčku (karabinky) s očkemProstrčte volný konec vlasce očkem. Můžete i dvakrát.Volný konec otočte zpět a podstrčte jej pod vlasec.Otočte volný konec kolem vlasce a vytvořte tak smyčku.Volný konec vraťte zpět k očku a prostrčte jej mezi první otočkou vlasce.Uzel pevně zatáhněte a zastříhněte konec.

Co je to bojová brzda

Bojová brzda je součástí zadní brzdy. Je tedy umístěná na spodním konci navijáku. Samotná bojová brzda je otočná páčka, která se nachází nad klasickou zadní brzdou. Brzdu na navijáku s bojovou brzdou si nastavíte na optimální odpor maticí zadní brzdy tak, jak jste zvyklí u klasické zadní brzdy.

Jak sundat vlasec z navijáku

Pak jsem zvolil takové humolácké, leč velmi účinné a snadné řešení – na vrták (spíše silnější) namotám toaletní papír a docílím tak mírně většího průměru, než má otvor ve špulce. Tu pak na takto obalený vrták nasadím a navíjím.

Jak zvolit délku prutů

Na položenou sáhněte po delším prutu

Délka prutu opět úzce souvisí s typem lovu. Prut na položenou by měl mít 250–450 cm. Na plavanou jsou pruty podobné: delší prut bývá v délce 250–300 cm a kratší má 180–200 cm. Pro sportovní účely a v zahraničí se používají i pruty přes 10 a 14 metrů.

Jaký rybářský prut pro začátečníky

Jako univerzální prut pro začátečníka doporučujeme prut v délce 8,6ft (260cm) až 9ft (270cm) pro lov na středních a velkých řekách. V případě, že budeme muškařit na potocích a malých říčkách, které jsou obklopeny pobřežní vegetací, šáhneme po prutě kratším a to v délce od 7ft (210cm) do 8ft (245cm).

Jakou gramáž prutů

Lehkou přívlačí myslím malé rotačky, twistry s hlavičkama do 5 gramů, malé woblery a podbně. Každý tvrdí něco jiného, prut na jemné twistrování s hlavičkama kolem 2-3 gramů nechcu. Je vhodná 5-20 gramů nebo 10-25 g, případně 10-30 g. Vám, že záleží na prutu samotném, ale tu gramáž chci jen pro orientaci.