Jak vydezinfikovat květináče?

Čím dezinfikovat květináče

Dezinfekce takového květináče je velmi náročná. Zárodky je možné zničit jedině vyvařením, nebo složitým máčením v dezinfekčním prostředku, který se však musí dobře vymít a pak nechat odvětrat. Plastové květináče stačí omýt vodou, případně slabým roztokem Sava a můžete beze strachu vysazovat nové rostliny.

Čím dezinfikovat truhlíky

Údržba truhlíku

Doporučuje se po sezóně, respektive před dobou vegetačního klidu, truhlíky (stejně jako ty obyčejné) vysypat, vypláchnout a vydezinfikovat – třeba Savem či vodou s přídavkem hypermanganu (běžně dostupný v lékárně).

Jak natřít květináč

Květináč nejprve důkladně očistěte od prachu a nečistot. Teprve pak se pusťte do práce. Na natírání květináče použijte dostatečně velký plochý štětec. Po každém namočení ho nezapomeňte dobře osušit připraveným hadříkem.

Jak udělat díru do květináče

Při koupi květináče pro venkovní použití nezapomeňte do dna vyvrtat odtokové díry. Ty jednak zabrání podmáčení rostlin a zároveň zabrání škodám na květináči, které by mohly vzniknout, pokud by voda uvězněná v květináči zmrzla. Pro vrtání děr doporučujeme použít odpovídající vrták.

Jak skladovat květináče

Vhodné skladování prodlouží životnost

Velmi důležitá je však absence slunečního záření. Ač se květináče vyrábějí tak, že v sobě mají UV stabilizátory, ochrana nemusí být vždy stoprocentní. Pokud je skladujeme na slunečném místě, dochází k postupné ztrátě barvy. Ideální je skladování v tmavém sklepě nebo skříni.

Jak vyčistit hliněný květináč

Pokud nemáme možnost získat dešťovou vodu, poslouží k čištění květináčů i voda s trochou octa (cca 10 ml octa na 1 litr vody). Abychom nevzhledným mapám předešli – pak nový hliněný květináč před použitím na několik hodin ponoříme do vody – nasákne tak vlhkost a nebude ji pak brát ze substrátu.

Jak dezinfikovat záhony

Jak půdu vydezinfikovat

Obecně se dá říct, že na plochu velkou přibližně 10 m2 budete potřebovat asi půl kilogramu dusíkatého vápna. Vápno rozhodíte na ošetřovanou plochu a hráběmi opatrně zapravíte do země. Půdu je pak nutné pořádně zalít.

Jakou barvou natřít květináče

Květináč svítící ve tmě

Postačí, když obyčejný květináč natřete speciálním lakem Taika Glow, který svítí ve tmě. Na květináč nejprve naneste podkladovou bílou barvu Optiva Colour. Dbejte na to, abyste vytvořili jednolitou plochu. Podpoříte tak výsledný svítící efekt.

Čím malovat na květináč

Pro malování nám stačí standardní akrylové nebo modelářské barvy a plochý či špičatý štětec. Nerovného povrchu lze docílit tak, že nejprve použijete lazuru. Pokud si při vytváření obrazce nejste jistí, můžete si na květináč předkreslit šablonu tužkou.

Čím vyplnit velký květináč

Vysoký květináč vyplníme hydro granulátem (keramzit) cca do 2/3 1a. Nízký vyplníme keramzitem cca: 5cm nebo vysteleme např. bublinkovou folií (vyloučit narušení gumové vložky od vnitřního hrubého povrchu.

Co dát na dno truhlíku

Nejlepšími materiály se tedy jeví perlit a jemný keramzit. Hrubší substráty jsou vhodné do velkých květináčů, truhlíků a zahradních nádob. Opět zde můžeme využít štěrk, někdy se také používají keramické střepy nebo nalámaný polystyren. Ty ale opět nepropouští vodu.

Jak pěstovat cibuloviny v květináči

Na drenáž nasypte 8-10 cm kypré zahradní zeminy, nebo substrátu pro pokojové rostliny smíšeného s trochou písku, případně rašeliny. Na první vrstvu substrátu položte cibule tulipánů, hyacintů tak, aby v nádobě zbylo místo pro další vrstvu zeminy 15 cm silnou. Cibulky mohou být blízko sebe, ale neměly by se dotýkat.

Jak uchovat narcisy v květináči

Když listy zcela zežloutnou, cibulky vyjmeme, očistíme od substrátu a uskladníme na suchém místě, buď zabalené do novin, nebo zahrabané v písku. Na podzim je pak můžeme opět zasadit. Máte-li zahrádku, můžete narcisy po odkvětu zasadit přímo do záhonu a dále se o ně nestarat.

Jak umýt květináče

Myjte květináče tak, jak jste zvyklí umývat své kuchyňské nádobí. Odolné nečistoty umyjete čistícím kartáčem. Tento krok můžete buď udělat v kuchyňském dřezu, nebo venku na zahradě s kbelíkem a hadicí. Poté květináče dobře opláchněte čistou vodou a nechte uschnout na slunci.

Jak ozdobit hliněný květináč

Nejdříve hliněné květináče natřete připravenou Hobby barvou (nebo jinou akrylovou barvou). Použijte světlé barvy: nejvíce vynikne bílá, již můžete jakkoliv tónovat. Květináče na obrázcích jsem nejdříve natřela barvou bílou a druhou vrstvu jsem již tónovala různými barvami.

Jak vydezinfikovat hlínu ve skleníku

Zeminu lze vydezinfikovat přimísením dusíkatého vápna. Před jeho použitím půdu prokypřete a zbavte zbytků rostlin. Dusíkaté vápno lehce zapravte do zeminy a zalijte. Spolehlivě zlikviduje vajíčka škůdců, semena plevelů, bakterie, spory hub a plísní.

Co delat ve skleníku

Pokud už máte ve skleníku první zelené posly jara, snažte se zabránit přístupu mrazu. Sazenice v případě potřeby zakryjte netkanou textilií. Nebo si můžete pomoct topnými kabely. Pomalu začněte s větráním, abyste se vyhnuli plísním, ale dávejte pozor na nevyzpytatelné mrazíky.

Jakou barvu použít na květináč

Když budete mít květináče v interiéru, můžete sáhnout po jakékoliv z interiérových barev, např. Finkolora Essence či Optiva Colour. Když si chcete svým obnoveným květináčem zkrášlit terasu či zahradu, použijte barvy, které odolávají povětrnostním vlivům, např. Finkolora Facade nebo Finngard Concrete.

Jak vylepšit plastový květináč

Stačí zakoupit drobná mozaiková sklíčka nebo nejrůznější barevné korálky. Na květináč keramický i plastový se dobře přilepí tavným lepidlem, pak vše přetřete spárovací hmotou, sklíčka vyleštíte a spárovku ještě vlhkou uhladíte dřevěnou špachtličkou nebo prstem.

Čím obarvit květináč

Když budete mít květináče v interiéru, můžete sáhnout po jakékoliv z interiérových barev, např. Finkolora Essence či Optiva Colour. Když si chcete svým obnoveným květináčem zkrášlit terasu či zahradu, použijte barvy, které odolávají povětrnostním vlivům, např. Finkolora Facade nebo Finngard Concrete.

Co dát na dno květináče

Na dno hliněného květináče umístíme drenážní vrstvu. Můžete použít hrubý štěrk, kamínky nebo střepy ze starých hliněných květináčů. U těch plastových není drenážní vrstva nutná, my ji ale vždy do květináče přidáváme, abychom měly jistotu, že kořeny rostliny nebudou sedět ve vodě.

Co dát do venkovního květináče

10 dřevin, které se hodí do nádobŠeřík (Syringa meyeri)Líska (Corylus avellana) 'Contorta'Javor dlanitolistý (Acer palmatum)Rododendron (Rhododendron yakushimanum)Pieris japonský (Pieris japonica) 'Flamingo'Skimie japonská (Skimmia japonica) 'Rubelle'Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Jak kombinovat květiny do truhlíku

Výběr letniček a výsadba

Přímé slunce snesou například muškáty, petúnie, vitálky či afrikány. Do stínu naopak volte netýkavku, molici, begónie nebo popenec břečťanovitý. Odborníci doporučují kombinovat v jednom truhlíky rostlinky převislé s těmi vzpřímenými.

Jaké květiny do truhlíku

Mezi nejvhodnější balkonové rostliny na přímé slunce, které jsou odolné vysokým teplotám a zvládnou sucho, patří muškát, gazánie, petúnie, surfinie, minipetúnie, kosmatec, dále některé bylinky, jako třeba rozmarýn. Do květináčů k letničkám můžete zasadit i trvalky (levandule, sporýš argentinský nebo okrasné traviny).

Jak často Zalevat tulipány v květináči

Novinka! Audio článekZalévejte střídmě. Jednou až dvakrát za týden stačí.Zkontrolujte, jestli nezůstala voda v obalu květináče.Cibuloviny nemají rády příliš velké teplo.Nenechte je zcela vyschnout.Po odkvětu neodstraňujte suché listy, rostlinu častěji zalévejte a přihnojte ji.