Jak vyčistit šupiny z kapra?

Jak odstranit šupiny z kapra

Udělat to můžete buď prsty na rukou, tupou stranou nože, nebo speciální škrabkou na ryby, kterou seženete v domácích potřebách. V nouzi jde použít třeba i struhadlo. Při odstraňování šupin postupujte vždy od ocasu. Pokud se do toho pustíte hned po zabití a vykuchání kapra, půjde vám to skvěle.
Archiv

Jak očistit šupiny

Podle velikosti šupin lze využít tupou hranu nože, jemné struhadlo, pouhou ruku i speciální škrabky. Ryby se škrábou od ocasu k hlavě, tedy proti šupinám a velmi dobrým pomocníkem při této činnosti je papírová utěrka a průběžné oplachování ve vodě, popřípadě škrábání šupin přímo pod vodou.
Archiv

Jak usušit šupiny

Jednou rukou uchopíme kapra za žábry, do druhé ruky vezmeme větší nůž a jeho tupou stranou nebo speciální škrabkou rybu šupin zbavujeme, odlupujeme. Aby neklouzala, přidržujeme ji vlhkou utěrkou. Kuchaři doporučují kapra před škrábáním spařit horkou vodou. Kapr pak nebude tolik klouzat a šupiny půjdou daleko snáz dolů.

Jak zbavit tolstolobika šupin

V případě, že chcete šupiny odstranit podřezáním, zasunete nůž pod šupiny v ocasní části, a tahy nožem mezi šupinami a tělem ryby odřezáváte šupiny společně s jejich lůžky. Je důležité, aby nůž pouze lemoval rybí tělo a nezajížděl do masa. Držení nože je tak téměř ve vodorovné pozici.
Archiv

Jak odstranit kůži z kapra

Porci ryby položte kůží na krájecí desku. Nařízněte si kůži a do nákroje zabodněte vidličku. Palcem ji tlačte k podložce, aby vám porce neklouzala. Nožem drženým vodorovně a tlačeným k podložce pak snadno a naprosto dokonale kůži seříznete.

Jak pripravit podkovy z kapra

Asi nejjednodušším způsobem, jak kapra vyfiletovat, je z předpřipravených podkov. Na fotkách vidíte, že je to velmi snadné a s rybou ve formě podkov se daleko snáze manipuluje. Stačí jen vyříznout část s páteří, pak seříznout žeberní kosti a nakonec proříznout drobné kostičky, kterých je nejvíc v oblasti hřbetu.

Jak odstranit žábry z kapra

Vezměte kratší nožík a postupujte od řitního otvoru k hlavě. Nikdy ne naopak, jak se to někdy prezentuje na internetu. Nezajíždějte nožem příliš špičkou dovnitř, abyste neprořízli žluč. Nakonec sáhněte rukou dovnitř a palcem přeštípněte u hlavy jícen, pak lze snadno vnitřnosti vytáhnout.

Kam se dává supina

Na Štědrý den při večeři se dává šupina z kapra pod talíř. Rybí šupina by měla přinášet peníze a hojnost.

Kdo má šupiny

Šupiny rybovitých obratlovců se nacházejí na povrchu těla a vznikají jako deriváty kůže. Jejich primární funkcí je především ochrana. U různých skupin se vyvinuly různé modifikace šupin, v některých případech dokonce dochází k jejich redukci nebo i k úplné absenci. Vyskytují se u ryb a paryb nikoli však u kruhoústých.

Jak vypadá tolstolobik

Tolstolobik bílý je velká kaprovitá ryba s podivně utvářenou hlavou a nízko posazenýma očima. Pochází z velkých východoasijských řek – od Amuru až po jižní hranici Číny. Živí se jemným rostlinným planktonem, což je u tak velké ryby neobvyklé.

Jak smažit kapra s kůží

Ve vyšší velké pánvi s nepřilnavým povrchem rozpálíme trochu másla s olejem a opečeme porce kapra, nejprve ze strany masa, pak teprve kůži. Když je kapr hotový (podle velikosti porce smažíme asi 8 – 10 minut). Maso vyjmeme a udržujeme v teple.

Jak odstranit páteř z kapra

Většiny kostí se lze jednoduše zbavit tak, že se kapr položí na bok, přidrží se za žábry a ostrým nožem se opatrně odřízne filet podél páteře. Takto získá kuchař dva velké filety téměř bez kostí, které si potom může porcovat na menší kousky.

Jak se porcuje kapr podkovy

Kapra ostrým nožem rozdělíme na širší podkovy, při vedení řezu se vyhneme místům, kde jsou silné kosti ploutví a hřbetu. Z uříznuté podkovy pak snadno odříznete ploutve i s kostmi, které k nim přiléhají. Z podkovy pak odřízneme páteř, a získáme tak dvě porce ryby. Ty můžete využít již k vlastní kuchyňské úpravě.

Kde je žluč u kapra

Potom váček se žlučí. Ten přiléhá k začátku střívka za hlavou a šetrným roztržením blan na spodní části ho určitě odhalíte. Snažte se pevně stisknout úzké hrdlo váčku a pak jen slabým tahem bez problémů celou žluč z vnitřností odstraníte.

Jak se zbavit kostí u kapra

Při prořezávání veďte řez šikmo ne kolmo k podložce. Kolmý řez tlačí na kosti a ty pak deformují svalovinu. Šikmý je snadno přeřízne. Takto „zbavíte“ kostí i obávanou ocasní část kapříka.

Proč se krájí jablka

Po štědrovečerní večeři přichází na řadu krájení jablka. Vezme se nůž a jablko se napříč rozkrojí. Pokud uvnitř rozkrojeného jablka naleznete hvězdičku, budete v příštím roce zdraví a šťastní, v opačném případě křížek nebo červ značí nemoc či smrt.

Jaký význam má šupina z kapra

Při štědrovečerní večeři se dávají šupiny pod talíř, aby tak přinášely do-statek peněz po celý rok. Dříve byla tradice spojena ještě s hojností úrody a sklizně. Kapří šupinku si pak můžete dát pro štěstí do peněženky tam, kam dáváte mince. Bude svým kouzlem držet peníze v peněžence, aby se rychle nerozkutálely.

Jaká je funkce šupin

Je složena ze tří vrstev a bohatě krvena. Škára chrání rybí tělo před vlivy prostředí, umožňuje kožní dýchání, příjem některých minerálních solí z vody, vylučování některých zplodin metabolizmu a dokonce i částečnou regulaci teploty organizmu. V šupinových pochvách jsou v ní též upevněny šupiny.

Jak se pozná stáří kapra

Hustší kruhy na šupinách ryb se přitom tvoří v období zpomaleného růstu a kruhy postavené dál od sebe jsou z období rychlého růstu. Sečtením úzkých zón zjistíme věk ryby (na ilustračním obrázku je ryba stará dva roky). Podobnost s letokruhy stromů je evidentní.

Na co se dá chytit tolstolobik

Pod krmítko se dává háček s kukuřicí, či menší kuličkou boilie, ale v tomto případě použijeme boilie, co neplave. Lze zkusit i jiné nástrahy, ale nejlépe rostlinného původu. Podstatná je ten zakrmovací mrak a krmení ve vodním sloupci.

Na co se chyta tolstolobik

století, když jejich hlavním úkolem, pro který byli do našich vod introdukováni, byl boj s „vodním květem” – sinicemi. Tolstolobik je totiž planktonofág, což znamená, že se neživí organismy dna, nýbrž – zjednodušeně řečeno – rostlinnými mikročásticemi ve vodním sloupci (sinice, detrit apod.).

Proč nakládat kapra do mléka

Abychom rybu zbavili rybího zápachu, ponoříme maso na několik hodin do mléka nebo pokapeme citronem či octem. Takto naložené maso je připravené k dalšímu zpracování.

V čem smažit kapra

Sádlo, řepkový olej nebo ghí je značka ideál

Dále je vhodné sádlo, které je sice velmi kalorické, ale má vysoký kouřový bod. Tolik vhodný není ani hojně užívaný slunečnicový olej, který se spíše hodí pro restování. Nad ním vede, s kouřovým bodem 240 °C, olej řepkový.

Jak zpracovat čerstvého kapra

Ostrým nožem opatrně nařízněte břicho směrem od řitního otvoru. Pak ho podélně prořízněte po celé délce, ale dávejte přitom pozor, aby vám nůž nezajel do vnitřností. Břicho rozevřete, podeberte vnitřnosti a vyndejte je ven. Dušičku vyhoďte, jikry, mlíčí a játra odložte do misky pro pozdější zpracování.

Kdy zabít kapra

Víceméně jediným zcela spolehlivým ukazatelem života či smrti kaprů a jakýchkoli ryb je dýchání. Platí tedy, že pokud se hýbají žábry, může být „zabitý“ kapr ještě živý. V takovém případě je třeba urychleně zopakovat ještě jednou to, co mělo proběhnout při usmrcení kapra u prodejce – omráčení a vykrvení.