Jak vypadá rostlina mochyně?

Jak se pozná zralá mochyně

Se sklizní nespěchejte: vyčkejte, až začnou pergamenovité obaly hnědnout, zasychat a kulaté plody uvnitř se žlutooranžově rozzáří. Pokud však z nějakých důvodů potřebujete sklidit nezralé plody, nevyhazujte je: když dojdou v teplé místnosti v domě, získají dobrou chuť i aroma.

Která mochyně je jedlá

Mochyně mexická (Physalis Ixocarpa) je u nás méně známá, ovšem ve své domovině velmi oblíbená. Její plody se užívají jako zeleniny, jsou světle žluté, zelené či fialové a jejich váha dosahuje 30–60 g.

Jak vypadá mochyně

Mochyně židovská je vytrvalá rostlina, silně odnožuje a tvoří souvislé porosty. Roste až do výšky 40–60 cm, má šroubovitě uspořádané listy 6–12 cm dlouhé a 4–9 cm široké, vejčité až trojhranné listy. Lodyhy jsou jednotlivé, nevětvené. Květ je nenápadný bělavý, typický pro lilkovité, podobný květu rajčete.

Jak roste Physalis

Physalis peruviana

Vytrvalá záhonová rostlina, která má expanzivní růst. Dorůstá výšky 60 – 120 cm. Nenáročná, snadno se pěstuje i množí. Na jaře ji zdobí nenápadné kvítky, později jsou květy nahrazeny nafouknutými měchýřky, jejichž barva přechází ze zelené, žlutou až do svítivě oranžové a červené.

Jak dlouho roste mochyně

Mochyně židovská (Physalis alkekengi) je u nás pěstována jako jednoletá (v domovině i jako víceletá). Dorůstá do výšky 1 metr a šířky až 1,8 metru, pokud jí poskytnete ty nejlepší podmínky.

Čím hnojit mochyni

Mochyni peruánskou někdo zbožňuje, jiný ji naopak nemusí. Rostliny potřebují výživnou půdu, proto na podzim zapravím do záhonu hnůj.

Jak roste mochyně

Mochyně peruánská je až dva metry vysoká bylina. Je to impozatní dekorativní rostlina, jejíž plody jsou navíc velmi chutné a zdravé. Mochyně coby původem subtropické rostliny nepřežijí mráz, proto se u nás pěstují jako letničky. Nemají zvláštní nároky, bujně rostou a bohatě plodí.

Kde roste mochyně

Mochyně pochází z Jižní Ameriky, především z Peru a Guatemaly. Plody mochyně jedli indiáni po tisíceletí. Z Jižní Ameriky se mochyně později rozšířila do USA, Asie, Afriky a Evropy. Mochyně židovská (Physalis alkekengi) je u nás pěstována jako jednoletá (v domovině i jako víceletá).

Jak Zaštipovat mochyni

Rostlinu můžeme zaštipovat jako např. rajčata. Obecně po zaštipnutí má více plodů. Mochyně peruánská roste velmi bujaře, může proto utlačovat ostní rostliny v sousedství.

Kdy se vysévá mochyně

Mochyně vyžaduje umístit na slunnou stranu záhonu nebo zahrady. Nejlépe na jižní stranu zdí. Daří se jí v hluboce zrytých půdách, které jí poskytnou dostatečný prostor a živiny. Výsev – semínka vyséváme v březnu až v dubnu, semínka rostliny jsou malinkatá.

Kdy stříhat mochyni

Mnohými odborníky na výživu jsou bobule mochyně peruánské považovány za superpotravinu, protože obsahují antioxidanty a podporují látkovou výměnu. Po sklizení, nejpozději pak na začátku listopadu, odstřihněte všechny zbývající výhony, kolem rostlin rozhoďte kompost a přikryjte chvojím.