Jak vypadá Ryngle?

Jaký je rozdíl mezi ryngle a Bluma

Renklódy aneb ryngle a blumy

A teď pozor – odrůdy s kulatými plody se nazývají ryngle, vejcovité a protáhlé blumy. U nás se pěstuje odrůda 'Zelená renklóda' a 'Althanova renklóda'. Oproti jiným slivoním mají renklódy řidší koruny, a provádí se u nich proto silnější řez.
Archiv

Jak se stříhá ryngle

Mirabelka, ryngle – má trychtýřovitou korunu. Odstraňujte holé větve i větve bujně rostoucí. Radikální řez se u těchto stromů nedoporučuje. Správný řez u ovocných stromů je vždy nad pupenem, který směřuje ven z koruny a plocha řezu vede šikmo ven v jeho směru.

Kdy zrají ryngle

Zraje v druhé půli srpna. PŮVOD: pochází z Francie, kde byla nalezena Massotem v kraji Oullin u Lyonu. Do střední Evropy byla zavedena kolem roku 1860. STROM: roste bujně, tvoří řidší, vysokou, později široce kulovitou korunu.

Co delat s Rynglemi

Ryngle můžete samozřejmě konzumovat syrové, hodí se však i k přípravě sladkých jídel a moučníků. Skvělou volbou jsou třeba tvarohové knedlíky s rynglemi či koláč s rynglemi a drobenkou. Další možností je ryngle zavařit. Z tvrdších plodů můžete připravit skvělý kompot.
Archiv

Co je to Ryngle

významEditovat. Ryngle jest odrodek stromu slívového.

Jak vypadá Bluma

Blumy mají žluté, zelené i fialovočervené kulovité plody se žlutou dužninou. Na trh se běžně dostává cca osm druhů blum. Špendlíky vypadají jako menší žluté švestky, jsou tedy oválné. Dužnina, kterou lze dobře oddělit od pecky, má velice lahodnou chuť.

Kdy začne plodit Ryngle

Plodnost. Začíná plodit záhy po výsadbě, plodí hojně a pravidelně. Plody zrají od poloviny srpna do začátku září.

Jak sušit Ryngle

Jak usušit ryngle

Sušíme na sluníčku, v troubě nebo sušičce do 40 °C dokud nejsou suché viz foto. Skladujeme ve sklenici.

Jak sušit ryngle

Jak usušit ryngle

Sušíme na sluníčku, v troubě nebo sušičce do 40 °C dokud nejsou suché viz foto. Skladujeme ve sklenici.

Kdy začne plodit ryngle

Plodnost. Začíná plodit záhy po výsadbě, plodí hojně a pravidelně. Plody zrají od poloviny srpna do začátku září.

Jak se Zavaruji ryngle

Ryngle zbavím stopek, omyjeme, velké plody odpeckujeme. Menší plody můžeme předvařit v roztoku kyseliny citrónové (5 g na 1 l vody) 1 – 3 minuty a pak hned ochladíme ve studené vodě. Připravené ryngle urovnáme do sklenic a zalijeme horkým nálevem tak, aby byly zcela potopené (jinak hnědnou).

Jak zpracovat blumy

Ovoce dobře umyjte. Blumy vypeckujte a pokrájejte na kousky, pomeranč na plátky a v litinovém hrnci promíchejte s cukrem. Přiklopte a nechte alespoň tři hodiny (ale i přes noc) odpočívat, aby ovoce pustilo šťávu. Přiveďte k varu a za občasného míchání vařte na mírném plamenu hodinu a půl do zhoustnutí.

Jaký je rozdíl mezi švestkou a Trnkou

Slivoň švestka nebo švestka domácí (Prunus domestica) je známý strom z rodu slivoň (Prunus) a čeledi růžovitých. Plodem slivoně švestky je švestka (v Čechách místy nářečně slíva, na Moravě kadlátka/karlátka/kadlátko nebo trnka, ve Slezsku slíva/slivka aj.). Je to peckovice modré až fialové barvy, mírně nasládlé chuti.

Jaký je rozdíl mezi Blumou a švestkou

Blumy mají měkčí slupku, jsou větší a kulatější.

Zároveň mají šťavnatější dužinu, a tak se skvěle hodí do koláčů, zatímco tvrdší a pevnější švestky se častěji zavařují nebo kompotují – na dezerty je ale samozřejmě využijete také. Cenově jsou blumy o něco dražší, záleží ale na konkrétní odrůdě.

Proč mi Švestka neplodí

Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém. Velmi náchylné jsou i malé plody těsně po odkvětu.

Jak dlouho se Zavaruje

Délka zavařování závisí na velikosti sklenice. U větších sklenic sterilujeme 10-13 minut, menší sklenice 5-8 minut. Pokud zavařujete v troubě poprvé, dejte zavařit nejprve první sklenici a dle toho přizpůsobte teplotu a délku ostatních zavařenin.

Jak dlouho sterilizovat třešně

4. Okraje sklenic očistíme a pak zavařovačky uzavřeme čistými víčky. Sterilujeme při teplotě 85 °C přibližně 15 minut.

Co s Blumama

Využití v kuchyni

Blumy nejlépe chutnají čerstvé či utržené ze stromu. Podáváme je v salátech, koktejlech, omáčkách, džemech, hodí se i k masu, a to jak k tučnému – Pečený bůček s blumami, tak i suššímu drůbežímu – Blumy plněné kuřetem – Prugne farcite di pollo. Skvěle ladí se sýry.

Co upéct z Blum

Recepty vytvořené za použití této ingredience15 minut. Mrkvový crumble s blumami.Křupavý chléb s ricottou a horkým…Palačinka z trouby s karamelizovaným…20 minut.20 minut.30 minut.Čatní z červených blum.Italský vláčný koláč s blumami.

Co to je slivoň

Slivoň (Prunus) je rozsáhlý rod stromů a keřů z čeledi růžovitých se značným hospodářským a kulturním významem. Zahrnuje velké množství oblíbených ovocných dřevin, jako jsou švestka, meruňka, višeň, třešeň, mandloň a broskvoň, stejně jako druhy planě rostoucí, jako jsou střemcha, trnka či mahalebka.

Co je to Slíva

Slivoň slíva (Prunus domestica subsp. insititia, resp. Prunus insititia), též slivoň obecná či dříve slivoň prcavka, je ovocná dřevina z rodu slivoní, konkrétně z okruhu slivoně švestky (Prunus domestica agg.). Tuto slivoň lze najít zplanělou téměř ve všech mírných polohách Evropy a západní Asie.

Co to je Renkloda

Slivoň renklóda, též slivoň italská či renklóda (Prunus domestica subsp. italica) je ovocný strom z čeledi růžovitých. Český název renklóda (někdy též renkloda, renglóda a podobně) pochází z francouzského názvu Reine Claude (ovoce bylo nazváno po francouzské královně Klaudii Francouzské).

Co je to Sliva

Slivoň švestka nebo švestka domácí (Prunus domestica) je známý strom z rodu slivoň (Prunus) a čeledi růžovitých. Plodem slivoně švestky je švestka (v Čechách místy nářečně slíva, na Moravě kadlátka/karlátka/kadlátko nebo trnka, ve Slezsku slíva/slivka aj.). Je to peckovice modré až fialové barvy, mírně nasládlé chuti.

Kdy hnojit švestky

Hnojení švestek začíná na jaře, kdy se použije první dávka hnojiva. Druhá by měla přijít krátce po odkvětu, aby posílila růst plodů. Doporučuje se ještě třetí dávka ve chvíli, kdy začne docházet k přirozenému opadávání nezralých švestek.

Jak hluboko se sází Švestka

Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.