Jak vypadá Čtvrtkmen?

Jak je vysoký Čtvrtkmen

čtvrtkmen – 100–120 cm. polokmen – 120–160 cm.

Co je Špičák s Obrostem

Školkařské výpěstky bez korunky jsou označovány jako špičáky, stromek s obrostem, stromek s nepravidelným obrostem nebo také jednoletý výpěstek.

Co znamená Zákrsek

Zákrsek je odborný termín, který označuje v ovocnářství ovocnou dřevinu, jejíž výška kmene dosahuje od povrchu země k rozvětvení 60–90 cm. Zákrsek je tvar používaný při intenzivním pěstování ovoce. Při pěstování ovoce v tomto tvaru jsou použity slabě rostoucí podnože a slaběji rostoucí odrůdy.

Jak stříhat nové stromky

Na podzim vysazený stromek stříhejte až v předjaří, přičemž zkracujte výhony na 3–4 pupeny, ty slabší pak pouze na 1–2 pupeny. Ve druhém roce vyberte nejsilnější (5–7) z nich a zkraťte je o třetinu, čímž vznikne základ koruny. V dalších letech odstraňujte výhony ze středu koruny, stromek tak celkově projasníte.

Co je to Čtvrtkmen

Jako čtvrtkmen jsou označovány stromy, které mají korunu založenou ve výšce 100 až 120 cm. První plody u nich můžeme očekávat čtvrtým až pátým rokem a doba plné plodnosti trvá cca 20 let. Čtvrtkmeny jsou vhodnější do menších zahrad a do svahů, na nichž je riziko eroze a prostor mezi stromy musí být zatravněn.

Jak zastřihnout Špičák

Při zapěstování korunky jednoletých nenavětvených stromků tzv. špičáků, na jaře po výsadbě zastřihneme stromek tak vysoko, kde chceme aby začínala korunka + 6 oček. Při délce cca 5 – 7 cm délky výhonu probírkou odstraníme od spodu polovinu výhonů a vrchních 6 oček ponecháme. Za cca 3 týdny odstraníme zbytek výhonů.

Jak daleko od sebe ovocné stromy

délka větví na každou stranu ovocného stromku je 75 cm. Doporučuje se sázet řady minimálně 1 m od plotu, další řady alespoň ve vzdálenosti alespoň 2-2,5 m od předchozí řady. Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např.

Co to je podnož M26

M26 – ( podnož pro jabloně ) středně bujně rostoucí, dobře kotvící v půdě, vhodná do lehkých a nezamokřených půd, podnož vhodná pro zákrsek a čtvrtkmen. Je mrazuvzdorná .

Kdy se mají stříhat stromy

Podle druhu ovocného stromu může prořez probíhat dvakrát do roka: v zimě/na předjaří a potom v létě po sklizni. Zimní řez v době vegetačního klidu podpoří růst výhonů. Využívá se také na vytvarování koruny mladých stromů či na zmlazení stromů přestárlých, aby se nemusely pokácet.

Kdy se stříhají stromky

V lednu či únoru tak můžeme prořezávat bobuloviny, tedy například angrešt, maliník, kanadské borůvky, červený rybíz i vinnou révu. Mladé stromy bychom měli řezat až později, v době, kdy už teplota neklesá pod nulu. Peckoviny a skořápkoviny řežeme až v době, kdy jim nehrozí mrazy, tedy nejlépe od května do září.

Jak pěstovat Zákrsek

Do koruny dosáhneme ze země a u starších jedinců třeba ze schůdků. Za delšího sucha je však třeba zákrskům dopřát hojnou zálivku, jelikož mají menší kořenový systém. Nedostatkem vláhy proto trpí ze všech tvarů ovocných stromků nejvíce.

Jak stříhat Špičák

Při zapěstování korunky jednoletých nenavětvených stromků tzv. špičáků, na jaře po výsadbě zastřihneme stromek tak vysoko, kde chceme aby začínala korunka + 6 oček. Při délce cca 5 – 7 cm délky výhonu probírkou odstraníme od spodu polovinu výhonů a vrchních 6 oček ponecháme. Za cca 3 týdny odstraníme zbytek výhonů.

Kdy se vysazují ovocné stromy

Ovocné stromky se vysazují v chladném období, v době vegetačního klidu, na podzim přibližně od poloviny října, než je půda promrzlá do hloubky. Stromky je vhodné vysazovat i pozdě na podzim. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají lepší podmínky pro zakořenění.

Jak hluboko sázet ovocné stromy

V případě, že stromek namočíte do vody déle, můžete poškodit kořeny. Stromek vsaďte do jámy a to tak, aby místo štěpování/roubování bylo cca 10 cm nad zemí a kořeny nebyly zatočeny vzhůru. Stromek zasypte dobrou zeminou.

Jak hluboko sázet třešně

Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny.

Co je podnož M9

M9 – slabě rostoucí podnož, malý kořenový systém, mělce kořenící,středně odolná mrazu,podnož vhodná pro tvar zákrsek, nejrozšířenější podnož slabého růstu u nás. Stromy vyžadují podpěru. Odrůdy na této podnoži brzy plodí a dosahují nejvyšší výnosy.

Jak stříhat vlky na jabloní

Vlky odstraňujte v létě

Vlk se říká větvím, které vyrůstají kolmo vzhůru a nekvetou. Když je odstraníme během léta, rána se stačí zacelit a nevyraší na ní další výhony. Snažte se větve ostříhat, co nejblíže kmenu. Výhonek pak znovu neobrazí, a navíc se neporaníte o pahýl, když polezete na strom.

Jak omladit jabloň

Čím starší strom, tím více větve zkrátíme (o čtvrtinu až polovinu), více zkracujeme větve v horní části stromu než v dolní. Zmlazujeme v únoru, aby narostlo nové dřevo, které bude plodit, ale čím bujněji strom roste, tím řežeme později.

Jak ořezat ovocné stromy

U ovocných stromů nejdříve odstraníte křižující se a nadbytečné větve. Pak zkrátíte dlouhé větve, které chcete přinutit k plodnosti. U stromkových rybízů či angreštů stačí vždy koncem léta zkrátit o třetinu výhony směřující kolmo nahoru. Keře malin a ostružin je potřeba ořezat u země.

Jak zastřihnout ovocné stromky

Jak řezat ovocné stromy

Řez provádíme nad pupenem nebo ve větvení, vždy cca 0,5 cm nad pupenem pod úhlem 30–45 °. Pupen nesmíme poškodit. Řezy Ø 1 cm a větší zatřeme včelařským voskem, aby nedošlo k napadení stromu infekcí. Slabší větve odstraňujeme či zkracujeme zahradnickými nůžkami.

Čím hnojit hrušky

Čerstvě zasazené hrušně nepotřebují hnojit, zvláště pokud jsme jim do jámy pro výsadbu přidali kompost. V dalších letech můžeme hrušně hnojit, nejlépe organickým hnojivem, které obsahuje dusík, fosfor a draslík.

Jak často zalévat ovocné stromy

Zalévejte stromy nejvíce jednou týdně v závislosti na počasí. Nechte půdu částečně vyschnout, než aplikujete další dávku vody. Tímto jsou kořeny nuceny hledat vodu a jsou stimulovány k růstu mimo zemní bal. Nicméně, nikdy nenechávejte půdu zcela vyschnout.

Co dát pod ovocné stromy

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský.

Kdy přesazovat ovocné stromy

Přesázejte podle stáří stromku

Peckoviny, které jsou na přesazení citlivější, z důvodu možnosti vzniku klejotoku, přesazujeme raději na jaře. Třešně, višně a slivoně pak do stáří deseti let, meruňky do sedmi let, broskvoně do čtyř let nejlépe na počátku rašení a ořešáky pak do stáří deseti až patnácti let.

Jak daleko od sebe sázet ovocné

Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např. středně vzrůstné odrůdě 'Šampion' stačí vzdálenost 1,2 m, naopak bujně rostoucí odrůdu 'Rubín' vysázíme v řadě 1,5 m od sebe.